Rast objemu lízingu z roku 2006 dokonca prekonal rast z roku 2005, čo je pre niektorých odborníkov prekvapením. V prudkom rozvoji pokračuje aj faktoringový trh, ktorý svojim minuloročným nárastom o 44 percent oproti roku 2005, ukazuje možnosti tejto formy financovania slovenských podnikov.
Nie je to však tak dávno, čo si šéfovia v takmer všetkých slovenských podnikoch sťažovali na nemožnosť dostať sa k peniazom a túto skutočnosť označovali ako najväčší limit pre svoj ďalší rast. V posledných rokoch sa však situácia obrátila. Svedčí o tom aj vývoj Indexu podnikateľského prostredia, pomocou ktorého Podnikateľská aliancia Slovenska už šiesty rok monitoruje vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku. Aj keď hodnota tohto indexu v minulom roku mierne klesla, dlhodobo najlepšie hodnotená zložka indexu je práve prístup k financiám. Manažéri slovenských firiem sú spokojní s dostupnosťou k finančným zdrojom a produktmi k tejto spokojnosti pri-spievajú aj netradičné formy financovania.
Na Slovensku je silná konkurencia v bankovom sektore a sú to práve banky, ktorých dcérske lízingové a faktoringové spoločnosti dominujú aj na trhu špe-ciálnych finančných služieb. Popri silných bankových hráčoch sa však na trhu objavujú aj nezávislé firmy. V silnej konkurencii musia všetci hráči na trhu bojovať o klientov novými produktmi a zlepšenými službami.
Podnikatelia aj finančné inštitúcie ťažia z dobrých výsledkov slovenskej ekonomiky. V nebývalom boome je najmä stavebníctvo. Práve v tomto odvetví si manažéri sťažujú dokonca na nedostatok pracovníkov. Iste menej sťažností je na nedostatok práce. Veľké investície a špecifické podmienky uhrádzania platieb v stavebníctve prispievajú k zhoršovaniu platobnej disciplíny slovenských podnikov. O špecifických podmienkach a možnostiach financovania slovenských podnikov sa dočítate v druhej časti našej prílohy na stranách 13 až 20. (vj)