Clooney, Martin Sheen, Robin Gibb, Arnold Schwarzenegger. Tí všetci sa o nej v poslednom období vyjadrili pochvalne.
Deje sa niečo? Prečo si projekt európskych štátov, tento rok oslavujúci päťdesiatku, naraz získal srdcia hviezd šoubiznisu?
Odpoveď je jednoduchá: Afrika a globálne otepľovanie. Obe sú to témy, ktoré si získavajú čoraz väčšiu pozornosť a ktoré Európa dlhodobo ťahá. Afrike posiela najviac peňazí zo všetkých svetových blokov a boj proti klimatickým zmenám je tiež jej dieťa.
Bono sa zišiel so šéfom komisie José Barrosom krátko pred megakoncertom Live8 pred dvoma rokmi, aby sa silou vlastnej popularity prihovoril za odpustenie dlhov najchudobnejším africkým štátom. Clooney išiel vlani do genocídou zmietaného Dárfúru a keď o svojom zážitku hovoril na pôde OSN, vyzdvihol prácu únie.
Európski politici sú síce voči razantnej intervencii v Sudáne rovnako pomalí ako americkí, ale bruselská kasa aspoň platí medzinárodné jednotky v provincii.
Pre „zelených“ bojovníkov Martina Sheena a Robina Gibba sa únia stala miestom, kde môžu žalovať na svoju vládu. Obaja sa minulý týždeň sťažovali na Washington, že „globálne otepľovanie systematicky zľahčuje“.
Angažovanosť celebrít v príťažlivých a trendy témach zvyšuje ich popularitu, ale slúži aj samotnej únii. Jedna tlačová konferencia Barrosa s Bonom urobí pre zisk sŕdc skeptických euroobčanov viac než tisíc vysvetľovacích kampaní. Stále ako by to nedochádzalo ľuďom v nižších poschodiach komisie.
Chcú zlepšiť obraz bloku vo verejnosti, a tak vyhlásili konkurz na špecialistov z oblasti PR. Očakávajme preto ďalšie štrukturované plány D a iné veľmi sexi veci.