PREŠOV. Na Okresnom súde v Prešove včera uzavreli prípad vraždy sninského podnikateľa Františka Galandu. Jej organizátorovi Ašotovi M. vymerali výnimočný trest odňatia slobody na dvadsať rokov v tretej nápravnovýchovnej skupine.
Z vraždy boli obžalovaní spolu so štyridsaťročným obchodníkom so zbraňami azerbajdžanského pôvodu aj dvaja Slováci. Obaja sa mali podieľať na príprave zločinu. Ladislava K. súd odsúdil na desať rokov a Martina M. na dva roky. Vraždu mali spáchať ako organizovaná skupina.
Ašot M. a Ladislav K. sa proti výroku okresného súdu o vine a treste okamžite odvolali.
Poľovačka
Františka Galandu zastrelil 19. augusta 2002 neznámy páchateľ samopalom Škorpión vo vchode domu, v ktorom býval. Vraždu si mal objednať Ašot M.
Motívom mali byť nezhody medzi oboma podnikateľmi a boj o sféru vplyvu.
Galanda, ktorého meno sa spája so sninským podzemím, sa tiež zaoberal obchodom so zbraňami, na rozdiel od obžalovaného však nelegálne.
Definitívnemu odstráneniu konkurenta predchádzali dva nevydarené pokusy o vraždu. Prvýkrát mu zachránil život policajt, ktorý si náhodou všimol pod jeho autom výbušný systém.
V auguste 2002 na Galandovo auto strieľal neznámy páchateľ. O niekoľko dní neskôr už vrahovi neunikol.
Ašot M: Som nevinný
Ašot M. prijal rozsudok so sarkastickým úsmevom. Po porade s advokátom, bývalým riaditeľom Slovenskej informačnej služby Vladimírom Mitrom, pokojným hlasom povedal: „Podám odvolanie.“
Obžalovaný popieral akúkoľvek vinu. Senát však na základe výpovedí svedkov usúdil, že obchodník zločin dlhodobo pripravoval a po dvoch neúspešných pokusoch na jeho príkaz neznámy strelec Galandu zastrelil.
Za nevinných sa považujú aj ďalší dvaja obžalovaní.
Mitro: Dôkazy sú nedostatočné
„Podľa môjho názoru môj klient tento trestný čin nespáchal,“ povedal právny zástupca Ašota M. Vladimír Mitro. Tvrdí, že dôkazy obžaloby sú nedostatočné.
V priebehu hlavného pojednávania advokáti spochybnili výpovede aj dôveryhodnosť svedkov, ktorí menili svoje výpovede.
Závratná kariéra
Ašot M. prišiel na Slovensko v roku 1994 ako vyučený krajčír. O päť rokov neskôr získal vďaka sobášu slovenské štátne občianstvo. V tom istom roku založil spoločnosť Verus, ktorej základné imanie vzrástlo v priebehu štyroch rokov z 200-tisíc korún na 55 miliónov.
V rokoch 2001 a 2004 získal Ašot M. licenciu na predaj zbraní, aj napriek tomu, že bol obvinený zo založenia organizovanej skupiny, ktorá na daňových podvodoch obrala štát o 750 miliónov korún.