Mýlia sa tí, ktorí si myslia, že najdôležitejšie je jadro s množstvom dôležitých informácií. Tvrdí to skúsený prednášateľ, univerzitný profesor Mario Klarer. Rozhodujúcou časťou je podľa Klarera úvod. Tam si totiž prednášateľ získa záujem ľudí, alebo ich okmažite dorazí siahodlhými a veľmi kompetentnými infomáciami skôr, než ich dokáže téma strhnúť. Mario Klarer, autor knižky „Pôsobivá prezentácia a prednáška v angličtine“, jednoznačne uprednostňuje americký štýl prednášky. Zrejme vie prečo - hosťoval na viacerých univerzitách v USA.
Tvrdí, že Američania sú oveľa úspešnejšími prednášateľmi ako Stredoeurópania. Američania sa totiž s úspešným modelom prednášky stretávajú prakticky už od detstva, a preto ho majú takpovediac v krvi. Používajú pritom, samozrejme, množstvo psychologických trikov, ktoré podľa Klarera spoľahlivo zafungujú aj pri akademicky vzdelaných odborníkoch. Svoje tvrdenia dokladá mnohými príkladmi a tipmi.
Napríklad použitie teasingu – slovo znamená v angličtine šteklenie, lákanie. „Vyskúšaným trikom je naznačiť to, čo bude nasledovať len do takej miery, že publikum bude chcieť vedieť viac; jeho pozornosť sa tým zvýši,“ to je jedna z Klarerových rád.
Úvodu venuje autor niekoľko kapitol a pomerne veľký priestor venuje autor zaslúžene aj neverbálnej komunikácii. Zaujímavá je aj kapitola o diskusii a strategickom zvládnutí nepríjemných otázok.
Keď k tomu pridáme ešte cvičenia, state o kultúrnych kompetenciách, o plánovaní prednášky a využívaní obrazu, máme pred sebou kompletný návod na dobrú „americkú“ prednášku, napísaný pomerne svižným štýlom.
Autor: gal