Groove Collective, Park kultúry a oddychu Bratislava, 24. 4. 2007
Ak sledujete klubovú scénu, kde kapely varia výživné a husté veci z funku, soulu, nu jazzu a latinskoamerických ingrediencií, možno ste už narazili na meno newyorskej skupiny Groove Collective.
Asi by bolo dobré si hneď na začiatku povedať, čo je to groove. Je to hypnoticky sa opakujúca figúrka, ktorá nás práve svojím opakovaním opantá, vyzve k tancu, vyvolá eufóriu a podobne. Starý šamanský recept využívajú v soule, funku aj v klubovej scéne. A je to základný kameň hudby Groove Collectivu.
Členovia kapely sa stretli v raných deväťdesiatych rokoch. Pochádzajú z rôznych kultúr a majú odlišný hudobný background, ale iskra preskočila. Za album People People Music Music si vyslúžili nomináciu na cenu Grammy 2006 v kategórii najlepší jazzový album a v portfóliu kapely je niekoľko veľmi zaujímavých spoluprác – napríklad s legendárnym Tupacom. V utorok večer sa sextet muzikantov predstavil aj v bratislavskom PKO.
Druhá časť názvu je kolektív a kapela skutočne nemá lídera v bežnom slova zmysle. Niekedy je frontmanom saxofonista a flautista Hernan Ramiro Rodriguez Sierra s robustným souldžezovým prejavom, inokedy skvelý bubeník Genjiro Peter Siraisi, ktorý aj rapuje a spieva.
Skvelý bol fundamentálny groover, klávesista so slovanským menom Albin Janoska, možno najväčšou hviezdou kapely je trombónista Curtis Fowlkes, ktorý hrá s avantgardistami Charliem Hadenom a Johnom Zornom aj so Sheryl Crow.
Basgitarista Jonathan Maron mal, žiaľ, zvuk taký zahuhlaný, že nebolo rozumieť konkrétnym tónom. Šiesty do partie bol perkusionista James Christopher Theberge.
Témy striedali improvizácie a človek mal niekedy pocit, že mu chýba epicentrum, bod, okolo ktorého sa to celé odvíja. Ale to nič, keby nám pod kožu prenikalo úplne všetko, boli by sme ako rešeto. Groove Collective hrá príjemne.
Cítiť horúci dych acid jazzu 90. rokov aj „vintage“ patinu rokov sedemdesiatych, ku ktorým sa všetci v kapele hlásia. Samby, funkovačky aj mäkšie groovy lyrickejších skladieb boli dostatočným dôvodom na zvýšenú pohybovú aktivitu alebo na príjemné posedenie s vínom v plastovom pohári.
Do PKO sa preniesol naozajstný džezový klub. Večná škoda, že skutočný klub, kam by sme na takúto hudbu chodili, v hlavnom meste nie je.