až deviatom ročníku základnej školy, úspešnosti v Monitore, mnohé berú do úvahy známky z profilových predmetov. Riaditeľ prihliada aj na skutočnosť, že uchádzač je úspešným riešiteľom predmetovej olympiády alebo víťazom súťaže, ktorá súvisí so zvoleným odborom štúdia.
Niektoré školy však prijímacie pohovory s testami z matematiky a z slovenského jazyka zachovali. Na prijímačkách sa budú musieť zúčastniť aj tí, ktorým to celkom nevyšlo s prospechom či s Monitorom.
Deviataci si aj tento rok mohli podať dve prihlášky na rôzne stredné školy alebo na dva odbory tej istej školy. Prijímacie skúšky sa uskutočnia v prvom kole v dvoch májových termínoch, v druhom, júnovom kole, v jednom.
Študentom strednej školy sa žiak stáva až po zápise prijatých uchádzačov na základe zápisného lístka, ktorý mu vydá základná škola.
Celkovo je miest na stredných školách viac ako potenciálnych žiakov.
Niekde už oznámenia o prijatí rozosielali
Bratislavské Gymnázium na Tomášikovej ulici sa prvýkrát rozhodlo, že deviatakov prijme bez prijímacích pohovorov. Riaditeľ Norbert Kyndl hovorí: "Prijímačky sme zrušili najmä pre nedôveru rodičov k ich objektivite. Deviatakov sme prijímali na základe dvoch kritérií - prospechu zo základnej školy a výsledkov Monitora. Za prospech mohli získať 60 percent a za Monitor 40. Prihlásilo sa veľa dobrých žiakov s vynikajúcim prospechom aj vysokou úspešnosťou v Monitore." Zobrali 60, ďalších 118 dostalo rozhodnutie o neprijatí. Aj napriek tomu sa našli rodičia, ktorí poradie spochybnili, vraj aj počítač môže pochybiť.
Aj piešťanské Gymnázium na Námestí SNP prijalo 80 deviatakov na základe prospechu, ktorý nesmel byť horší ako 1,3 a úspešnosti v Monitore nad 80 percent. Riaditeľ Ivan Luknár však uznáva, že náročnosť základných škôl je rôzna, a tak 45 žiakov si miesto môže vybojovať na prijímacích pohovoroch. Testy si škola pripravila sama. V Kežmarskom okrese upustili od prijímačiek všetky stredné školy. Gymnázium v Spišskej Starej Vsi v stredu rozosielalo uchádzačom, ktorí splnili kritériá v prospechu a Monitore, oznámenia o prijatí.
Gymnázium v Novom Meste nad Váhom prijíma na základe prospechu, známok v profilových predmetoch, úspešnosti Monitora a podľa umiestnenia v krajských súťažiach. Riaditeľka Mária Vitásková hovorí, že je celkom rada, lebo tréma a strach často vyradili žiakov s dobrým prospechom.
Ďalšie bratislavské Gymnázium Ivana Horvátha bude mať prijímacie pohovory. Riaditeľ Gustáv Šutta sa domnieva, že prijímačky mapujú úroveň vedomostí, ale aj schopností riešiť úlohy a čítať s porozumením. "Dlhodobo zisťujeme stály pokles úrovne vedomostí aj schopností. Príčina je v prehustených osnovách základných škôl a v uvoľnenej študijnej disciplíne. Oslabila sa pozícia učiteľa," hovorí Šutta.
Košické Gymnázium na Opatovskej ulici otvorí päť tried so 170 žiakmi. Bez prijímacích pohovorov prijali 152, v týchto dňoch sa mnohí z nich už na štúdium zapisujú. Triedy doplnia úspešní uchádzači, ktorí urobia prijímacie skúšky.
Najväčší záujem je o gymnáziá, najmenší o remeslá
Vo všetkých krajoch, okrem Košického, je najväčší záujem o gymnáziá, najmenší o štúdium remesiel na stredných odborných učilištiach. Vo všetkých krajoch chýbajú strojári, stavbári, hutníci, zlievači.
Podľa vedúceho oddelenia školstva Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Korbasa bratislavskí rodičia dlhodobo preferujú u detí gymnaziálne štúdium a nie sú naklonení odbornému vzdelávaniu. Napríklad SOU strojárske na Vranovskej ceste môže prijať 72 žiakov, ešte donedávna sa oň však zaujímalo iba 21. Pritom na jedného absolventa strojníckeho učilišťa čaká po skončení päť voľných miest. Zato gymnáziá praskajú vo švíkoch.
V Košiciach je prebytok gymnázií
Tento rok sa košickí deviataci prvýkrát netrhajú o gymnáziá. Prekvapilo to aj vedúceho odboru školstva Košického samosprávneho kraja Štefana Kandráča. Hovorí, že to svedčí o tom, že gymnázií, štátnych aj súkromných, začína byť veľa. "Prebytok gymnázií spôsobuje, že záujem o priemyslovky klesá. Najhoršie sú na tom však učilištia. Na 3813 miest sa hlási v Košickom kraji len 1814 žiakov."
V Žilinskom kraji chýbajú odbory maliar, stolár, inštalatér, strechár, čalúnnik. Podľa hovorcu ŽSK Petra Kubicu kraj chystá revitalizáciu stredoškolského odborného vzdelávania s prepojením vzdelávacieho systému na požiadavky trhu práce a záujmy zamestnávateľov.
V Nitrianskom kraji pretrváva nezáujem o štúdium odborov poľnohospodárskeho zamerania. Pripravila
Desať rád, ako zvládnuť stres pred skúškami
1. Využite posledné dni pred skúškami rozumne. Rozdeľte si čas medzi štúdium a oddych.
2. Pripravte si všetky veci a pomôcky, ktoré potrebujete aspoň deň vopred, aby ste v poslednej chvíli pred odchodom nehľadali napríklad pero či zápisník.
3. Prakticky si overte, koľko vám bude trvať cesta na miesto konania skúšok, aby ste tam prišli načas a v pohode.
4. Deň pred skúškami sa už nestresujte intenzívnym učením, radšej si doprajte oddych a relaxáciu.
5. Pokojný a dostatočne dlhý spánok pred skúškou umožní lepšiu koncentráciu v deň skúšky.
6. Nezabudnite, že váš organizmus bude výkonnejší, ak mu doprajete kvalitné raňajky a na desiatu si pribalíte kúsok ovocia, syr a obľúbený nápoj.
7. V deň skúšky sa dobre nalaďte a myslite pozitívne! Ak budete presvedčený o úspechu, určite sa dostaví!
8. Ak cítite v tele napätie, skúste uvoľňovať svaly na rukách a nohách a zosynchronizovať pritom hlboké nádychy a výdychy. Použite autosugestívne formulky: Som uvoľnený, koncentrovaný, cítim sa výborne a podám skvelý výkon!
9. Na skúške sa nerozptyľujte okolím a zamerajte sa na riešenie danej úlohy.
10. Pri písomnej práci počítajte aj s pár minútami na to, aby ste si mohli prácu ešte pred odovzdaním v pokoji skontrolovať.
Termíny prijímacích skúšok:
1. kolo
I. termín 7. mája
(pondelok)
II. termín 10. mája
(štvrtok)
2. kolo
12. júna (utorok)