Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Ako si vybrať nový vysávač

Vysávač dokáže bez straty úžitkových vlastností fungovať bezporuchovo desiatky rokov. Približne každé tri roky však prichádza na trh nová generácia vysávačov s vylepšenými užívateľskými vlastnosťami, ktoré sú tichšie, výkonnejšie, precíznejšie a pohodlnej

šie.

Vysávač dokáže bez straty úžitkových vlastností fungovať bezporuchovo desiatky rokov. Približne každé tri roky však prichádza na trh nová generácia vysávačov s vylepšenými užívateľskými vlastnosťami, ktoré sú tichšie, výkonnejšie, precíznejšie a pohodlnejšie.

Nepodceňujte výkon
Čím vyšší má vysávač výkon, tým vyššiu saciu silu dokáže ponúknuť. Výrobcovia ho udávajú vo wattoch a pohybuje sa v rozsahu od 250 do 500W. Ak to s vysávaním myslíte skutočne vážne, výkon by mal prekročiť hranicu 320 wattov. Výrobcovia, ktorí sací výkon neudávajú, vám s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkajú stroj, ktorého parametre sú príliš slabé.

SkryťVypnúť reklamu

Nenechajte sa oklamať gigantickými číslami, ktoré vyjadrujú príkon motora. Bežne sa stretnete s hodnotami 600 až 2000 wattov. Tento údaj vám o výkone nič neprezradí. Vyčísľuje iba to, koľko elektrickej energie vysávač minie.

Samostatnou kategóriou sú bezkáblové vysávače napájané batériou, ktorých výkon je podstatne nižší. Slúžia na priebežnú údržbu podláh, takže pri kobercoch musíte počítať s pravidelným hĺbkovým vysávaním.

Vrecko alebo odpadová nádoba?
Pri kúpe vysávača je potrebné rozhodnúť sa, aký spôsob zberu nečistôt uprednostníte.

Vreckové vysávače ponúkajú jednoduchú údržbu, sú však finančne náročné. Lacné dvojvrstvové papierové náhrady sú neefektívne – prepúšťajú prachové častice. Kvalitnejšie a drahšie vrecká kombinujú v piatich vrstvách papier so syntetickými materiálmi. Problémom vreciek je, že čím viac sú zaplnené prachom, tým viac klesá sací výkon vysávača.

SkryťVypnúť reklamu

Vysávače s odpadovou nádobou využívajú cyklónové prúdenie vzduchu na oddelenie nečistoty od vzduchu. Strieborná antibakteriálna úprava zabraňuje množeniu baktérií, vodou umývateľná nádoba zjednodušuje údržbu. Vždy sa presvedčte o tom, čo všetko bude potrebné čistiť. Môže sa stať, že narazíte na vzduchový filter umiestnený v strede odpadovej nádoby, ktorý sa zanáša, takže pri každom vysypaní budete musieť prácne čistiť štetcom všetky jeho zárezy. Niektoré vysávače dokážu svoje filtre čistiť samy, iné problémy so zanášaním mať nemusia. Výhodou cyklónových vysávačov je, že ich výkon neklesá s napĺňajúcou sa nádobou.

Vrecká a odpadové nádoby dosahujú objem od 1,5 po 5 litrov, od čoho sa odvíja cyklus, v akom budete musieť meniť vrecká či vysýpať nádoby.

SkryťVypnúť reklamu

Intenzita filtrovania sa líši
Vysávače sú vybavené viacstupňovým filtrovaním vzduchu, takže počet filtrov vo vysávači môže narásť až na 4 či 5 úrovní. Väčšinu filtrov možno prepláchnuť vo vode a nevyžadujú výmenu za nové. Iné musíte pravidelne meniť, aby ste nepoškodili motor alebo nevírili nečistoty do miestnosti.

Filtrovacie systémy sa označujú rôznymi triedami – HEPA 9 – 13, ktoré určujú mieru filtrovania. Ak máte v byte alergika, siahajte iba po vysávači s vysokou intenzitou filtrovania.

