BRATISLAVA. Rekordnú stratu dosiahla vlani dôchodková správcovská spoločnosť Aegon, keď prerobila vyše miliardy korún. Z doteraz zverejnených hospodárskych výsledkov je to najväčšia strata medzi penzijnými správcami na Slovensku. Klientov sa strata nedotkne. Hospodárenie správcu a penzijných fondov je oddelené. Výnosy penzijných fondov Aegonu patria medzi najvyššie na trhu. Aegon zatiaľ nespoplatňuje konzervatívny fond. Uvažuje však o tom. „Je to jedna z možností, sledujeme, akým spôsobom bude postupovať konkurencia,“ povedal člen predstavenstva Aegon DSS Roman Klamo.
Daň za provízie
Za vlaňajšou stratou sú predovšetkým náklady, ktoré Aegon minul na poplatky a provízie. Vynaložil na ne viac ako miliardu korún, čo je vyše 90 percent z celkovej straty. Vyše 500 miliónov pritom išlo na sprostredkovateľské provízie.
Veľká strata je daňou za agresívnu politiku v získavaní klientov. Vlani totiž skončila väčšine sporiteľov ročná lehota, po ktorej sa mohli rozhodnúť, či zmenia dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS). Firmy medzi sebou začali bojovať a preťahovali si navzájom klientov. Po masívnej kampani zmenilo vyše 200-tisíc sporiteľov. Je to asi 15 percent z trhu. Najviac z nich pritom prešlo k Aegonu. Ten robil najagresívnejšiu kampaň. Vlani získal vyše 140-tisíc klientov, spolu ich má cez 200-tisíc.
„Hospodárenie odzrkadľovalo etapu získavania sporiteľov a bolo ovplyvnené hlavne vyplatenými províziami sprostredkovateľom starobného dôchodkového sporenia,“ uvádza sa v správe o hospodárení Aegonu. Najvyššie provízie za získanie klienta dosahovali okolo 8-tisíc korún. Sprostredkovatelia si nenechávali celú sumu, časť platili aj klientom, aby prešli do inej spoločnosti.
Ostrú kampaň prerušila vlani vtedajšia ministerka práce Iveta Radičová, ktorá v zákone o starobnom sporení presadila zmenu, aby klienti mohli meniť správcu penzijných aktív len raz za dva roky.
Radičovej nástupkyňa Viera Tomanová dala do zákona 500-korunový poplatok za prestup. Obmedzila sa aj provízia pre sprostredkovateľov na tisíc korún za klienta.
Všetko naraz
Strata Aegonu oproti ostatným má aj inú príčinu. Firma účtuje všetky náklady na provízie v tom roku, keď ich vynaloží. Väčšina penzijných firiem si náklady rozratúva na viac období. Preto sa hospodárske výsledky nedajú objektívne porovnať. Napríklad VÚB Generali mala vlani stratu iba sto miliónov, rok predtým však vyše pol miliardy. AXA, bývalý Winterthur, mala vlani stratu 217 miliónov, ING a Allianz – Slovenská DSS vyše 250 miliónov. ČSOB výsledky zatiaľ nezverejnila. Straty sú vstupnými investíciami dôchodkových firiem. Tento rok už niektoré z nich očakávajú zisk.
O odchode neuvažujú
Straty DSS sa úspor klientov nedotknú. Hospodárenie penzijného správcu je totiž oddelené od majetku fondov, v ktorých majú sporitelia svoje úspory. Kontroluje to aj Národná banka Slovenska. „Náklady spojené s investíciou idú na ťarchu dôchodkovej správcovskej spoločnosti a jej akcionára,“ povedal Klamo. Odmietol špekulácie o tom, že holandský akcionár uvažuje o predaji dôchodkovej spoločnosti. „Nechystáme sa odísť,“ povedal Klamo.