Sám navštevujem bohoslužby v miestnom episkopálnom kostole. Americkej odnoži anglikánskej cirkvi, ktorá sa preslávila najmä svojim liberálnym prístupom v otázkach dogiem najrôznejšieho druhu.
Pre svoje „voľnomyšlienkarstvo“ stratila veľa ovečiek a tak sa na Veľký piatok stalo, že lavice nášho kostola zívali prázdnotou. Počet veriacich v jednotlivých farnostiach je veľmi dôležitý, tí sú totiž hlavným zdrojom príjmu jednotlivých cirkví.
A tak keď jedna cirkev stratí ovečky, stratí aj množstvo potenciálnych donorov. V Spojených štátoch je totiž garantovaná sloboda vierovyznania, ale aj odluka cirkvi od štátu.
V posledných desaťročiach a rokoch sú čoraz populárnejšie farnosti najrôznejších kresťanských cirkví, ktoré fungujú sami osebe.
Jednotliví pastori majú obrovské kostoly, často postavené pri diaľniciach, aby k nim bol ľahký prístup aj zo vzdialenejších kútov. Často ich môžete počuť, ako sa modlia za všakovaké veci.
Napríklad za pravidelný rast platov a prémií. To je základným princípom „evanjelia prosperity“. Boh jednoducho chce, aby ste mali plné peňaženky.
Klasikou sú televízni kazatelia, či už z kalifornskej krištáľovej katedrály alebo zo susedného mesta.
Spríjemnia vám nedeľné vstávanie a popritom si môžete objednať neoceniteľnú Bibliu na DVD či vodu zo zázračného prameňa. Tá vás zaručene postaví na nohy. Veriaci, ktorí sa schádzajú v národnej katedrále vo Washingtone, si po bohoslužbe môžu skočiť na kávu a v suvenírovom obchodíku kúpiť „božie mentolky” alebo svätých s americkou zástavou.
Populárny komentátor Bill O'Reilly rád hovorí o liberáloch, ktorí vedú vojnu proti Vianociam. Najnovšie rozoberal vážnu kauzu – veľkonočného čokoládového Ježiša.
Našincovi sa to všetko môže zdať pritiahnuté za vlasy. Niektorí Američania to však myslia vážne. A je jedno, či ide o skupinu, ktorá by chcela riadiť politiku podľa desatora, či skupinku schvaľujúcu partnerstvá homosexuálov.
Autor: dopisovateľ SME zo Spojených štátov