BRATISLAVA. STARÉ HORY. Rozsiahly lesný požiar v Starých Horách nastolil slovenským hasičom vážnu otázku. Dokážu včas reagovať? Požiar im ohlásili v nedeľu okolo tretej popoludní, vrtuľníky začali hasiť na druhý deň ráno.
Podľa viceprezidenta Hasičského a záchranného zboru Jozefa Prosňáka problém nie je v nedostatku alebo v nedostupnosti vrtuľníkov. Jednoducho potme sa v horách hasiť nedá.
Rozmiestnenie
Oficiálna požiadavka na nasadenie vrtuľníkov prišla okolo piatej popoludní. Hodinu by trvalo privezenie posádky a príprava vrtuľníka a ďalšiu hodinu prílet do oblasti. „V tom čase zapadá slnko, takže posádky by nemohli zasahovať.“
Dôležité je preto rozmiestnenie vrtuľníkov a záchranárskej techniky. Kritické situácie vznikali v poslednom čase na strednom Slovensku a vo Vysokých Tatrách. Ak by vrtuľník schopný hasiť bol na letisku Sliač, mohol vzlietnuť už v nedeľu. Stroj ministerstva vnútra bol v Bratislave, vojenské vrtuľníky majú základňu v Prešove, súkromný stroj je v Poprade. Hodina prenájmu stojí 50– až 60–tisíc korún.
„Do dvoch–troch týždňov by mal byť záchranársky vrtuľník Mi-17 v Sliači schopný zasahovať,“ reagoval na otázku SME Prosňák.
V tme nehasia
Vrtuľníky za tmy v horskom teréne nemôžu lietať, lebo posádka nemôže používať nočné videnie. To pri požiari skresľuje odhad výšky (spôsobuje to horúci vzduch) a vrtuľníky by z bezpečnostných dôvodov museli lietať privysoko. Prúdenie vzduchu by vodu odnieslo inde ako treba.
Nočné videnie by sa podľa Prosňáka dalo použiť iba v rovnom teréne. „Na Záhorí, kde nie sú iné prekážky a môžete zasahovať. V kopcovitom teréne sa nočné hasenie nerobí. Ani jeden hektár lesa nestojí za ľudský život alebo za pád vrtuľníka.“
Pomocou vrtuľníkov nehasia v noci ani v Česku. Hovorca hasičského záchranného zboru Petr Kopáček potvrdil, že dôvodom je bezpečnosť posádky.
Nová technika
Slovenskí hasiči môžu nasadiť na hasenie požiarov päť vrtuľníkov, ktoré sú schopné naraz spustiť zo vzduchu približne desaťtisíc litrov vody. Prosňák tvrdí, že letecká sila je dostatočná. V prípade potreby môžeme privolať aj ďalšie vrtuľníky zo zahraničia.
Ministerstvo vnútra plánuje nakúpiť nové vrtuľníky. Určené budú na záchranné i na pátracie akcie.
Väčším problémom môže byť podľa Prosňáka počet vycvičených posádok. Ministerstvo vnútra má len dve. Hovorca ozbrojených síl Milan Vanga však hovorí, že ďalších deväť posádok má na likvidáciu požiarov vycvičených armáda a v zálohe má vždy aj ďalšie dva vrtuľníky. „Technické zabezpečenie je dostatočné,“ hovorí.
Hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Alena Bučeková povedala, že požiarnici pripravujú aj nákup špeciálnej techniky na zásahy v nedostupných lesných porastoch.
S otepľovaním asi požiarov pribudne
Štatistiky hasičov sú jednoznačné. Za prvý štvrťrok zasahujú oveľa viac ako v minulom, studenom roku. Lesných požiarov bolo päťkrát viac. Klimatológ Oliver Bochníček si myslí, že suchých a teplých rokov bude na Slovensku pribúdať, a preto budeme čeliť viacerým požiarom.
Podobná situácia ako u nás je teraz aj v Česku. Hasiči tam cez víkend zasahovali 330-krát, na dvoch miestach naraz aj s vrtuľníkmi. Väčšie požiare boli v Rakúsku i v Nemecku.
„Tým, že sa otepľujú oceány, otepľuje sa a vysušuje aj pevnina. Zrážky budú padať na stále menšom území a nedokážu sa rozložiť na celý povrch,“ hovorí Bochníček.