Tá sa môže vyšplhať až na hranicu 99,95 percent. Kvalitné vysávače nevíria pri upratovaní prach a neraz nahradia so špeciálnou hubicou handru pri utieraní prachu na nábytku.

Vysávajte potichu
Výrobcovia neustále prerábajú motory a sacie dráhy, tak aby bola hlučnosť čo najnižšia. Pohybuje sa v rozpätí od 65 do 80 decibelov. Ak je súčasťou výbavy i rotačná hubica na čistenie kobercov, jej hlučnosť vo výsledkoch započítaná nie je. Za rušenie susedov je klasifikovaný hluk nad hranicu 40 dB, v noci sa limit znižuje na 30 dB.

SkryťVypnúť reklamu

Aké príslušenstvo hľadať
Čím viac výmenných hubíc je súčasťou dodávky, tým lepšie pre vás. Okrem hubice na podlahu by v žiadnom prípade nemala chýbať vlasová hubica na ošetrenie nábytku a štrbinová hubica na čalúnenia.

Medzi doplnkovým voliteľným príslušenstvom sa môžete stretnúť s hubicami na žalúzie, ošetrenie srsti domácich miláčikov, čistenie vláknových prachoviek či s modulmi pre vŕtanie či používanie iných druhov domáceho náradia.

Zväčšite akčný rádius
Ak je vysávač vybavený dostatočne dlhou prívodnou šnúrou a hadicou, postačí, ak ho zapojíte do zásuvky v centrálnej izbe a dosiahnete s ním do každej miestnosti. Akčný rádius je udávaný v metroch a ak sa pohybuje okolo 13 metrov, v panelákovom byte ste zvíťazili.

S akčným rádiom súvisí i plynulosť pojazdnosti – vysávač vás musí sám na kolieskach nasledovať bez námahy. Veľké pogumované kolieska sú plusom, oceníte i obvodový gumový nárazník, ktorý ochráni vaše steny a zárubne.

SkryťVypnúť reklamu

Ovládanie na rukoväti poteší.
Vypínač bez regulácie výkonu býva najčastejšie uložený na tele vysávača. S veľkým akčným rádiom zapínate vysávanie iba raz, takže nehrá úlohu, kde ho výrobca umiestnil. Len čo však prichádza do hry možnosť elektronickej regulácie výkonu, ideálne je, ak je ovládací prvok priamo na rukoväti tyče.

Niektoré vysávače sú vybavené mäkkým štartom motora – znamená to, že ho s gradáciou výkonu postupne roztočia na plný výkon. Znamená to menší šok pre deti a domáce zvieratá.

Parkovanie na dva spôsoby
Pri chvíľkovom prerušení vysávania a skladovaní je potrebné dosiahnuť ideálne podmienky. V skrini treba minimalizovať priestor, a tak je výhodné parkovanie „na výšku“. Vysávač je na dne vybavený štrbinou pre zasunutie tyče, aby neprekážal.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, pri vysávaní sa parkuje „na šírku“, aby ste sa k tyči nemuseli zohýbať k zemi. Ak ponúka vysávač oba spôsoby, máte vyhraté.

Náš test 

Electrolux Twinclean

Cyklónové vysávače sú čoraz populárnejšie. Keďže nepotrebujú prachové vrecká, šetria náklady. Väčšina však neinformuje, kedy treba vyprázdniť odpadový kontajner a nemá stabilný výkon. Electrolux nielenže upozorní na to, že nádoba je plná, ale elegantne rieši celú manipuláciu s odpadom. Kontajner je z jedného kusa, pri prenose ostáva zatvorený, vyprázdniť sa dá jednou rukou a jeho otvor je vhodný aj do malých odpadkových košov.

Vysávač sa dokonca dokáže sám postarať o vyčistenie filtrov, čím sa dosiahne stabilný sací výkon. Účinný je na všetkých typoch podláh. Hubica sa automaticky prispôsobí tomu, čo aktuálne vysáva. Za pozornosť stojí trinásťmetrový pracovný rádius, ktorý o štyri metre presahuje trhový priemer.

