VIEDEŇ. Rakúska ropná a petrochemická spoločnosť ÖMV chystá miliardový obchod s Iránom. Spojené štáty sú znepokojené, a pripúšťajú odvetné opatrenia voči spoločnosti. Rakúsko tvrdí, že na to nie je dôvod. Nedávno prijaté sankcie OSN voči Iránu podľa rakúskych politikov neporušujú.
Biznis verzus sankcie
„Obchodné zámery ÖMV v Iráne nemajú s jadrovým programom nič spoločné a týkajú sa len zemného plynu,“ tvrdí ministerka zahraničia Ursula Plassniková. Vyhlásila, že treba zachovať vecnú debatu a oddeľovať medzinárodné sankcie od obchodných aktivít. Obchod podporili aj všetky rakúske politické strany.
ÖMV a iránska štátna ropná spoločnosť NIOC sa minulý víkend dohodli o rozvoji rozsiahlych nálezísk zemného plynu a o výstavbe závodu na výrobu skvapalneného zemného plynu. Hodnota projektu sa odhaduje na 30 miliárd dolárov v priebehu 25 rokov.
Hovorca amerického ministerstva zahraničia Sean McCormack hovorí, že v prípade potvrdenia dohody si Washington vyhradzuje právo vyhlásiť proti ÖMV sankcie. Všetky firmy, ktoré v Iráne investujú viac než 10 miliónov dolárov, môžu byť vylúčené z amerického kapitálového trhu. Akcie ÖMV síce nie sú priamo na newyorskej burze, ale spoločnosť je na trhu zastúpená. Vedenie ÖMV sa bráni tým, že spolupráca s Iránom môže viesť k zníženiu energetickej závislosti od Ruska.
ÖMV však nie je jedinou rakúskou spoločnosťou, ktorá vzbudila rozruch pre obchod s Iránom. Banka Bank Austria Creditanstalt zohrá úlohu pri výstavbe reaktorov jadrovej elektrárne v iránskom Búšehri. Uchádzači o zákazku majú v banke skladať istiny vo výške 15-tisíc eur, aby sa mohli zúčastniť súťaže.