Verejný prieskum, úmysly voličov, predpokladané výsledky. Keď tieto slová Francúzi začujú, už sa musia smiať. Ešte nikdy im ich médiá neponúkali toľko veľa a ešte nikdy z nich neboli takí popletení.
V utorok vyjde správa, že Sarkozy stratil percento, vo štvrtok sa hovorí, že získal tri. Začiatkom týždňa sa prejaví mierny vzostup Royalovej, koncom týždňa k nej má blízko aj Francois Bayrou.
Politickí komentátori prosia: Dosť! Obávajú sa, že v týchto prezidentských voľbách sa Francúzi nebudú rozhodovať úplne slobodne. Nastupujú špekulácie a nekonečné výpočty, politici vyzývajú na užitočnú a strategickú voľbu.
Vrcholom bol e–mailový poplach z konca minulého týždňa. Denník Le Figaro píše, že internetom sa začala hromadne šíriť správa s názvom Občania, do zbrane, ponáhľa to. Píše sa v nej, že podľa posledného prieskumu Centra štúdií francúzskeho politického života by mal prvé kolo vyhrať Le Pen, Ségolene Royalová by mala skončiť až štvrtá. Na konci e–mailu prišla výzva: „Ak nechcete, aby sme mali v druhom kole duo Sarkozy - Le Pen, voľte Royalovú a pošlite túto správu ďalej.“
Centrum štúdií muselo tento prieskum rýchlo oficiálne dementovať. Ich posledný výskum vyšiel inak: z prvého kola by postúpil Sarkozy a Royalová.
Koľko je nerozhodnutých?
K zmätku okolo prieskumov však prispela aj oficiálna správa, že štyridsať percent francúzskych voličov sa zatiaľ nerozhodlo. Najprv ju uverejnil denník Le Parisien, potom ju viaceré médiá automaticky odcitovali.
Menej bolo tých, čo sa nad takým veľkým číslom zamysleli. Ako to, že to ešte nijaký výskum nezistil? Prečo na to ešte nikto neupozornil?
Odpovede sa nenašli. Naopak, začalo sa hovoriť o manipulácii s informáciami a spôsobe, ako predvolebné čísla médiá interpretujú a komentujú. Zrejme každé inak.
A k tomu všetkému si musia Francúzi pripočítať metódu výskumných centier. Prieskumy sa robia telefonicky i priamym kontaktom. Problém je v tom telefonovaní. Telefonuje sa len na pevné linky - a tie veľmi veľa Francúzov nemá, lebo sú drahšie ako mobily.
Prieskumy v podstate nezistili, ako sa vo voľbách rozhodnú študenti, nezamestnaní absolventi či prepustení robotníci. Možno, budú voliť ľavicu, a možno, budú voliť Le Pena. Takže?
Európania chcú Royalovú
Šestnásť percent respondentov z Nemecka, Talianska, Španielska a Veľkej Británie si myslí, že Royalová by bola najlepšou prezidentkou pre Francúzsko. Len 7 % dôveruje Sarkozymu.
Prieskum urobil denník Financial Times na vzorke 5526 respondetov v štyroch krajinách EÚ.