Ruský prezident Vladimir Putin včera oznámil, že Rusko zmrazí plnenie Dohody o konvenčných zbraniach v Európe. Zdôvodnil to tým, že niektoré krajiny NATO ju doteraz neratifikovali.
Prekvapené NATO
Na Putinove slová veľmi rýchlo zareagoval generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer „Očakávam, že ruský minister Segej Lavrov vysvetlí slová svojho prezidenta,“ povedal Scheffer v Osle, kde sa včera stretli ministri zahraničia krajín NATO aj s ruským kolegom Lavrovom. Scheffer podľa agentúry ČTK odmietol Putinove výčitky. Podľa neho všetci členovia NATO ratifikujú dohodu o kontrole zbraní, pokiaľ Rusko splní svoje záväzky a pripomenul Putinovi, aby Moskva stiahla svoje bývalé jednotky z Gruzínska aj Moldavska.
Počas svojho ôsmeho a zároveň posledného vystúpenia pred oboma komorami parlamentu Putin tiež vyhlásil, že je nutné rokovať o rozmiestnení amerického systému protiraketovej obrany v Českej republike a Poľsku na pôde Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Podľa Putina sa totiž americká iniciatíva týka nielen štátov, na ktorých území budú základne, ale celej Európy.
Aplauz pre Putina
Hodinu a 14 minút počúvalo ruského prezidenta včera v Mramorovej sále Kremľa okrem poslancov, duchovenstva a hostí i 286 novinárov. Štyridsaťšesťkrát prerušilo obecenstvo rečníka potleskom.
Pôvodne mal správu o stave federácie Putin predniesť 25. apríla, ale pre náhle úmrtie prvého ruského prezidenta Borisa Jeľcina o deň zásadné vystúpenie odložil. Prejav začal minútou ticha za Borisa Jeľcina a rekapituláciou jeho historických zásluh.
To najzásadnejšie však povedal na úplnom konci svojho vystúpenia. „V roku 2008 sa v našej krajine uskutočnia voľby a budúce poslanie bude už čítať nová hlava štátu.“ Vzápätí naznačil, že z politiky odísť nemieni: „Vystupovať s vlastným politickým závetom však pokladám za predčasné,“ vyhlásil a zožal búrlivý potlesk. Zdôraznil, že sa nemieni lúčiť, ale naopak, chce po zvyšný čas pracovať vo svojej funkcii z plných síl.
Aj posledné, najdlhšie Putinovo vystúpenie, obsahovalo veľmi optimistickú víziu. Rusko sa dostalo medzi prvú desiatku krajín na svete s najväčším hrubým domácim produktom, reálne príjmy občanov vzrástli za posledných niekoľko rokov dvojnásobne. Na rozdiel od doterajších správ sa Putin tentoraz pustil do opozície. Jej ostrá kritika má zrejme súvislosť s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami.
Komploty zo zahraničia
Putin zaútočil aj na nemenované štáty, ktoré porovnal s koloniálnymi mocnosťami. „Rastie tok peňazí zo zahraničia, ktoré sú používané na priame vmiešavanie do našich vnútorných vecí.“ Podľa Putina sa niektoré štáty - kolonizátori schovávajú za heslá o demokracii a civilizačnom procese, ale v skutočnosti im ide výlučne o vlastné záujmy.
Čo povedal
O bezpečnosti:
A čo oni? Čo naši partneri? Oni ani neratifikovali dohodnutú zmluvu (o konvenčných silách v Európe). To nás oprávňuje tvrdiť, že naši partneri sa správajú minimálne nekorektne. Je načase, aby aj naši partneri nielen slovami, ale aj činmi prispeli svojím dielom k zníženiu množstva zbraní v Európe.
O vnútornej politike:
Rastie prúd peňazí zo zahraničia, využívaných na priame zasahovanie do našich vnútorných záležitostí.
O parlamentných voľbách:
Výsledok volieb objektívne určí úroveň podpory ruského národa pre nami a vami vedený kurz.
O svojom odchode:
Myslím, že by sme tu spoločne nemali hodnotiť vlastnú činnosť. Vystupovať s politickým závetom je pre mňa predčasné.
(čtk)