úlohu v strategickom riadení podnikateľskej činnosti. V súčasnosti trh ponúka širokú škálu možností ochrany majetku a to od základného živelného poistenia až po špecializované druhy technického poistenia.
Uvažovanie podnikateľa o rozsahu poistného krytia často vychádza z mylného predpokladu poistiť riziká, ktorých pravdepodobnosť vzniku je najväčšia (napr. havarijné poistenie). Avšak práve škody, ktorých pravdepodobnosť vzniku je najmenšia majú často najničivejšie následky (napr. požiar, výbuch) a práve pokrytie týchto rizík by malo byť zo strategického hľadiska na prvom mieste. V nasledujúcom prehľade si priblížime základné druhy poistenia majetku v poradí, v akom pokrývajú riziká, z ktorých hrozia škody najväč-šieho rozsahu.
Komplexné živelné
poistenia
Základné živelné poistenie so zaužívaným označením FLEXA (názov základného živelného poistenia pochádza zo začiatočných písmen anglických slov Fire - požiar, Lightning - blesk, Explosion - výbuch a Aviation - pád lietadla) kryje práve tieto vymenované riziká.
Doplnkové živelné poistenie - toto poistenie dopĺňa základné živelné poistenie o ďalšie riziká živelného charakteru. Rozsah rizík krytých doplnkovým živelným poistením sa v jednotlivých poisťovniach líši, ale zvyčajne sa jedná o nasledovné riziká:
Víchrica , krupobitie, záplava, povodeň, zemetrasenie, výbuch sopky, zosuv pôdy, lavína, tiaž snehu, náraz vozidla. Základné živelné poistenie a doplnkové živelné poistenie tvoria spolu komplexné živelné poistenie.
Poistenie prerušenia
prevádzky
Poistenie majetku podnikateľov proti živelným rizikám patrí dnes k bežnému štandardu ochrany aktív každej spoločnosti. Oveľa menej podnikateľov si však uvedomuje, že odstránenie následkov živelnej udalosti väčšieho rozsahu (požiar, záplava, výbuch atď.) môže trvať pomerne dlhú dobu, často aj niekoľko mesiacov. Počas tejto doby podnikateľ väčšinou nie je schopný plnej produkcie resp. nemôže vyrábať vôbec. Poškodené alebo zničené budovy, technológie, zásoby materiálu znemožňujú výrobu a teda v období odstraňovania následkov poistnej udalosti spoločnosť produkuje menší zisk ako za normálnych okolností. Časové rozmedzie plnej obnovy výroby závisí samozrejme hlavne od rozsahu poškodenia, ale aj od dostupnosti poškodeného majetku. Napríklad dodávky špeciálnych technológií na objednávku môžu trvať aj niekoľko mesiacov. Okrem zníženého zisku počas odstraňovania poistnej udalosti podnikateľ znáša aj určité fixné náklady, ktoré nie je možné eliminovať aj napriek skutočnosti, že neprebieha výroba. Jedná sa napríklad o mzdové náklady, finančné náklady (úroky z úverov), odpisy, miestne dane a poplatky, platené poistné, nájomné atď. Spomínané finančné straty - ušlý zisk a fixné náklady - je možné kryť poistením prerušenia prevádzky.
Rozsah poistenia
Poisťovňa poskytne poistné plnenie za škody spôsobené prerušením prevádzky, ktoré vznikli, keď činnosť podnikateľa v prevádzkových priestoroch bola prerušená následkom živelnej udalosti. Zvyčajne sa jedná
o tieto živelné udalosti:
- požiar,
- úder blesku,
- výbuch, explózia,
- náraz alebo zrútenie lietadla alebo jeho častí,
- záplava,
- povodeň,
- víchrica,
- krupobitie,
- zosuv pôdy, zrútenie skál alebo zemín,
- lavína,
- pád stromov, stožiarov alebo iných predmetov,
- zemetrasenie,
- poškodením vodou z vodovodných zariadení,
- ťarchou snehu alebo námrazy,
- nárazom vozidla.
