Nicholas Garrigan je čerstvý absolvent medicíny. Čaká ho sľubná a bezpečná kariéra lekára, no on sa ešte nechce usadiť. Túži po slobode, chce spoznávať nové krajiny. Prstom ukáže na roztočený glóbus, a na druhýkrát náhodne trafí na Ugandu.
V africkej Ugande spočiatku pôsobí ako lekár v zapadnutej dedinskej nemocnici. Zbiera prvé lekárske skúsenosti, lieči chudobných a chorých. Nečakané stretnutie s prezidentom Idi Aminom zmení Garriganov život od základov. Nicholas si svojou bezprostrednosťou získa prezidentove sympatie, stane sa nielen jeho osobným lekárom, ale i priateľom. Nečudo, Amin je šarmantný, priateľský, neskutočne charizmatický človek. Zdanie môže občas aj klamať.
Nicholasa najprv prezidentova náklonnosť teší. Mladý muž môže využívať všetky vymoženosti prezidentského paláca. No nie je to cesta k zdanlivo bezstarostnému životu, ale ako sa neskôr ukáže, je to cesta priam do záhuby. Mladý lekár sa dostane nebezpečne hlboko do zákulisia hrôzostrašnej vlády vedenej človekom, ktorý nemá so žoviálnym prezidentom, ako ho Nicholas pozná, nič spoločné. Je príliš neskoro, keď si Nicholas uvedomí, do čoho sa namočil.
Z jeho okolia bez vysvetlenia miznú ľudia, dokonca niekdajší blízki Aminovi spolupracovníci. K Nicholasovi sa pomaly dostávajú informácie, že Idi Amin v krajine organizuje brutálne masakre.
Film bol nakrútený podľa románu Gilesa Fodena z roku 1998. Román je, podobne ako film, kombináciou historických faktov a fikcie, poukazuje na beštiálne dianie v Ugande. Príbeh je predovšetkým portrétom ugandského diktátora Idi Amina, čo je zodpovedný za vyše 300-tisíc mŕtvych v krajine. Na jednej strane neuveriteľne priateľský, na druhej strane človek schopný bez mihnutia oka vyvraždiť celé osady.
Pre príbeh je nemenej dôležitá aj postava mladého škótskeho lekára. Cez neho sa dostávame k zákulisným informáciám o situácii nielen v prezidentskom paláci, ale v celej Ugande. Režisér sa vyhýba tomu, aby od začiatku určil, kto je dobrý a kto vyslovene zlý v tomto príbehu. Amin je spočiatku veľmi priateľský, naopak s mladým lekárom nedokážeme hneď od začiatku sympatizovať. Postupne sa vzťahy k postavám menia, prezident sa mení na beštiu. S postavou lekára sa začíname identifikovať, až keď si uvedomíme vážnosť situácie.
Posledný škótsky kráľ si vyslúžil veľa ocenení. Film môže za veľký úspech ďakovať najmä Forestovi Whitakerovi, predstaviteľovi schizofrenického kráľa.
Ani vynikajúci Whitaker však nedokáže zachrániť konečný, trocha rozpačitý dojem z filmu. Režisér siahol až po príliš mnoho klišé momentoch: exotické prostredie, zábery na malé tancujúce africké deti, ženy v pestrofarebných odevoch urobili z potenciálne výnimočného diela len dobrý štandard, ktorý miestami až veľmi kĺže po povrchu vážnosti situácie.
Akoby Uganda v 70. rokoch bola príjemne exotickým miestom, kde občas niekoho zmasakrujú.
Posledný škótsky kráľ, USA, 2006, 123 minút.
Réžia: Kevin Macdonald. Scenár: Jeremy Brock, Peter Morgan. Kamera: Anthony Dod Mantle.
Hrajú: Forest Whitaker, James McAvoy, Kerry Washington, Gillian Anderson a ďalší.
Premiéra v SR: 26. 4.
Autor: Ildikó Pongó