Pestovateľom jabloní v oblastiach 1. signalizačného pásma Slovenska, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, ale aj na juhu okresov hraničiacich s týmto pásmom (Pezinok, Senec, Trnava, Nitra, Levice a Trebišov), pripomíname ošetrenie proti mínujúcim škodcom.
Aktuálne je najneskôr do 1. mája, a to prípravkami Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Ak nepoužijeme uvedené prípravky, približne o 5 až 7 dní neskôr treba aplikovať Karate Zeon 5 SC alebo Talstar 10 EC. I keď sa má ošetrovať až po odkvitnutí stromov, upozorňujeme na výber prípravkov podľa škodlivosti pre včely!
Vo feromónových lapačoch je pozorovaný aj intenzívny let prvej generácie motýľov obaľovača slivkového a obaľovača broskyňového. Bežne sa zasahuje až v polovici júla proti druhej generácii, nakoľko škodlivosť prvej generácie je zanedbateľná. Avšak v oblastiach s pravidelnými hospodárskymi škodami možno vykonať ochranu aj proti prvej generácii. Od 28. apríla až 1. mája je pre 1. signalizačné pásmo aktuálne ošetrenie proti obaľovačovi slivkovému prípravkami Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC. Ak toto opatrenie neurobíme, môžeme o ďalších 7 až 10 dní aplikovať proti obom druhom obaľovačov prípravky Decis EW 50, Decis 25 Flow a Zolone EC, proti obaľovačovi slivkovému aj Calypso 480 SC a proti obaľovačovi broskyňovému aj Karate Zeon 5 SC. V 2. signalizačnom pásme, ohraničenom približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce, treba oba uvedené termíny posunúť približne o 3 dni neskôr.
Pripomíname tiež druhé ošetrenie proti mére hruškovej prípravkom Nomolt 15 SC spolu so zmáčadlom Silwet L 77. Zasahuje sa dva týždne po odkvitnutí stromov, čo v tomto roku vychádza v najteplejších oblastiach začiatkom mája. Možno použiť aj prípravky povolené proti mére jabloňovej, avšak tie majú nižšiu účinnosť. Prirodzenými nepriateľmi mér sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky.
Opätovne upozorňujeme na preventívne ošetrovanie jabloní proti múčnatke. Súčasné teplejšie a suché počasie s citeľnými rannými ochladeniami jej vyhovuje, preto odporúčame pravidelne ošetrovať každých 10 až 12 dní.
Najvyšší čas je aj na prvý postrek proti mínerke pórovej. Na chemickú ochranu, ktorá je potrebná v miestach pravidelného výskytu mínerky, možno použiť kontaktné prípravky Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM, Cyper NC 10 EM alebo hĺbkový prípravok Diazol 50 EW spolu so zmáčadlom Silwet L 77.
Teplé počasie urýchľuje i vývoj vrtivky čerešňovej, ktorá spôsobuje červivosť plodov čerešní. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, pričom postrekujeme asi tri dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú žlté optické lapače. Ošetrenie má význam najmä v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt. Používajú sa prípravky Decis EW 50 a Decis 25 FLOW s ochrannou lehotou 28 dní a Calypso 480 SC s ochrannou lehotou 14 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú lehotu pred zberom plodov. Sledovať treba aj vývoj pásavky zemiakovej, proti ktorej sú účinné špeciálne prípravky, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia lariev.
Stanislav Barok