Kapucínka, cínia a nocovka sú bežné letničky našich záhrad. Už menej pestovateľov však vie, že nielen z mladých listov púpavy, ale aj z listov kapucínky sa môže pripraviť chutný jarný šalát. Kým kapucínka a nocovka sú okrasou len v záhradke, cínia je vhodná aj na rezanie do kytíc a do vázy.
Cínia pôvabná má domovinu v Strednej Amerike, kde sa vyskytuje až 12 druhov tejto rastliny. Táto jednoročná teplomilná letnička sa pomerne jednoducho pestuje i rozmnožuje. Väčšie semená, ktoré majú tvar hrotu šípu, môžeme v marci až apríli predklíčiť. Do rozmnožovacieho substrátu vysádzame len vyklíčené semená. Sadenice premiestnime v máji na slnečné stanovište s vyhnojenou a vápnenou pôdou s pH 6 až 7,5. Cíniám sa darí aj v karbonátovej pôde. V humóznej a hlinitej pôde rýchlo rastú a skoro zakvitnú. Dosahujú až metrovú výšku. Medzi sadenice vysievame semená, ktoré si udržujú klíčivosť 4 až 6 rokov. Vyrastú z nich menšie rastliny, ktoré môžeme rezať.
Kapucínka hybridná je väčšinou mohutná viacročná teplomilná plazivá rastlina. Znáša aj polotieň. Vytvára v ňom veľké okrúhle listy, ktoré znižujú početnosť vošiek na hlúbovinách. Okrúhle semená veľkosti nechta vysádzame do pôdy v máji bez predpestovania sadeníc do hĺbky 2 až 3 centimetre. Klíčia dva týždne. Pôda má byť primerane vyhnojená. Kapucínka znáša široké rozpätie pH pôdy, od 5,5 do 7. Na vlahu nie je veľmi náročná. Pestovať ju môžeme aj v hrantíku na balkóne alebo terase. Obzvlášť atraktívna je na kamennom múriku, z ktorého visia "prúdy" listov a kvetov.
Nocovka jalapovitá je menší teplomilný nezdrevnatený kríčok s hľuzovitými koreňmi. V Južnej Amerike, odkiaľ pochádza, táto trvalka dorastá až do metrovej výšky. Rozkvitá večer a jej žlté, biele, červené alebo fialové kvety občas aj voňajú. Vysieva sa v máji priamo na stanovište. Vytvára väčšie semená v tvare zvončeka, ktoré si udržujú klíčivosť 2 až 3 roky. V hlinitopiesčitej, aj menej humóznej, pôde klíčia 10 dní. Znáša pomerne široké rozpätie pH - 5,5 až 7,5. Neškodí jej ani obsah uhličitanov v pôde. Optimálne sú suchšie substráty, v zamokrených horšie rastie a menej kvitne. Nocovku pestujeme spravidla na okraji záhona alebo pri terase. Nevyžaduje si osobitnú opateru ani hnojenie. Uprednostňuje slnečné polohy.
Zoltán Bedrna
Kapucínka hybridná. |
Nocovka jalapovitá. |