VYSOKÉ TATRY. Slovenská inšpekcia životného prostredia včera pozastavila ťažbu kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline, na ktorú sa u nej sťažovali niektoré ochranárske organizácie.
„Nariadili sme zachovať pôvodný stav oblasti až do ukončenia našej kontroly,“ povedal hovorca inšpekcie Michal Štefánek. Inšpekcia tak bude môcť lepšie posúdiť situáciu v Tatranskom národnom parku. Preveriť musí aj množstvo dokumentácie - iba Štátne lesy TANAP-u jej predložili takmer 20 dokumentov.
Hoci sa v chránenej oblasti včera neťažilo, ekologickí aktivisti mali opäť konflikt s políciou. „Snažili sme sa zablokovať odvoz dreva z dolín. Prišla polícia, ľuďom vykrútili ruky a donútili ich uvoľniť blokádu. Väčšinu odviezli,“ hovorí Erik Baláž. V stredu strávil hodinu a pol na výsluchu, tvrdí, že sa cítil ako pri výsluchu na ŠtB. „Pýtali sa ma, či sme lietali vrtuľníkom ponad doliny, aby sme prečerpali peniaze od zahraničného sponzora, či sme platení neznámou zahraničnou organizáciou.“ Postoj inšpektorov označil za akt osobnej odvahy.
Aktivisti, ktorí sa ťažbu pokúšajú blokovať viac ako týždeň, podávajú priestupkové návrhy na ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu z HZDS, ktorý ich nazval platenými komparzistami, čo za blokádu berú peniaze. Chcú naňho podať aj trestné oznámenie, lebo zverejnil osobné údaje jedného z aktivistov bez jeho súhlasu a opory v zákone, hovorí advokát Vladimír Pirošík.
Petíciu za zastavenie ťažby podporilo viac ako 12-tisíc ľudí. Výzvu, ktorú aktivisti pošlú vláde a Európskej komisii, zas doteraz podporilo viac ako 50 vedcov, najmä zo SAV, Univerzity Komenského a Technickej Univerzity vo Zvolene.
„Aktuálne údaje od ornitológov hovoria, že na území poškodzovanom ťažbou žije najmenej 31 druhov vtákov. Stovky jedincov chránených druhov vtáctva sú denne ohrozované a likvidované ťažbou, ktorú požehnalo vedenie ministerstva životného prostredia. Preto pripravujeme podnet pre obvodný úrad životného prostredia so žiadosťou o okamžité vyhlásenie ochranných zón pre všetky zistené jedince chránených druhov na danom území,“ povedal včera Marek Brinzík zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Ornitológov zaráža najmä postoj vedenia TANAP-u.
V sobotu údajne prídu do Tatier stovky ľudí vyhlásiť oblasť za „územie chránené občanmi“.
Jureňa: Zdržujú
Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa považuje zastavenie ťažby za účelovú obštrukciu a naťahovanie času. Situácia sa podľa neho berie na ľahkú váhu, keďže za rok v dolinách zachytili viac ako 10 miliónov kusov lykožrúta.
Tvrdenie, že v lokalite je 377 hniezd chránených vtákov, označil za „bohapustú lož“. „Tichá a Kôprová sa stali akoby Kosovským poľom, kde sa stretávali dve civilizácie a ja to vnímam ako druh extrémizmu.“ Aj on pohrozil žalobami.
(sita)