m riadení podnikateľskej činnosti každej firmy. Poisťovne už ponúkajú širokú škálu možností ochrany majetku a to od základného živelného poistenia až po špecializované druhy technického poistenia.
Určenie správnej poistnej sumy a optimálnej spoluúčasti pri poistení majetku je dôležitou súčasťou riadenia rizika vo firme. Mnoho firiem si neuvedomuje, že pri platbe nižšej poistky, ktorá môže byť dôsledkom nesprávne určenej hodnoty majetku (podpoistenie) alebo poistením len na časovú cenu majetku dostane v prípade škody na majetku spoločnosti omnoho menšiu sumu, než akú očakáva.
Väčšina finančných expertov sa zhoduje v názore, že slovenskí podnikatelia - najmä malí podnikatelia a živnostníci, sú podpoistení. Firma si musí poistiť nielen majetok, ale musí sa poistiť aj proti zodpovednosti za škody, ktoré svojim konaním spôsobí. Potrebu poistenia zodpovednosti za škody si práve živnostník často uvedomí, až keď nejakú škodu spôsobí.
Ďalším druhom poistenia, ktoré ešte nie je na Slovensku bežné, je poistenie zodpovednosti štatutárnych orgánov. Pokiaľ sa manažér dopustí porušenia povinnosti pri výkone svojej funkcie štatutárneho zástupcu, ručí celým svojím majetkom ako voči spoločnosti, tak aj voči jej akcionárom, spoločníkom, veriteľom, ale aj
iným osobám. Členom orgánov spoločnosti teda hrozí potenciálna žaloba zo strany samotnej spoločnosti, akcionárov prípadne veriteľov.
V našom prehľade na stranách 9 až 12 uvádzame základné druhy poistenia majetku pre podnikateľov, príklady poistenia z praxe a názory finančných expertov na optimálne poistenie
firiem a podnikateľov.
(vj, lh)