áš štvornohý priateľ, spoločník a prípadný strážca by mal mať v záhradke svoj domček, do ktorého by sa vracal odpočinúť si, prípadne by sa doň skryl pred slnečnou páľavou či dažďom.
Pre veľké psy je lepšie postaviť koterce alebo búdy s dvoma časťami. Menším plemenám postačí jednoduchší prístrešok. Ak by v ňom mal psík prebývať aj v zime, treba ho z vnútornej strany tepelne odizolovať. Táto izolácia je vhodná aj v horúcich letných dňoch.
Dôležitá izolácia
Steny izolovanej búdky pripomínajú sendvičovú konštrukciu. Nosné drevené panely, najlepšie z masívneho dreva alebo latovky, majú z vnútornej strany vložené diely polystyrénu, ktorý je prekrytý preglejkou z tvrdých drevených dýh. Lepší materiál na izoláciu, ale aj drahší, je fólia, ktorá sa používa na izolovanie strešných konštrukcií.
Je dobré postaviť celú konštrukciu na nízke, asi 10 cm vysoké nohy z impregnovaného tvrdého dreva. Búdka nebude stáť na mokrom ani studenom podklade.
Ak namiesto zadného páru nôh namontujeme kolieska s priemerom 10 - 15 cm, napríklad pomocné bočné kolieska z detského bicykla, budeme môcť búdu premiestňovať ľahko a jednoducho. Nábytkové kolieska sú primalé na zabezpečenie ľahkého pohybu po nerovnom teréne.
V každom prípade kolieska uľahčia manipuláciu s objemnou konštrukciou. Predné nohy alebo hranol namiesto nich, upevnený pod prednou časťou, zabezpečí dostatočnú stabilitu.
Navyše je dobré búdku odvetrať, napríklad nadvihnutím striešky a jej zaaretovaním v určitej polohe. Strieška by sa mala dať buď úplne odnímať, alebo vyklápať dohora či do strán. Preto ju pripevníme na pánty alebo nasunieme do rámu bočných stien. Aj ona by mala byť tepelne izolovaná. Jej základ tvorí drevený panel, z vnútra upevnený izolačný materiál prekrytý preglejkou. Z vonkajšej strany je upevnená krytina, najlepšie nejaká ľahká, aká sa používa na strechy, napríklad kanadský šindeľ alebo ešte lepší vlnitý ondulin. Samozrejme, strieška by mala presahovať bočné steny aspoň o 5 cm, vpredu je lepší výraznejší presah.
Čistenie búdky
Koberček na dne búdky by sme mali týždenne vyprať, vnútro búdky pravidelne vyzametať či povysávať a v letnom období aj vystriekať prúdom vody. Roztoče a iné parazity sa radi udomácnia práve v zanedbanom prostredí plnom nečistôt. Okrem toho, kontrolou vytriedime predmety, ktoré si psík rád nanosí do svojho kráľovstva.
Drevo do exteriéru musí byť ošetrené proti pôsobeniu vlhkosti viacerými vrstvami exteriérového laku. Rovnako ošetríme aj preglejky vo vnútornom obklade, ktoré zabránia, aby pes rozhrýzol tepelnú izoláciu. Psa vpustíme do stavby až po dôkladnom vysušení a odparení chemikálií.
Diely vnútorného obkladu nemusíme pripevňovať napevno, postačí ich pozasúvať do vopred pripravených drážok vo vnútornej konštrukcii. Drážky z hranolčekov z tvrdého dreva upevníme do rohov vnútorných častí obvodových stien po ich zmontovaní a pripevníme na podlahu. To nám zrýchli demontáž pri čistení.
Rozmery
Veľkosť domčeka by sme mali prispôsobiť rozmerom, ktoré psík dosiahne v dospelosti. Výška vnútorného priestoru by mala byť asi o 5 cm väčšia než je výška psa v kohútiku. Dĺžka búdky tiež vychádza z rozmerov jej obyvateľa. Mal by sa v nej pohodlne otočiť, teda by mala byť o približne 10 cm dlhšia, než meria pes od ňufáka po koreň chvosta.
Výška vstupného otvoru, či už hranatého alebo s polkruhovým oblúkom v hornej časti, by mala dosahovať dve tretiny výšky vo vnútri búdky. Počas zimy pomôže zvieratku prekrytie vchodu hrubou splývavou textíliou zavesenou na tyčke nad vchodom.
(st)
|