platbu obišiel. Najslušnejšie slovo, s ktorým sa potom stretávame znie: podvodník.
Pri zostavovaní zmluvy platia dve základné zásady. Prvá - zmluvy sa robia na zlé časy, nie na dobré. A druhá - platí to, čo je napísané na papieri hoci aj tým najmenším písmom na konci. Toto základné pravidlo spomína v dnešnej prílohe v článku na tému zálohy právnik Vladimír Neuschl.
Nebudem ani skúšať s týmto názorom polemizovať. Aj sedliacky rozum potvrdzuje, že je správny. Ak kupujete nehnuteľnosť a máte vopred zložiť desať tisíc korún alebo päť percent z kúpnej ceny, nejde o malú sumu, ktorú by ste mohli stratiť, ak nebudú v zmluve jednoznačne stanovené podmienky. Keď ide o peniaze, džentlmenským dohodám dávno odzvonilo, či už skladáte zálohu, alebo platíte za sprostredkovanie obchodu a poskytnutý servis províziu. Svedčia o tom príbehy zo života. Za všetky aspoň jedna skúsenosť - v diskusii na jednom z realitných serverov svieti vážna výstraha: maklér tej a tej realitnej kancelárie sa nehanbil vyžiadať províziu za nájom od oboch klientov, nájom neuskutočniť, nevrátiť províziu za neplnenie zmluvy a bez ospravedlnenia sa nekontaktovať. Ak je to skutočne tak, celá záležitosť by na základe dobre prepracovanej zmluvy mala mať náležitú dohru.
A spomínaný maklér by už v serióznej realitnej kancelárii ďalšiu príležitosť nedostal.
Keby som, čo by som... Zverejňovanie ľahko spochybniteľných, hoci často aj odôvodnených upozornení na internete napokon vždy končí zbytočnými útokmi a urážkami. Rozumnejšie je neserióznym dohodám predchádzať a vopred myslieť na dôsledky. Veď - ide o peniaze.