MICHIGAN. Osem demokratických kandidátov na prezidenta mali v noci na včera svoju premiéru v debate televízie MSNBC. Diskutovali skôr pokojne, komentátori to prirovnávali k predvolebnej selanke, keď ešte o nič nejde. Dvaja z favoritov – Barrack Obama a John Edwards sa spojili v kritike Hillary Clintonovej a jej postoju k irackej vojne. Manželka exprezidenta v prieskumoch tesne vedie, ale pozícia Obamu aj Edwardsa sa zlepšuje. Kto z nich bude nominovaný do záverečného súboja s republikánskym kandidátom, sa ukáže až vo februári budúceho roka.
Zo senátu do školy
Debata prebiehala na jednej z prvých černošských škôl v Južnej Karolíne. Obama, Clintonová a ďalší dvaja senátori – prezidentskí kandidáti sa do dejiska slovného súboja dostali až na poslednú chvíľu. Vo Washingtone museli ešte odhlasovať ultimátum prezidentovi Bushovi o odsune amerických vojsk z Iraku. Práve Irak a kritika Busha demokratov spojila.
Všetci chcú poslať vojakov naspäť domov a dušovali sa snahou prehlasovať plánované prezidentovo veto. Viceprezidentský kandidát z roku 2004 John Edwards a senátor Barrack Obama nešetrili kritikou newyorskej senátorky. Tá sa totiž neospravedlnila zato, že pôvodne v roku 2002 hlasovala za vojnu. „Keby som vedela, čo viem teraz o Iraku, neurobila by som rovnaké rozhodnutie. Ak nás prezident nedostane z Iraku, ja to urobím,“ povedala. Obama nezabudol pripomenúť, že on za vojnu nehlasoval. Vlastne ani nemohol, veď v Senáte ešte nebol. Edwards sa za svoju podporu vojne opäť kajúcne ospravedlnil. „Bolo nesprávne, že som za ňu hlasoval,“ povedal s tým, že aj Clintonová by si mala spytovať svedomie.
Debata bez krvi
Kandidáti sa vyhýbali napádaniu konkurentov a skôr len odpovedali na otázky moderátora. „Na zemi nebola žiadna krv,“ povedala reportérka CNN Candy Crowleyová. Obama a Clintonová si dokonca hovorili krstnými menami. „Myslím že, čo Barack povedal, je správne,“ hovorí senátorka. „Ako Hillary povedala predtým...,“ odpovedal senátor.
Nie všetko však bolo o Iraku. Edwards musel vysvetľovať, prečo z peňazí na kampaň zaplatil 400-dolárovú návštevu u kaderníka. Guvernér Nového Mexika, Hispánec Bill Richardson sa pomýlil, keď povedal: „musíme nájsť spôsoby, ako sa zaoberať postdemokratickou Kubou“. Otázka bola o Kube po smrti Fidela Castra.
Republikánski kandidáti budú diskutovať na budúci týždeň v Kalifornii.
Zahviezdil bývalý senátor z Aljašky
Ani Obama, ani Clintonová. Skutočnou hviezdou bol bývalý aljašský senátor Mike Gravel (na snímke REUTERS). „Kto to je?“ hovoril niekto v publiku. „Kto bol ten aljašský senátor?“ spýtal sa televízny komentátor Joe Scarborough.
V prezidentských voľbách sa vždy ocitne nejaký kandidát, ktorý nemá šancu a napriek tomu vyčnieva. Tentoraz to bol 76-ročný Gravel, kedysi tiež newyorský taxikár.
„Usáma bin Ládin bol taký šťastný, keď sme napadli Irak, musel sa mechriť v deke,“ povedal. „Povedz mi Barack, na koho chceš zhodiť atómovú bombu?“ „Momentálne neplánujem zhodiť atómovú bombu na nikoho, sľubujem,“ odpovedal Obama. „Dobre, dobre, aspoň nachvíľu sme v bezpečí,“ znel Gravel uspokojene. Dodal, že Kongres mal schváliť zákon, ktorý by z pokračovania irackej operácie urobil „ťažký zločin“.
|
(bo)
Prieskum vedie Hillary
Podľa prieskumu televízie NBC a denníka Wall Street Journal sa zatiaľ najlepšie drží Hillary Clintonová. Vybralo by ju 36 percent opýtaných.
Nasleduje Barrack Obama s 31 percentami. Johna Edwardsa podporuje 20 percent.