Zdá sa, že škandál so zvyšovaním platu jeho partnerke Šahe Rizovej je o veľa väčší problém, než deravé ponožky, ktorými sa prezentoval počas nedávnej návštevy Turecka.
Jeho starí priatelia v Bielom dome mu však v novom boji zatiaľ sľubujú plnú podporu. „Wolfowitz je veľmi oddaný verejný činiteľ,“ obhajoval ho americký minister financií Henry Paulson.
Wolfowitz sa nevzdáva
Prezident Svetovej banky stále trvá na svojom – odstúpiť nehodlá. „Banka má pred sebou veľa dôležitej práce a ja ju budem robiť,“ povedal Wolfowitz v nedeľu.
Riadiaca komisia banky a Medzinárodného menového fondu (MMF) má na to iný názor. V svojom komuniké hovorí „o veľkom znepokojení“ a vyzvala radu riaditeľov banky, aby konala čo najrýchlejšie.
Wolfowitz sa síce nemieni vzdať svojej pozície, situácia v banke sa však v jeho prospech nevyvíja najlepšie. Podľa amerických médií ho z jeho podriadených sotva niekto pozdraví.
Tlaky na jeho odvolanie stále rastú. Šéfka Asociácie zamestnancov Svetovej banky Alison Caveová vyzýva na jeho odchod.
Kritické hlasy sa ozývajú najmä z Nemecka, Británie a Holandska. „Hlboko nás to znepokojuje. Vidím to ako veľkú krízu tejto inštitúcie. Vôbec to nesúvisí so Spojenými štátmi. Ide o štandardy v banke, dôveryhodnosť a reputáciu,“ citoval Guardian holandského ministra pre rozvoj Berta Koendersa.
Nové detaily
„Celá táto záležitosť poškodila banku a nemala sa stať,“ povedal britský minister pre rozvoj Hilary Benn.
Najväčším prispievateľom do Svetovej banky sú však Spojené štáty a tak hlavné slovo, kto bude na jej čele, má americká vláda. A v nej má Wolfowitz stále veľa spojencov. Najbližšie má k viceprezidentovi Dickovi Cheneymu. Otázne je, či sa mu podarí udržať pozíciu aj potom, ako vyšli najavo ďalšie detaily z jeho pôsobenia vo Svetovej banke. Viacerým predstaviteľom v banke sa nepozdáva nielen to, že svojej priateľke a podriadenej Šahe Rizovej zvýšil niekoľkonásobne plat neúmerne na jej pozíciu, ale aj viaceré jeho predošlé činy.
Podľa informácií Washington Post si napríklad prostredníctvom známeho právnika Roberta Barnetta vydupal nadštandardne výhodnú zmluvu. Medzi požiadavky patrilo zvýšenie platu na úroveň šéfa Medzinárodného menového fondu, ktorý mal vždy vyšší príjem.
Zarába ako prezident USA
A tak má Wolfowitz dnes podobný plat ako prezident Bush. Do banky si priviedol z Bieleho domu poradcov Robina Clevelanda a Kevina Kellemsa a dal im vedúce funkcie na neurčitú dobu a štvrťmiliónový plat. Vzhľadom na to, že Wolfowitz robí z boja proti korupcie svoju prioritu, nejde o celkom najšťastnejšie kroky.
Fakty
Paul Wolfowitz pôsobí v americkej politike od 70. rokov. Patrí medzi predstaviteľov neokonzervatívneho krídla.
Predtým než sa v júni 2005 stal prezidentom Svetovej banky, bol druhým najmocnejším mužom na americkom ministerstve obrany ako zástupca ministra Donalda Rumsfelda.
Podieľal sa na príprave irackej operácie.
(bo)