Napriek tomu sú zo všetkých krajín V4 na Slovensku najvýhodnejšie podmienky pre podnikanie.
Názory podnikateľov na podnikateľské prostredie zisťovala v krajinách Vyšegradskej štvorky spoločnosť Ernst&Young. Slovensko vyšlo z prieskumu najlepšie, na druhom mieste sa umiestnilo Česko, najhoršie skončilo Maďarsko.
Celkovo optimistický výsledok rozmenený na drobné už až taký povzbudzujúci nie je. Respondenti v priekume priaznivo hodnotili prakticky len úroveň podnikateľských aktivít a inovácií medzi slovenskými podnikateľmi, ich cieľavedomosť a schopnosť tvrdo pracovať. Podľa oslovených podnikateľov môže dosiahnuť úspech každý, kto začne na Slovensku podnikať.
Tým sa chvála končí - k ostatným hodnoteným oblastiam sa účastníci prieskumu vyjadrujú pomerne kriticky. Najhoršie hodnotia prístup k zdrojom financovania a zrejme preto až 93 percent oslovených používa na financovanie podnikania vlastné zdroje.
Za významnú bariéru rozvoja podnikania považujú slovenskí podnikatelia tiež daňový systém na Slovensku - čierne body dostala netransparentnosť daňového systému aj jeho časté zmeny. Ďalším citlivým miestom sú formality týkajúce sa zamestnávania a udržania ľudí v podniku. Až 66 percent opýtaných veľmi zaťažuje nutnosť vyrovnať sa s touto agendou. Mnohí sa tiež posťažovali na nedostatok vhodných zamestnancov. Ten slovenský trh práce skutočne začína pociťovať vo viacerých oblastiach.
Keď sa k tomu pridá kritické hodnotenie kurencieschopnosti slovenských podnikov - podľa správy o prieskume je „alarmujúce, že len malá skupina respondentov si myslí, že slovenské firmy sú dobre pripravené na zahraničnú konkurenciu u nás doma (10 %) alebo na zahraničných trhoch (4 %),“ a nepriaznivé hodnotenie sociálneho a politického prostredia.
Úroveň podnikateľského prostredia pritom vychádza na Slovensku zo všetkých krajín V4 najlepšie. Tento výsledok dosiahlo Slovensko len preto, že podnikatelia v ostatných krajinách hodnotili spomínané ukazovatele ešte horšie
Autor: gal