BRATISLAVA. Indikátor dôvery v priemysle, ktorý ukazuje, čo si myslia o stave podnikov a ich najbližšej budúcnosti ich topmanažéri, v apríli poklesol. Napriek tomu, že sa tak stalo už tretí mesiac za sebou, nie je dôvod na tvrdenie o zlej nálade šéfov priemyslu.
K poklesu totiž dochádza v porovnaní s extrémnym optimizmom, ktorý vyvrcholil decembrovými predpoveďami vývoja v podnikoch. Povedané ešte inak, keďže predpovede manažérov hovoria o období budúcich troch mesiacov, na čísla o raste HDP za január až marec tohto roka je dôvod sa tešiť.
Situácia je dobrá
Aj keď od začiatku roka indikátor poklesol, stále sa nachádza nad dlhodobým priemerom.
„Hodnotíme to ako pozitívny vývoj. Očakávame, že v blízkej budúcnosti sa indikátor znovu otočí a pôjde smerom hore,“ povedala vedúca oddelenia stavebníctva, konjunktúry a vedy a techniky v Štatistickom úrade Dagmar Blahová. Podľa nej je ekonomika naštartovaná a nie sú dôvody, aby sa indikátor naďalej znižoval. Situácia sa podľa nej iba stabilizovala, nejde o prehriatie ekonomiky.
Podobne to vidí aj analytik Tatra banky Juraj Valachy. Ekonomický vývoj sa podľa neho iba koriguje z vysokých čísel, ktoré naša ekonomika dosiahla v poslednom štvrťroku minulého roka a stabilizuje sa na dlhodobo udržateľnú úroveň.
„Situácia je stále dobrá. Ide iba o stabilizáciu na vysokých úrovniach rastu, čo neznamená, že by mal indikátor v budúcnosti ešte viac klesať,“ povedal Valachy.
Za prvý štvrťrok očakáva Valachy naďalej vysoký rast hrubého domáceho produktu. Ten by mal dosiahnuť 11,5 percenta. V druhom štvrťroku rast poklesne na 8,6 percenta.
Dôvodov je viac
Dôvody, prečo indikátor poklesol, sú rôzne. Každý respondent ktorý dostane na vyplnenie dotazník, hodnotí situáciu podľa svojej momentálnej nálady.
„Ide totiž o subjektívny názor toho, kto dotazník vypĺňa. Častými dôvodmi na pesimizmus sú napríklad legislatíva alebo nedostatok finančných zdrojov,“ povedala Blahová.
Podľa riaditeľky odboru produkčných štatistík Edity Holičkovej je málo optimisticky naladené stavebníctvo.
„Tento sektor narazil na strop z hľadiska zamestnanosti. Na trhu je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily,“ povedala.
Pri hodnotení faktorov, ktoré obmedzili rast priemyselnej produkcie, takmer polovica respondentov neuviedla žiadne faktory. Druhá polovica považuje za najnegatívnejšie faktory, ktoré ovplyvnili priemyselnú produkciu, predovšetkým posilňovanie slovenskej koruny, rast cien vstupných materiálov a nedostatok kvalifikovaných pracovníkov.
Indikátor ekonomického sentimentu
Zobrazuje aktuálny stav očakávaní účastníkov ekonomického prostredia.
Pozostáva z piatich častí:
Indikátor dôvery v priemysle
Indikátor dôvery v stavebníctve
Indikátor dôvery v maloobchode
Indikátor dôvery v službách
Indikátor spotrebiteľskej dôvery
Štatistický úrad vykonáva mesačne konjunkturálny prieskum zameraný na hodnotenie súčasnej situácie v ekonomike podnikov a na očakávaný vývoj na najbližšie tri mesiace.
Jednotlivým piatim zložkám sú pridelené váhy, ktorými sú zastúpené vo výslednom indikátore ekonomického sentimentu. Ich váha je určená na základe odporúčania metodiky Európskej únie.
Zdroj: Štatistický úrad