a Ferenca Gyurcsánya.
Fidesz označil vlani Gyurcsányovu vládu za nelegitímnu a jeho poslanci pri každom vystúpení premiéra opúšťali sálu.
Vzájomné politické šťuchance výnimočne neprevládali ani v prejavoch lídrov ostatných strán. Znepriatelené partaje si ich vypočuli bez prerušovania a dokonca si navzájom zatlieskali. Socialistický minister školstva a kultúry ocenil, že pamätný deň uzákonila vláda Fideszu.
Prekvapeniam však ešte nebol koniec. Opoziční poslanci oznámili, že podpíšu vyhlásenie o nulovej tolerancii voči prejavom rasovej nenávisti, ktoré navrhol Gyurcsány. Napriek tomu, ako poznamenal šéf klubu Fideszu Tibor Navracsics, že s nimi premiér návrh vopred nekonzultoval. Signatári vyhlásenia sa dištancujú od akýchkoľvek extrémistických osôb a skupín a od všetkých prejavov antisemitismu a rasizmu.
Zázrak, samozrejme, netrvá večne. Fidesz vyhlásil, že chce premiéra bojkotovať aj ďalej, výnimku teraz urobil iba s ohľadom na dôstojný priebeh spomienky na obete holokaustu.
Spory asi čoskoro prepuknú aj pre to, čo považovať za prejavy extrémizmu, od ktorých by sa mali strany dištancovať. Koalícia zaň považuje používanie zástav s takzvanými arpádovskými pruhmi, ktoré sa často vyskytujú na akciách Fideszu. Ten, naopak, premiérovi vyčíta, že nedávno na stretnutí socialistickej mládeže rečnil pod portrétom komunistického revolucionára Che Guevaru.
Autor: pm