Mnohé svahy, najmä umelo zalesnené, sa preto začnú vysušovať a vietor ľahšie vyvráti stromy. „Obnažené svahy s vyvrátenými stromami budú pri takých teplotách a ľudských neduhoch ako fajčenie oveľa náchylnejšie na požiare,“ upozorňuje klimatológ.
Podľa Bochníčka treba vytvoriť sieť vodných zdrojov na hasenie požiarov a vybudovať aj priechody v lesoch, aby sa k požiarom dokázali hasiči rýchlo dostať. Mnoho slovenských obcí a osád je obkolesených horami a pri častých lesných požiaroch budú ohrozené.
Najtragickejší lesný požiar dosiaľ Slovensko postihol na jeseň roku 2000, keď pri obci Hrabušice v okrese Spišská Nová Ves zhorelo 67 hektárov lesného porastu a vznikla škoda za 366 miliónov korún. Pri požiari zahynulo sedem ľudí.
Najviac požiarov býva v Prešovskom a Košickom kraji na východe Slovenska. Najčastejšou príčinou vzniku požiarov je neopatrnosť dospelých. Práve preto počas víkendu horeli lesy v okolí Košíc.
Ďalšou nebezpečnou činnosťou je vypaľovanie trávy.
Les je ako zápalka
STARÉ HORY. Nad podhorskými obcami pod Donovalmi včera prelietavali vrtuľníky s vakmi plnými vody, požiar sa však napriek nasadeniu 130 hasičov nedarilo uhasiť. Neprístupný terén bol proti. Oheň začal horieť v nedeľu popoludní pred 15. hodinou a zasiahol plochu 160 futbalových ihrísk. Pre dopravu bol horský priechod cez Donovaly uzatvorený.
Najvážnejšie to pod Donovalmi vyzeralo v nedeľu večer. Krízový štáb na Starých Horách už pripravoval priestory na evakuáciu ľudí z Horného Jelenca a Valentovej. Miestni postávali pri domoch a pozerali sa na blížiaci oheň. V niekoľkých prípadoch sa dostal niekoľko metrov od domov a hasiči museli zasiahnuť. Na cestu padali z kopcov veľké kamene a pne zo zhorených stromov. Hasiči zasiahnuť nemohli, na niektorých miestach to robili priviazaní na lanách. V členitom horskom teréne sa museli spoľahnúť na vrtuľníky.
Nebezpečenstvo lesných požiarov v nezvyčajne teplom počasí týchto dní je mimoriadne. Miroslav Saniga, pracovník Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách tvrdí, že extrémne vysušené lístie a materiál pod ním sa správa ako horľavina prvého stupňa.
„Stačí nedopalok z cigarety alebo tlejúca zápalka a lístie sa vznieti. Horí ako drevo poliate benzínom. Ako keby chodili s ohňom po chemickej fabrike,“ hovorí Saniga, ktorý väčšinu života prežil v okolí Starých Hôr a Donovál.
K vzniku lesného požiaru stačí aj odhodená sklenená fľaša. Tá sa v teplých slnečných dňoch správa ako lupa. Lom svetla z fľaše so zvyškom vody je schopný zapáliť vysušené lístie. Saniga tvrdí, že v takýchto obdobiach by mali byť v lese výstražné tabule upozorňujúce ľudí na riziko vzniku požiaru. Pracovník SAV už v piatok upozorňoval, že riziko je vysoké a správu poslal do štátnej agentúry.
Požiar podľa neho spôsobil obrovské škody na ekosystéme. Lesníci objavili včera opustené medvedie mláďa, ktorému sa podarilo uniknúť.
„Budeme musieť vynášať krvopotne vrecia so zemou a vysádzať stromy. Po požiari budú mať v zime lavíny zelenú. Zasiahnuté boli aj dve brložiská medveďov. Šokované zvieratá môžu neskôr napadnúť turistov,“ dodal Saniga.
Škodu predbežne vyčíslili takmer na šesť miliónov korún, škody na ekosystéme sú nevyčísliteľné.
(wm)
Pri Hornom Jelenci sa požiar už takmer dotýkal domov aj pamätníka SNP. |