Prezident George Bush pravdepodobne bude čoskoro vetovať demokratmi presadený zákon, ktorý požaduje začatie sťahovania amerických vojsk z Iraku už začiatkom októbra. Demokrati tým podmieňujú schválenie finančného balíka 124 miliárd dolárov určených v drvivej väčšine na financovanie vojnových operácií.V pôvodnej verzii textu sme chybne uviedli, že 900 vojakov má v Iraku aj Rakúsko.
Snemovňa ultimátum schválila už v stredu, včera sa pridal Senát. Bush hovorí, že použije veto, ktoré už demokrati prehlasovať nedokážu. Snemovňa reprezentantov schválila financovanie zvýšenia počtu vojakov v Iraku spolu s harmonogramom ich stiahnutia do apríla 2008 pomerom 218:208, Senát pomerom 51 proti 46 hlasom.
Prvý úder demokratov
Ide o prvú právne relevantnú legislatívu, ktorú sa v tejto otázke podarilo demokratom presadiť od januára, keď ovládli obe komory Kongresu.
Na Bushovom stole by sa zákon mohol objaviť v utorok. Včera o ňom rozhodoval Senát. Senátori Barack Obama a Hillary Clintonová museli poctivo čakať na hlasovanie, aj keď sa v ten istý deň mali zúčastniť na prvej debate demokratických kandidátov na prezidenta.
Medzi Bielym domom a Kapitolom zaznelo pred hlasovaniami niekoľko nevyberaných slov. Viceprezident Dick Cheney (na snímke ČTK/AP) nezvykne siahnuť po mikrofóne, ale v stredu tak na pôde Kongresu urobil.
„Senátor Reid sám priznal, že vojna v Iraku prinesie jeho strane v budúcich voľbách viac kresiel. Je cynické vyhlasovať, že vojna je prehratá len preto, lebo vám to dáva politickú výhodu,“ odkázal Cheney lídrovi senátnych demokratov Harrymu Reidovi. Obvinil ho, že presadzuje porazeneckú stratégiu. Reidove slová spred týždňa, že vojna v Iraku je prehratá, vyvolali medzi republikánmi nevôľu.
Vyberané urážky
Senátny líder nenechal Cheneyho slová len tak. „Nebudem sa vyjadrovať k hlavnému útočnému psovi administratívy. Nechcem sa vyjadrovať k demagógii niekoho s deväťpercentnou popularitou,“ povedal Reid.
Prezident sa niekoľkokrát vyjadril, že zákon cez neho neprejde a aj tak nakoniec dosiahne to, čo chce. „Demokrati oznámili, že mi pošlú zákon, ktorý dá financie našim jednotkám, ale obmedzí našich generálov stanovením dátumu odsunu,“ povedal Bush s tým, že jeho veto je isté.
Rozhodnutie padne do mája, teda v čase, keď Bush pred štyrmi rokmi oznámil víťazstvo v Iraku. „Prvýkrát bude prezident niesť zodpovednosť za Irak, no on sa nechce pozrieť realite do očí,“ citovala agentúra AP predsedníčku kongresu z Demokratickej strany Nancy Pelosiovú. Demokrati však nemajú potrebné dve tretiny na prehlasovanie veta.
Zahraniční vojaci v Iraku
USA – 149 000
Veľká Británia – 7100
Južná Kórea – 2300
Poľsko – 900
Austrália– 900
Gruzínsko – 800
Zvyšok tvoria jednotky
Rumunska, Dánska a Bulharska.
Autor: Braňo Ondrášik East Lansing, Michigan