SkryťVypnúť reklamu

Cena: 10 030 korún
Výkon: 380 wattov
Objem kontajnera: 1,5 l
Hodnotenie:

+ skvelý výkon
+ pohodlná obsluha a údržba
+ systém čistenia filtrov
- vysoká hmotnosť

LG V-KC561HEU 

Precízny pracant s vysokým sacím výkonom, ktorý účinne vyčistí i hrubšie štruktúrované koberce. Daňou je však vyššia hlučnosť. Ak je byt vybavený prevažne hladkými podlahami, plný potenciál vysávača nevyužijete. Odpadová nádoba je zo špeciálneho materiálu obohateného iónmi striebra. Tie bránia množeniu baktérií a rastu plesní. Strieborné častice sú i v ôsmich filtroch vysávača. Viacnásobné filtrovanie vzduchu je zárukou, že prach, peľ a alergény sa pri vysávaní nebudú víriť v miestnosti. Výstupný filter pohltí až 99,5 percenta prachových častíc. Vysávač možno prakticky uskladniť. Hadica skrývajúca káblovod pre diaľkový ovládač je jednoducho odnímateľná, hubicu s teleskopickou tyčou môžete zaparkovať v horizontálnom i vertikálnom smere.

SkryťVypnúť reklamu

Cena: 6990 korún
Výkon: 380 wattov
Objem kontajnera: 1,8 l
Hodnotenie:

+ intenzívne sanie účinné pri kobercoch
+ komfortná obsluha
- vysoká hlučnosť

Samsung SC9560 

Kvalitné vysávanie nemusí byť hlučnou záležitosťou. Samsung je na najnižšom výkonovom stupni takmer nepočuteľný, pričom celkový výkon je napriek tomu dobrý. Prekvapilo nás, že hluk motora je v porovnaní so svišťaním vzduchu v hadici zanedbateľný. I ten najlepší vysávač vám mnoho všestrannosti bez príslušenstva neponúkne. V prípade tohto vysávača sme mali možnosť nájsť v škatuli takmer všetko, čo je pri iných modeloch a značkách dostupné iba za príplatok - kĺbový adaptér na kovovú teleskopickú trubicu, rotačnú hubicu či netradične riešené kombohlavice. S filtrovaním na úrovni HEPA 13 sa nemusíte báť, že sa vo vašom byte bude víriť dráždivý prach. Jediné, čo neosloví je hmotnosť dosahujúca takmer 7 kilogramov.

SkryťVypnúť reklamu

Cena: 9490 korún
Výkon: 370 wattov
Objem kontajnera: 2,5 l
Hodnotenie:

+ extrémne tichý chod
+ bohatá základná výbava
+ vysoký výkon
- vyššia hmotnosť

Electrolux Rapido ZB 406 

Dizajnovo výborne zvládnutý batériový vysávač sa stáva magnetom pre zrak detí v ich rukách sa mení na autíčko či vláčik, takže detská hra môže byť pri malom upratovaní užitočná. Na jedno nabitie ponúka Rapido osem minút intenzívneho sacieho výkonu, nasledovaných štyrmi minútami slabšej prevádzky. To stačí na vysatie drobných nečistôt v domácnosti či aute, kde by však potešila možnosť pripojenia k CL adaptéru. Model je postavený na 7.2 voltovej architektúre, čo sa príjemne prejavilo na intenzite satia. Okrem rolovaní na kolieskach môžete použiť jeden z dvojice doplnkových nadstavcov. Buďte však opatrní, lebo ak ich zatlačíte príliš hlboko, môže sa stať, že ich už nevytiahnete.

SkryťVypnúť reklamu

Cena: 1606 korún
Výkon: neudaný
Objem kontajnera: 1 l
Hodnotenie:

+ praktické vyhotovenie
+ optimálny pomer výdrž/výkon
+ jednoduchá údržba
- nadstavce sa môžu zaseknúť

SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 7. Výlety na mieru pre celú rodinu
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 14 702
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 750
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 369
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 7 941
 5. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 4 236
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 3 868
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 796
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu