TALLIN. Slová „Hanba Estónsku“ zazneli na protestoch asi stovky ľudí, ktorí sa včera zhromaždili pred sochou vojaka sovietskej armády (na snímke SITA/AP) v estónskom hlavnom meste. Vyjadrili tak znepokojenie nad krokmi estónskych úradov, ktoré začali prípravné práce na odstránenie pamätníka a presunutie údajných pozostatkov štrnástich padlých vojakov z čias druhej svetovej vojny na vojenský cintorín.
Naštvaní Rusi
Počínanie Tallinu vyvoláva ostré protesty Moskvy, ako aj ruskej menšiny v tejto baltickej krajine, ktorá tvorí až tretinu z 1,3 milióna jej obyvateľov. Rusko považuje plány na odstránenie pomníka za urážku vojakov a za oslavovanie fašizmu.
„Je to pokus prepísať poučenie z druhej svetovej vojny. Exhumácia vojakov je neľudská“, povedal hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Michail Kamynin a dodal, že Rusko na to bude brať zreteľ pri vzájomných vzťahoch. Pri soche vojaka Červenej armády, ktorú nechal Sovietsky zväz postaviť v Talline v roku 1947, sa stretávali vojnoví veteráni a ich priaznivci, ktorí si tu každý rok pripomínali víťazstvo Sovietskeho zväzu nad fašizmom. V Estónsku, ktoré bolo do roku 1991 súčasťou Sovietskeho zväzu, mala pripomínať občanov ZSSR, ktorí padli v boji proti nacistickému Nemecku.
Pamätník sa stal centrom záujmu od mája minulého roka, keď sa odporcovia propagácie komunizmu dostali do sporu s etnickými Rusmi ohľadom výročia konca druhej svetovej vojny. Podľa nich pomník pripomína viac než polstoročnú sovietsku okupáciu, ktorá sa skončila až v roku 1991 obnovením nezávislosti Estónska.
Rusko ťažko akceptuje nezávislosť svojich bývalých republík a neraz zasahuje do ich vnútornej politiky. Začiatkom apríla ruský minister obrany Sergej Ivanov vyzval Rusov na bojkot estónskych výrobkov. (čtk, lum)