V Tichej a Kôprovej doline sa nemalo ťažiť drevo, ochranári zastavili lesníkov, ktorí v noci drevo z dolín odvážali. Napätie v Tatrách rastie. Nespokojnosť prejavujú aj zamestnanci úradov, ktoré dali povolenie na ťažbu.
BRATISLAVA. Čoraz viac odborných zamestnancov štátnych inštitúcií z oblasti životného prostredia kritizuje ťažbu v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku. Vystupujú tak proti svojim nadriadeným aj napriek odporúčaniu nevyjadrovať sa pre médiá.
Podľa Juraja Smatanu zo siete mimovládnych organizácií Ekofórum to je dôsledok čistky, ktorá v niektorých organizáciách prebehla. „Jedným z nepohodlných terčov odvolávania bol riaditeľ Správy TANAP–u Tomáš Vančura, ktorý by so zásahmi v Tichej a Kôprovej doline nikdy nesúhlasil,“ hovorí.
Nechcú nového šéfa
Najrazantnejšie vystúpilo sedem odborných pracovníkov TANAP-u, ktorí vyzvali Vančurovho nástupcu Pavla Majka, aby odstúpil.
„My sme odborná organizácia a bývalé vedenie odborné názory veľmi jasne aj presadzovalo. Po nástupe nového riaditeľa sa spustila ťažba v najcitlivejšom území, ktoré malo byť jadrom bezzásahovej zóny,“ tvrdí Karol Kaliský. On i niektorí jeho kolegovia zvažujú odchod z organizácie.
Majko zmenu postoja vedenia TANAP-u k ťažbe v Tichej a Kôprovej doline opätovne odmietol komentovať. „Mandát vyjadrovať sa k tejto téme má hovorca ministerstva životného prostredia,“ povedal.
Návrh na jeho odvolanie označil za pomstu zamestnancov, ktorí porušili pracovnú disciplínu. „Odstúpenie by som zvažoval, keby to bola výzva reprezentatívnejšej zložky správy,“ hovorí. Na odchod ho listom vyzvalo sedem z osemnástich odborných pracovníkov národného parku.
Vyhrážajú sa
Postoj rezortu životného prostredia vo štvrtok v televízii TA3 otvorene kritizoval aj zamestnanec ministerstva Róbert Oružinský. S ťažbou sa podľa neho začalo bez potrebných povolení. Po ceste do televíznej diskusie mal vraj dokonca telefonát, že ak v debate vystúpi, môže byť odvolaná jeho priama nadriadená a riaditeľka odboru ochrany prírody Anna Jusková.
Tá to pre SME potvrdila. „Áno je to pravda, požiadali ma, aby som ho odradila od vystúpenia v televízii,“ povedala. Kto ju žiadal, povedať nechcela.
Hovorca ministerstva Peter Višváder tvrdí, že „Oružinský je vo výpovednej lehote a snaží sa zvýšiť svoju hodnotu“.
Odborne neobhájiteľné
Voči rozhodnutiu začať s ťažbou sa však už ozývajú aj zamestnanci inštitúcií, ktorých vedenie ťažbu odporučilo.
Ministerstvo životného prostredia a ministerstvo pôdohospodárstva sa od začiatku odvolávajú na štúdiu posúdenia vplyvov ťažby v Tichej a Kôprovej doline, ktorú vypracovali ich vlastné organizácie Štátna ochrana prírody a Národné lesnícke centrum. Tie v štúdii odporučili spracovanie dreva v IV. stupni ochrany. Ťažba podľa posudku nepoškodí žiaden biotop.
„Doliny boli umelo zalesnené nepôvodným typom smreku a toto územie nie je schopné samoobnovných procesov,“ dôvodí šéf Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák.
Voči jeho vyjadreniam sa dôrazne ohradil jeho podriadený Pavol Polák. „Biotopy ťažba určite poškodzuje. Tvrdenie, že lesné porasty v dolinách nie sú schopné samoobnovy, je z odborného hľadiska neobhájiteľné,“ tvrdí. Podľa neho s vedením nesúhlasí viacero pracovníkov ochrany, „boja sa však pracovnoprávnych postihov“.
Podobne sa vyjadril aj pracovník Národného lesníckeho centra vo Zvolene, ktorý telefonoval do diskusie Slovenského rozhlasu. „Zďaleka nie všetci zamestnanci majú rovnaký názor, aký je vyjadrený v oficiálnom stanovisku,“ povedal.
Minister v dolinách
Včera prišiel do Tichej a Kôprovej doliny minister životného prostredia Jaroslav Izák.
Izákov hovorca Peter Višváder bol po stretnutí s ochranármi spokojný. Minister videl to, čo potreboval vidieť. Podľa hovorcu sa na mieste presvedčil aj o reálnom ohrození lykožrútom.
Ochranári spokojní neboli. Minister vraj s nimi poriadne nediskutoval a nepočúval ich argumenty.
