nostných kamier. Niektoré mestské štvrte Bratislavy tak stráži mestská polícia, v bytovkách si ich začínajú montovať sami vlastníci.
Ak sa kupujúci rozhoduje medzi bežným panelákom a dobre udržiavanou a monitorovacím systémom chránenou bytovkou, voľba je zrejmá. Bezpečie je v súčasnej dobe spojenej s aktivitami dílerov, alebo vyčíňaním minimálne neprispôsobivej mládeže jedným zo základných atribútov kvalitného bývania. "Lokalita a jej technické zázemie majú vplyv na cenu nehnuteľností, predajnosť a následne aj atraktivitu objektov," tvrdí generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík. Pokiaľ sa prostredie, v ktorom ľudia žijú, zlepšuje, má to výrazný dosah na dopyt a ľudia uprednostňujú takéto miesta. Keď sa však kamery rozhodnú zaviesť sami vlastníci, okrem prísľubu väčšieho bezpečia to znamená aj dodatočné finančné náklady.
Ide i o peniaze
V novostavbách je z hľadiska nákladov situácia celkom iná. Každý totiž vopred vie, od čoho sa bude odvíjať cena za bezpečný komfort. V starších štvrtiach sa takéto, hoci aj užitočné, ale predsa len dodatočné investície presadzujú ťažko. Nestačí, že kamery všetci musia najprv chcieť, ale zhodnúť sa musia i v tom, že ich spoločne zaplatia.
Roman Kezman z realitnej spoločnosti Bratislavská bytová kancelária potvrdzuje: Chránené prostredie sa stáva atraktívnejším. Upozorňuje však na to, že mnohí vlastníci v dome zavedenie kamier pociťujú aj ako záťaž. "Akonáhle sa ľuďom povie, že sa majú zvyšovať príspevky do spoločného fondu na opravu schátraných striech, schodísk, výmenu radiátorov alebo udržiavanie výťahov, či zateplenie obvodových stien, už vzniká problém," hovorí. Týka sa to domov, kde žijú starší ľudia, ktorí nevládzu uniesť nárasty cien za bývanie. "Keby sa im navrhovali ďalšie technické riešenia, medzi ktoré patrí aj kamerový monitorovací systém v budove a jej okolí, mnohí by možno nesúhlasili, aj keď vedia, že by sa jeho zavedením zdvihla kvalita a bezpečnosť bývania," dodáva Kezman.
Hlavné slovo má polícia
Známy Pentagon na Stavbárskej ulici zabezpečili kamerovým systémom pracovníci súkromnej strážnej služby. V prípade páchania protispoločenskej činnosti okamžite kontaktujú mestskú, prípadne štátnu políciu. Hovorca Mestskej polície (MsP) Bratislava Peter Pleva tvrdí: "Aj v takýchto prípadoch obrazový materiál v trestnom konaní môže slúžiť ako dôkazový prvok." Pentagon vonkoncom nie je jediný, kde sú kamery. Vo viacerých problémových bratislavských lokalitách ich častejšie ako vlastníci zavádza mestská polícia. Pri navrhovaní ich umiestnenia vychádza z vývoja bezpečnostnej situácie a úzko spolupracuje s policajným zborom i samosprávou dotknutej mestskej časti. Zlepšenie poriadku vďaka kamerám zaznamenali i také problémové miesta, akými sú plochy okolo štadiónov, kultúrnych domov, klubov, trhovísk a husto osídlených obydlí. Napríklad v Petržalke sú pod kontrolou objektívov lokality, na ktorých boli častejšie zaznamenané prejavy vandalizmu, krádeží a konfliktov - Ovsištské námestie, okolie Braníka, Rovniankovej ulice a ďalšie. Kamerový systém sa v nasledujúcich rokoch bude naďalej rozširovať. Už teraz je pripravený projekt zavedenia systému v mestských častiach Karlova Ves a Dúbravka.
Čo to stojí?
Otočné kamery s vysokým rozlíšením, umiestnené na vrchole panelákov, majú hodnotu zhruba od 50 do 100 tisíc korún. Sú určené najmä pre políciu, väčšie spoločnosti a SBS-ky. Ak sa rozhodnú do zabezpečenia s pomocou kamier zainvestovať vlastníci žijúci v paneláku, pre nich sú určené účelovo odlišné typy kamier - stačia im malé statické "kompakty", ktoré sa dajú zamerať na vchody, priľahlé trávnaté plochy, parkoviská a interiéry. Tie stoja od piatich do desiatich tisíc korún. Pokiaľ by chceli kameru, ktorej objektív má väčší zoom, musia pri jej kúpe rátať so sumou desať až pätnásť tisíc korún. Ceny bezpečnostnej techniky sa však stávajú čoraz prijateľnejšie. Podľa riaditeľa bratislavskej pobočky jedného z najväčších dodávateľov kamerových systémov na Slovensku HDS Mariána Lopúcha, štvorkamerový záznamník so slušným hard diskom, ktorý sa donedávna predával za stotisíc, sa už dá kúpiť za cenu od 17 do 20 tisíc korún. "Je rozhodujúce, či sa systémy dobre nainštalujú a aktívne využívajú, ale aj to, či sú dobre a účelne naprogramované," zdôrazňuje riaditeľ pobočky HDS. Obraz z kamier je možné namodulovať i do spoločného televízneho rozvodu v paneláku. Modulátor stojí zhruba od sedem do desať tisíc korún. Pri budovaní infraštruktúry optických káblov sa dnes už reálne poskytuje obyvateľom v niektorých sídliskách okrem káblových televíznych a internetových rozvodov i centrálny monitoring kamier.
Bytovky a kamery
Ľudia vnímajú predovšetkým to, čo vidia. Ak niekto vidí kameru, predpokladá, že je funkčná, ale môže to byť aj maketa. Podľa tvorcu projektu Bezpečné bývanie spoločnosti RYS Petra Grečku, najdôležitejší na monitorovacích systémoch je záznam z funkčných kamier. Môže sa uchovávať podľa platných zákonov sedem dní, potom musí byť zmazaný. Výnimka platí iba pre záznamy uložené do tzv. predarchívnej starostlivosti, napr. keď sa stane trestný čin a získaný záznam bude použitý na vyšetrovanie.
v v v
Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v sídliskovej bytovke rozhodnú zaviesť kamerový systém, platia to z fondu opráv a údržby. Málokedy ich však vyhodnocuje v nepretržitom režime ľudský faktor, respektíve SBS - v Bratislave je to v súčasnosti iba asi v piatich veľmi kritických domoch. Ak vlastníci chcú skutočne funkčný kamerový systém, vrátane efektívneho a nepretržitého vyhodnocovania situácie, mali by si najprv nájsť dodávateľa, ktorý má na takúto činnosť živnosť a licenciu, prípadne požiadať o sprostredkovanie takejto dodávky projektového manažéra v oblasti bezpečnosti v bytových domov.
v v v
Netreba však zabúdať na zásadnú vec. Hoci monitorovanie kamerami v niektorých lokalitách účinne pomohlo, patrí medzi preventívne opatrenia a ich význam netreba nezdravo preceňovať. Niekedy nastane veľké sklamanie z ich skutočnej úžitkovosti. Ak si niekto natiahne na hlavu šiltovku, kapucňu či kuklu, môže zabrániť odhaleniu svojej identity. (tall)
Autor: Mária Tallová