. Pri zaobstaraní si bývania však nejde len o nákup ako taký, ale o investíciu do budúcnosti. Preto by dom mal byť nadčasový, variabilne využiteľný a, hlavne, kvalitný. Zistiť, či je kupovaný dom po stavebnej stránke skutočne kvalitný, alebo len dobre vyzerá, je pre bežného individuálneho investora často nad jeho sily.
Každý nový projekt nemusí byť zaručene dobrý. Tlak na výšku zisku a čo najnižšiu cenu predaja a na druhej strane túžba bývať v prestížne vyzerajúcej nehnuteľnosti, aj keď na to nemám, môžu zapríčiniť to, že sa zvolia pri stavbe rôzne kompromisy. Ako však potvrdzujú odborníci, nezvládnuté konštrukčné detaily, nízka kvalita použitých materiálov a riešenia realizované tak, aby "na prvý pohľad vyzerali" prinesú v ďalších rokoch niekoľko problémov. Domy môžu vlhnúť, omietka opadáva, sklá sa rosia a hodnota nehnuteľnosti sa znižuje. "Klienti sa väčšinou v prvom rade zaujímajú o cenu domu za meter štvorcový," hovorí konateľ developerskej spoločnosti KTMT Tibor Kéry, ktorá stavia na bratislavskej Kolibe. Málokto sa však podľa neho už pri projekte pýta na to, akú kvalitu za danú cenu dom ponúka a ako bude vyzerať za niekoľko rokov. Dobrá cena, pekný výhľad a poloha však pri kúpe domu nie sú jediným kritériom. Ak sa majiteľ chce tešiť zo svojej investície dlhodobo a ušetriť si starosti s opravami, treba, aby začal zvažovať aj kvalitu realizácie.
Tipy na presklenné steny
Každý si dokáže predstaviť úchvatný výhľad na mesto cez sklo rovnako ako pocit chladu, keď sedí v zime pri veľkom okne. Pekný výhľad si ale pýta svoje. V prvom rade je potrebná kvalitná hydroizolácia. Vtedy presklennú stenu nebude podfukovať, nedostane sa tam dážď ani sneh a vyvarujeme sa tak vlhkého muriva. Rovnako dôležitá ako hydroizolácia je taká tepelná izolácia, ktorá, okrem iného, zabráni orosovaniu skla a tým aj nepríjemným plesniam. Okno by malo byť osadené na obloženie z tvrdeného polystyrénu, nie len na samotný múr. Zabráni sa tak styku kov - betón a zbytočnému ochladzovaniu.
Rámy pri veľkých plochách musia byť kvôli nosnosti kovové, ku kvalitným patria napríklad hliníkové okná. Pretože pri veľkých plochách "padá chlad", treba skontrolovať, či sú pod plochami konvektory na vykurovanie.
Letné prehrievanie stavby môžu vyriešiť napríklad lesklé hliníkové žalúzie so širokými lamelami. Pokiaľ chceme byť maximalisti, môžu byť vybavené automatickým režimom, aby sa sami v lete zatiahli a odrazili teplo. Vtedy, vzhľadom na ich plochu je nevyhnutné elektrické ovládanie.
Klimatizácia
Komfortný dom musí mať aj príjemnú klímu. Aj v našej oblasti už nie je výnimkou klimatizácia. Štandardom sú klímy zložené z internej a externej jednotky. Tu si treba všimnúť výkon, umiestnenie, aby na nás chladný vzduch nefúkal a hlučnosť. Existujú už projekty, zväčša sú to len administratívne budovy najvyššieho štandardu a exkluzívne rodinné domy, ktoré majú chladené stropy. Pri takomto riešení nefúka studený vzduch. Ochladzované sú celé plochy stavby a vzniká ideálna tepelná pohoda.
Ticho v dome
Ak neviete, prečo v niektorých domoch počuť každú kvapku vody, tak je to práve preto, že kanalizačné a dažďové potrubia sú bez zvukovej izolácie. Malý detail dokáže vytvoriť veľkú zvukovú pohodu. Stačí, keď sa pozriete pri hrubej stavbe svojho domu na tieto potrubia, či sú obalené izoláciou, resp. zhotovené zo špeciálneho plastu. Pravdaže, cena za realizáciu so špeciálnou zvukovou izoláciou je vyššia ako pri bežných projektoch.
Odvetranie kúpelní a toalety sa častokrát v dome zanedbáva. Napriek tomu, že tieto miestnosti majú okná, ku komfortu patrí tiché a účinné odvetranie. K špičke patria individuálne tlakové ventilátory. Takýto systém má odvedenie vzduchu riešené osobitným potrubím. Plastový kryt na stene alebo v strope - jediná viditeľná časť ventilátora - môže elegantne dotvárať interiér miestnosti.
