Poisťovňa v súčasnosti prerátava penzie dôchodcov narodených v roku 1942. Do konca roka to postupne urobí aj u ostatných. Vyšší dôchodok vyplatia aj spätne.
BRATISLAVA. Skupine dôchodcov, ktorým starobný dôchodok priznali ešte podľa predpisov spred 1. januára 2004, sa tento rok penzia prepočíta a zvýši. Hoci zákon, z ktorého to vyplýva, začal byť účinný 1. augusta minulého roka, na zvýšenie dôchodku si takzvaní „starodôchodcovia“ museli počkať.
Najprv Sociálna poisťovňa rozhodovala o pozostalostných, potom prehodnocovala invalidné dôchodky.
Doteraz poisťovňa prerátala vyše 28-tisíc z približne 80-tisíc starobných dôchodkov, ktoré má postupne prerátať do konca roka, povedala Lýdia Výborná, riaditeľka jej odboru komunikácie s verejnosťou.
Komu dôchodok prerátajú
Starobný dôchodok nanovo vymerajú tým, ktorým bol vypočítaný z „upraveného priemerného mesačného zárobku“, alebo tým, ktorých výška dôchodku bola obmedzená zákonom.
Takéto riešenie navrhla predchádzajúca ministerka práce za SDKÚ Iveta Radičová. Dôvodom bolo podľa nej „zmiernenie dôsledkov prechodu zo zabezpečovacieho systému na poistný“, ku ktorému došlo od januára 2004.
Vtedy sa totiž začalo prihliadať na dĺžku prispievania do dôchodkového systému a v oveľa väčšej miere aj na výšku zárobku - princíp zásluhovosti. Parlament na sklonku volebného obdobia návrhu, ktorý si jednotlivé poslanecké kluby osvojili, vyhovel.
Začali od najstarších
Poisťovňa postupuje podľa dátumu narodenia - od najstarších po najmladších. Momentálne prerátava dôchodky ľudí narodených v roku 1942. Prepočítavať ich budú v dvoch etapách, a to aj v závislosti od zložitosti samotného prepočtu.
„V prvej sú jednoduchšie prípady, keď sa penzistovi vypláca len starobný dôchodok. V druhej etape, ktorá je naplánovaná od júna, sú zložitejšie prípady,“ vysvetľuje Výborná.
Do novourčenej výšky starobného dôchodku sa premietne nielen každoročná valorizácia, ale aj obdobie dôchodkového poistenia získané po vzniku nároku na dôchodok, čiže v zásade nadsluhovanie v zamestnaní.
„Každý prípad je individuálny. Nejde totiž len o výpočet novej sumy dôchodku, ale aj o zabezpečenie výplaty v novej sume a poukázanie doplatku. Niektoré úkony sa robia automaticky, iné sa musia urobiť manuálne,“ hovorí Výborná.
Čo pre to treba urobiť?
Koho sa prepočítavanie týka, poisťovňa vie na základe údajov vo vlastnej databáze. Samotný výber urobí počítačový program. Starobné dôchodky preráta a o ich zvýšení rozhodne poisťovňa bez žiadosti poberateľa.
O novej výške dôchodku, ktorá jeho poberateľovi patrí od prvého výplatného termínu v auguste 2006, mu poisťovňa vydá písomné rozhodnutie.
Vyšší dôchodok bude vyplatený spätne, od výplatného termínu v auguste 2006, takže poisťovňa ho doplatí.