„Minister pripustil, že ak by sa v dolinách objavilo veľa druhov vtáctva, alebo iných chránených druhov, možno zastavia ťažbu, ale iba do augusta. My však chceme chrániť aj biotopy, takže budeme v ochrane pokračovať,“ povedal Erik Baláž.
(wm)
Ochranári v noci zastavili lesákov s drevom
VYSOKÉ TATRY. Akcie v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku sa vyostrujú. Nervozita robotníkov v zablokovaných tatranských lesoch rastie, najmä po zastavení ťažby Inšpekciou životného prostredia.
V noci zo štvrtka na piatok už došlo k fyzickým stretom medzi robotníkmi a ochranármi. Jedného z ochranárov napadli päsťou, druhého, ktorý mu prišiel na pomoc, kopali na zemi.
Jeden z napadnutých ochranárov Rado Plánička tvrdí, že útoky súvisia so stúpajúcou nervozitou a odhalenými pokusmi vyvážať drevo z lesa načierno.
Nočná hliadka objavila večer tatrovku, podľa nich patrila Štátnym lesom TANAP-u, naloženú neociachovaným drevom. Odchodu z doliny zabránili asi jedenásti aktivisti vlastnými telami. Akcia sa skončila naháňačkou na autách ako v americkom akčnom filme.
„Situácia bola veľmi divná. Lesná stráž sa nám nechcela legitimovať, ani nás vôbec nelegitimovali. Jeden z nich chodil s odznakom stráže, keď prišla polícia, tak si ho zložil. Žiadali sme ich, aby zasiahli proti odvozu neoznačeného dreva, ale oni nereagovali. Snažil som sa odfotografovať situáciu, aby sme mali dôkazy. Vtedy vybehol jeden zo skupiny, vrazil mi a tlačil ma smerom k mostu. Chcel ma evidentne zhodiť. Mám rozbitú peru, odreniny a narazený palec,“ hovorí Rado Plánička.
Útok nahlásili polícii a majú aj fotografiu agresívneho muža. Lesníci a im blízki ľudia tvrdia, že aktivista je psychicky narušený a klame.
Architektka Elena Pätoprstá, koordinátorka Územia chráneného občanmi, tvrdí, že lesníci dodatočne označovali drevo pred očami polície.
Ochranári podozrievajú lesníkov z porušenia vyhlášky o označovaní vyťaženého dreva a z porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru.
Daniel Vražda
Fico chce ozelenieť
O Tatrách zatiaľ mlčí
Vládne strany sa zatiaľ zrejme nezapoja do sporu okolo ťažby dreva. Ekologické témy sú pritom bežnou agendou sociálnodemokratických strán vo svete.
BRATISLAVA. Do riešenia sporu okolo ťažby dreva v Tichej a Kôprovej doline sa zatiaľ Smer ani premiér Robert Fico nezapája. Podľa hovorkyne Silvie Glendovej sa k téme vyjadrí dnes v rozhlasovej diskusii. Fico v rozhovore pre týždenník Slovo povedal, že Smer „by mohol trochu ozelenieť. A niečo v tomto duchu aj pripravujeme“.
Aj keď podpredseda Smeru Dušan Čaplovič vníma problém s ťažbou dreva kriticky, nevie povedať, či by sa mala do témy zapojiť aj jeho strana. „Môj osobný postoj je možno zelenší ako zelený,“ povedal. Ťažba v Tatrách je podľa neho konkrétny príklad toho, že sa nerozmýšľa ekologicky, ale len trhovo.
Podľa analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samsona je vyššia vnímavosť k ekologickej agende štandardnou výbavou sociálnodemokratických strán na celom svete. Samson nie príliš jasný príklon Smeru k otázkam životného prostredia považuje za jeden z dôkazov, že nie je typickou sociálnou demokraciou.
Problém Tichej a Kôprovej doliny nechce otvárať ani HZDS. Podľa poslankyne Zdenky Kramplovej strana podporuje stanovisko ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. Ten ťažbu v TANAPe podporuje.
Podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja stále ide o odborný problém a koalícia nemá dôvod sa ním zaoberať.
Ostro naopak reagovala česká Strana zelených, ktorá je súčasťou tamojšej vládnej koalície. „Ťažba dreva ohrozuje a popiera zmysel TANAPu,“ píšu vo vyhlásení adresovanom slovenskej vláde. Podľa Zelených sa navyše na TANAP nedá nazerať lokálne a stav v ňom sa dotýka občanov celej Európskej únie. Podpredseda Zelených Ondřej Liška SME povedal, že strana bude určite rokovať o tom, čo bude môcť ďalej podniknúť. Podľa Lišku stojí za úvahu aj to, že by sa do problému priamo zapojil predseda zelených - vicepremiér Martin Bursík.
Miroslav Kern