Radónová ochrana
V rámci celého Slovenska existujú oblasti, kde zo zemských zlomov vychádza radónové žiarenie. Radón je prírodný rádioaktívny plyn, ktorý vzniká premenou uránu zo zemskej kôry. Vďaka svojim vlastnostiam radón a produkty jeho rádioaktívneho rozpadu prenikajú na povrch z relatívne veľkých hĺbok. Z podložia domov sa cez rôzne netesnosti a pukliny dostáva priamo do domu. Pre človeka nie je ani tak nebezpečný samotný radón ako produkty jeho premeny. Po vdýchnutí sa zachytávajú v hlienovej vrstve a tak dochádza k priamemu ožarovaniu buniek. Toto ožarovanie je považované za jednu z príčin vzniku rakoviny.
Pri stavbe domu si treba zistiť, či bolo realizované meranie koncentrácie radónu v pôdnom vzduchu, pri menších stavbách je možné zistiť riziko podľa lokality. Stavby na pozemkoch s vyšším radónovým rizikom sa odtieňujú tenkou kovovou fóliou do izolácie základov.
Slnečná terasa
Kvalitné povrchy majú dve výhody - nemusíte sa starať o ich údržbu a ušetríte svoj čas. Príkladom jednej z možností sú nerezové zábradlia na terasách. Nerez, ako napovedá jeho názov, nezhrdzavie, nemusí sa ošetrovať ochrannými nátermi a exteriér domu stále vyzerá upravene.
Terasy sa stali súčasťou obytného
priestoru. Je dôležité, aké materiály sú na ne použité. Na vonkajšie plochy sú ideálne exotické dreviny. Ak na ne v lete stúpime bosou nohou, ich povrch je príjemný, nerozpraskajú sa nám ako dlaždice a ich údržba je jednoduchá. Pokiaľ sú pri bazéne, nevadí im ani voda. Praktickou alternatívou klasických slnečníkov sú namontované celoročné markízy s automatickým ovládaním.
Bazény a sauny
Veľa našich snov o komforte sa spája s modrým bazénom a slnečnou terasou. Pri kúpe vlastného domu sa nám zdá, že takýto sen je jednoduché zmeniť na realitu. Obstarávacie náklady bazénu nie sú až také vysoké. Netreba však zabudnúť na údržbu. Každý sen niečo stojí a tak si musíme k cene pripočítať náklady za čistenie, bazénovú chémiu a pravidelnú kontrolu stavu.
Čo najväčšia záhrada
Kto si chce užívať krásnu záhradu, musí pravidelne zeleň polievať. Efektívne to zabezpečí automatická závlaha. V naprogramovaných intervaloch zabezpečuje pravidelné prídely vody, bez ktorých by si trávnik neudržal svoju kvalitu ani sviežu farbu. Spúšťanie závlahy zabezpečuje automatická ovládacia jednotka, vďaka čomu nemusíme mať obavy o trávnik ani počas dovolenky. Systém šetrí spotrebované množstvo vody ale aj energiu. Na zálievku využíva aj noc, kedy sú najnižšie straty z odparovania.
V prípade, že v nastavenom čase začne pršať, senzory automaticky prerušia zavlažovanie.
Pitná voda na polievanie vyjde na skutočne veľa peňazí. Kto chce šetriť, bude okrem záhrady v dome myslieť aj na zapustené dažďové nádrže, ktoré zachytávajú dažďovú vodu.
Výhľad na celé mesto
Každý z nás si rád pozrie krásnu panorámu mesta. Bratislava v tomto smere ponúka veľa možností, pretože je postavená v kopcovitom teréne. Pri výbere domu na kopci si však treba dať pozor na hlučnosť. Aj dom v lukratívnej vilovej štvrti môže byť vystavený hluku z frekventovanej cesty pod kopcom. Pred podpisom zmluvy sa odporúča prísť večer na pozemok a započúvať sa ...
Pozerajte na detaily
Aj investor, ktorý nie je odborníkom, si môže pri kúpe, alebo preberaní už postaveného domu všimnúť a hodnotiť aspoň niektoré oblasti. Ak kupuje dom ešte v štádiu projektu či prípravy stavby, vhodné je pozrieť si takzvané referenčné stavby, teda domy ukončené v rámci predchádzajúcich projektov. Okrem samotnej konštrukcie a dispozície domu je vhodné si všímať aj ďalších prvkov či detailov. Mnohé z nich, ak na ne máme financie a sú dobre technicky a materiálne zvládnuté, prinesú komfort, na ktorý sa rýchlo zvyká. Pokiaľ to tak nie je, hrozí, že sa stanú neželateľnou príťažou.