BRATISLAVA. Premiér Robert Fico chce na budúci týždeň v Moskve povedať prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že on by s umiestnením amerického radarového systému na Slovensku nikdy nesúhlasil. Jeho slová budú v protiklade s oficiálnym stanoviskom ministerstva zahraničných vecí.
Radar by mal stáť podľa amerických plánov v Česku, v Poľsku zas protiraketová základňa.
„Rozumiem tomu, že je tam veľká obava, no kto by sa nebál, keď sa za jeho humnom začínajú stavať nejaké raketové alebo radarové základne,“ povedal Fico v Nemecku na stretnutí s predsedom krajinskej vlády spolkovej krajiny Porýnie-Falcko Kurtom Beckom. Slovensko je pritom členskou krajinou Európskej únie a NATO. Práve NATO považuje Putinovu kritiku za nepochopiteľnú.
Ministerstvo zahraničných vecí považuje budovanie amerického protiraketového dáždnika za dobrú vec. „Určite by viedlo k zvyšovaniu bezpečnosti v Európe,“ zopakoval včera oficiálne stanovisko hovorca Ján Škoda.
Podľa hovorcu ministerstva zahraničia Jána Škodu je slovenská diplomacia viazaná rozhodnutiami vlády a nie osobným stanoviskom premiéra, takže vo včerajších vyjadreniach Roberta Fica nevidí problém.
„Premiér odpovedal len na hypotetickú otázku, či by chcel systém na Slovensku. Kedže takáto ponuka zatiaľ neprišla, slovenská diplomacia sa tým nezaoberala,“ povedal Škoda.
Aj minister zahraničných vecí Ján Kubiš hovorí, že je normálne, ak politici hovoria svoje osobné názory.
Politológ Miroslav Kusý však hovorí, že Fico nemôže na oficiálnom stretnutí s Putinom tlmočiť svoje osobné názory, ale mal by sa držať oficiálneho stanoviska ministerstva zahraničných vecí.
Hovorkyňa Fica Silvia Glendová hovorí, že vláda sa touto otázkou nikdy nezaoberala, neprijala k nej žiadne uznesenie, preto premiér nemá aké stanovisko vlády tlmočiť. „To je jeho osobný názor ako predsedu strany,“ povedala Glendová na otázku, či by nemal povedať aj stanovisko ministerstva.
Ficove slová sú v protiklade s postojmi predstaviteľov NATO, ktorej členom je aj Slovensko. Ako generálny tajomík NATO Jaap de Hoop Scheffer, tak americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová nevidia zo strany Ruska žiadny reálny dôvod na obavy. Protiraketový dáždnik má podľa odborníkov zabrániť najmä útokom z krajín ako Irán či Severná Kórea.
Ruský prezident predvčerom šokoval západných predstaviteľov, keď oznámil, že Rusko sa necíti viazané dodržiavaním Dohody o konvenčných silách v Európe z roku 1990. Zdôvodnil to tým, že nie všetky krajiny EÚ ju ratifikovali. Medzi nimi je aj Slovensko.
Putin v ostrej rétorike pokračoval aj včera na stretnutí s českým prezidentom Václavom Klausom.
„Radar je súčasťou amerických ozbrojených síl. Prvýkrát v histórii sa v Európe objavujú časti amerického strategického komplexu,“ povedal Putin, ktorý radar prirovnal k americkým raketám pershing. „Hrozba je úplne rovnaká.“
Klaus naopak americký radar na českom území obhajoval. Podľa neho v žiadnom prípade nie je namierený proti Rusku. Klaus však priznal, že českými argumentmi pre radarovú základňu Putina nepresvedčil.
Autor: rek, mož, čtk