Český premiér Mirek Topolánek pred minuloročnými voľbami sľuboval, že okamžite, ako ich vyhrá, spustí jeho kabinet smršť radikálnych reforiem na ozdravenie ekonomiky, štátnej správy či polície.
V splnení sľubu mu najprv bránil patový výsledok volieb, pre ktorý trvalo zostavenie novej vlády, schopnej získať dôveru parlamentu, viac ako pol roka. Teraz zase vládne plány ohrozuje krehkosť koalície, ktorú sa Topolánkovi podarilo dať dohromady.
Prvé kroky vlády sú pritom v rámci možností sľubné. Kabinet chce od budúceho roku zaviesť 15-percentnú rovnú daň z príjmu fyzických osôb, ktorú však budú vypočítavať inak než rovnú daň na Slovensku. Postupne by sa mali znižovať i dane firiem. Naopak, zvýšia najnižšiu sadzbu DPH z 5 na 9 percent.
Nižšie sociálne dávky
Kabinet chce znížiť časť sociálnych dávok, ktoré vláda vedená ľavicou pred voľbami prudko zvýšila. V zdravotníctve plánuje priame platby u lekára a za pobyt v nemocnici.
Minister spravodlivosti vypracoval novelu trestného poriadku, ktorá by mala obmedziť používanie odpočúvaní zo strany polície. Ich počet za predchádzajúcich vlád tiež neodôvodnene rástol. Ak bol niekto odpočúvaný bez dostatočného dôvodu, mal by sa to v budúcnosti dozvedieť a dostať odškodné.
Očistenie polície
Ministerstvo vnútra sa snaží očistiť políciu a bezpečnostné zložky od spolupracovníkov ŠtB a chce zlepšiť prístup verejnosti k zložkám komunistických tajných služieb.
Doteraz predložené vládne návrhy majú dva vážne nedostatky. Prvým je, že v ekonomickej a sociálnej sfére ide skôr o úspory než zásadné zmeny. Čiastočné zavedenie rovnej dane pri zachovaní rôznych úľav a výnimiek napríklad daňový systém nijako nezjednodušuje.
Hlavným problémom je, že ide väčšinou iba o vládne návrhy, ktoré ešte musí schváliť parlament. A je otázne, či tak urobí. Vládna väčšina v parlamente visí na dvoch nevypočítateľných prebehlíkoch z opozície, ktorí reformy obmedzujúce sociálne výdavky odmietajú.
Krehká koalícia
Veľmi krehká je však aj sama vládna koalícia. Dokazuje to neochota Topolánka odvolať podpredsedu vlády Jiřího Čunka obviňovaného z korupcie a rasizmu. Premiér sa bojí, že by Čunkov odchod znamenal odpadnutie časti jeho ľudoveckých poslancov a koniec koalície.
Problémy má Topolánek aj vo vlastnej ODS. Časť jej poslancov na čele s jeho večným straníckym rivalom Vlastimilom Tlustým hrozí, že reformy nepodporí. Pre zmenu preto, lebo sú nedostatočné. Topolánek sa bráni, že doterajšie návrhy sú iba prvou tretinou celého reformného úsilia. „Toto je iba krok, ktorý je nutný na zostavenie rozpočtu,“ povedal v rozhovore pre Lidové noviny. A trvá na tom, že jeho vláda s reformami stojí a padá. Ak sa ich nepodarí presadiť, musia prísť predčasné voľby.