Predmetom tohto poistenia je ušlý (očakávaný) zisk, prevádzkové fixné náklady a zvýšené prevádzkové náklady. Zvýšené prevádzkové náklady predstavujú napr. náklady, ktoré je nutné vynaložiť na to, aby sa výroba presunula do iného miesta (ak je to možné), z dôvodu nezvyšovania ušlého zisku.
Doba ručenia
Doba ručenia predstavuje obdobie, počas ktorého poisťovňa kryje spomínané finančné straty. Zvyčajná doba ručenia je jeden rok. To znamená, že poisťovňa plní za škody vzniknuté prerušením prevádzky počas jedného roka od vzniku živelnej udalosti. Je však možné dojednať aj dlhšiu dobu ručenia (až 2 roky). Zvyčajne sa to robí pri prevádzkach, ktorých obnova po živelnej udalosti je časovo náročná prípadne sa používajú technológie, ktoré nie je možné obnoviť v krátkom časovom horizonte. Pre jednoduchšie výrobné prevádzky je naopak možné dojednať aj kratšiu dobu ručenia.
Poistná suma
Výpočet správnej poistnej sumy je prvým krokom na to, aby tento druh poistenia efektívne chránil podnikateľa pred možnými rizikami. Vyčíslenie fixných nákladov a ušlého zisku by malo zodpovedať skutočným nákladom a predpokladanému zisku, pretože aj pri tomto poistení poisťovňa môže uplatňovať námietku podpoistenia a v prípade poistnej udalosti by mohlo dôjsť ku kráteniu poistného plnenia. Na výpočet správnej poistnej sumy sa zvyčajne používa dotazník. Tento dotazník sa používa v dvoch základných formách:
- na výpočet poistnej sumy sa sčítavajú jednotlivé fixné náklady s prevádzkovým hospodárskym výsledkom za bežné účtovné obdobie,
- na výpočet poistnej sumy sa od celkového obratu spoločnosti, aktivovaných vlastných výkonov a ostatných výnosov spoločnosti odpočítavajú náklady závislé od obratu (variabilné náklady)
Spoluúčasť
Tak ako pri väčšine druhov poistenia sa poistený aj v tomto prípade podieľa na škode určitou časťou - spoluúčasťou. Zvyčajne je táto spoluúčasť vyjadrením kombinácie časovej a peňažnej. Napr. spoluúčasť môže byť tri dni minimálne 100 000 Sk. To znamená, že poisťovňa neposkytne poistné plnenie ak je prevádzka prerušená na menej ako tri dni. V prípade, že prevádzka je prerušená na viac ako tri dni, výška škody musí presiahnuť 100 000 Sk. Poistený sa potom podieľa na vzniknutej škode sumou, ktorá zodpovedá škode vzniknutej za tri dni, avšak ak výška tejto škody za tri dni nedosahuje 100 000 Sk, tak sa na škode podieľa práve sumou 100 000 Sk.
Poistné
Výška poistného závisí hlavne od výšky poistnej sumy a doby ručenia, no významnú úlohu pri určovaní ceny za poistenie má aj charakter prevádzky. To znamená, že poisťovňa zvažuje možnosti obnovenia výroby na inom mieste, dostupnosť používaných technológií, zložitosť ich montáže a podobne. Všeobecne sa však sadzba poistného pohybuje približne na úrovni živelného poistenia, prípadne je
o niečo vyššia.
Pre koho je poistenie
vhodné
Poistenie prerušenia prevádzky je vhodné predovšetkým pre výrobné spoločnosti, pretože práve v týchto typoch podnikateľských prevádzok dochádza k najväčším stratám v čase keď sa produkcia zastaví. V poslednom čase však o toto poistenie prejavujú záujem aj nevýrobné spoločnosti poskytujúce služby. Napríklad pri živelnej udalosti na ubytovacom zariadení, tak isto dochádza k úniku zisku (neposkytuje ubytovacie služby) a určité fixné náklady sa stále tvoria.
Ľubomír Hrehovčík
INIS International Insurance Service, s.r.o.