BRATISLAVA. Minister zdravotníctva svojou účasťou v reklame neporušil ústavný zákon o konflikte záujmov, odhlasovali po krátkej debate poslanci výboru pre nezlučiteľnosť funkcií verejných činiteľov z vládnej koalície.
Ivan Valentovič sa objavil v inzercii štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorú si zaplatila v denníku SME. V rozhovore na pol strany obhajoval svoju snahu presunúť časť klientov súkromných poisťovní do štátnych. Ak by výbor zistil porušenie zákona, hrozila by mu pokuta vo výške ročného platu.
Opozícia odišla
Zasadnutie výboru trvalo asi 40 minút. Poslanci väčšinou diskutovali, či môžu o probléme hlasovať bez toho, že by zvolili spravodajcu. Na návrh Renáty Zmajkovičovej zo Smeru potom poslanci koalície prehlasovali opozíciu. Jej zástupcovia sa zdvihli a na protest odišli.
„Porušili sa všetky procesné pravidlá, ktoré sme doteraz mali,“ povedal predseda výboru Gábor Gál z SMK. Členovia výboru podľa neho materiály dostali krátko pred rokovaním a Valentoviča si ani nemohli vypočuť. „Považujem to za aroganciu moci.“ Zvažuje, či bude ďalej výbor viesť, lebo podľa neho úplne stratil opodstatnenosť.
Zmajkovičová tvrdila, že bolo všetko v poriadku a nejde o žiadne „valcovanie opozície“.
Minister mení argumenty
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková v prvej reakcii na reklamu hovorila, že Valentovič vedel, na aký účel rozhovor poskytuje.
Valentovič v stanovisku pre výbor z 18. apríla však tvrdil, že „nie je možné, aby konanie VšZP bolo zamieňané s konaním, resp. opomenutím mojej osoby“. Navyše vraj nepropagoval produkt poisťovne. Podobne argumentovali aj jeho kolegovia z výboru.
Má výbor zmysel?
Právnik Transparency International Slovensko Pavel Nechala hovorí, že išlo o jasný príklad opodstatnenej sťažnosti. „Opäť zvíťazilo politikum,“ povedal. Nepamätá sa, že by sa výbor v podobných prípadoch rozhodol politikov trestať, čo dokazuje, že je zlým riešením. V USA alebo v Kanade konflikt záujmov posudzujú zvláštne orgány, ktoré by mali byť nezávislé od politikov. U nás sa proti rozhodnutiu navyše môže na Ústavný súd odvolať len politik, ktorý bol postihnutý - nie sťažovateľ. Na Valentoviča sa sťažoval Ondrej Dostál z OKS.