TICHÁ DOLINA. Viac ako šesť hodín bránilo včera osem aktivistov organizácie Greenpeace ťažkým lesným strojom vstúpiť do chránenej Tichej doliny v Tatranskom národnom parku. Priviazaní reťazami o železné zábradlie však po príchode zásahovej jednotky vydržali iba chvíľu.
Približne dvadsať policajtov najskôr nožnicami na plech prestrihlo reťaze a potom aktivistov odtiahli alebo odniesli. Polícia zadržala dvadsať členov Greenpeace, medzi nimi aj Čechov a Poliakov. Všetkým hrozí pokuta do päťtisíc korún.
Po viac ako týždeň trvajúcej blokáde Tichej a Kôprovej doliny sa o snahy zabrániť ťažbe kalamitného dreva zaujíma český predseda parlamentného podvýboru pre životné prostredie a český exminister Libor Ambrozek, o dianí sa informovali podľa aktivistov aj rakúske, nemecké a české médiá.
Priamo na mieste sledoval zásah policajtov aj redaktor českého týždenníka Respekt Vladimír Ševela. „Je to tu dosť nervózne. Videl som, ako aktivisti blokovali traktor. Zrazu robotník zobral motyku a začal ich naháňať. Vyzeralo to dosť zúrivo,“ povedal.
Česi sa budú pýtať, kam išli ich peniaze
Zásah sledoval aj Jaromír Bláha z českého hnutia Duha, ktoré prispelo na obnovu Tatier po veternej smršti. Hoci nemal s blokádou Greenpeace nič spoločné, traja policajti ho najprv zhodili na zem a potom ho odniesli s ruksakom na chrbte. Prekvapený Bláha si vo vzduchu chránil rukami notebook a fotoaparát.
Bláha tvrdí, že Česko nie je na tom o nič lepšie. Pred niekoľkými rokmi aktivisti dva mesiace úspešne blokovali Šumavu proti ťažbe dreva.„Pravica aj ľavica majú chuť na národné parky a chránené územia. Rozdiel je azda v tom, že pravica viac dbá na demokratické princípy, a to ju limituje. Ľavica skôr presadzuje záujmy ťažbársko-drevárskeho komplexu,“ povedal Bláha.
Česi sa o Tatry zaujímajú, sú pre generácie Čechov srdcovou záležitosťou. „Mnohí Česi sú zhrození. Zaujíma ich, čo sa v Tatrách deje, ako by mohli pomôcť. Tí, čo už pomohli, keď padli Tatry na kolená, sa budú pýtať, ako použili lesníci ich peniaze. Či z nich nefinancujú zásahy.“
Premiér mlčí
Problém ťažby môže uzavrieť Inšpekcia životného prostredia, polícia, ktorá dostala niekoľko trestných oznámení, alebo ako povedal jeden z aktivistov, premiér Robert Fico. Ten sa zatiaľ vôbec nevyjadril. Pôvodne mal včera prísť na rokovanie vládneho výboru pre Tatry, kde sa však neukázal. Výbor sa situáciou v tatranských dolinách zaoberal, ale žiadne stanovisko neprijal.
Minister pôdohospodárstva za HZDS Miroslav Jureňa vyhlásil o aktivistoch, že sú platení komparzisti, a ministerstvo životného prostredia, že v oblasti, ktorú chránia, sa našlo iba jedno hniezdo ďatľa. O niekoľko dní musela Štátna ochrana prírody vytvoriť ochrannú zónu okolo hniezda prísne chráneného orla skalného.
Daniel Vražda, vev