Nemocnica na okraji mesta, Sanitka, či Straty a nálezy – STV stavia na staré socialistické seriály.
BRATISLAVA. Slovenská televízia začala experimentovať. Už druhý týždeň každý deň okrem soboty vysiela v podvečer o pol šiestej Nemocnicu na okraji mesta. Chce vytvoriť „silné seriálové okno“, ktoré by malo nastálo patriť pôvodným československým seriálom. Tak chce konkurovať podvečerným telenovelám a súťažiam, ktoré vysielajú komerčné televízie.
Nasadením Nemocnice na okraji mesta pred hlavné večerné spravodajstvo chce televízia prebudiť nostalgické spomienky na časy československých seriálov. Po prvej sérii Nemocnice majú ísť jej ďalšie pokračovania, nasledovať by mal seriál Dobrodružstvá kriminalistiky z roku 1989 a vo výhľade sú ďalšie známe československé seriály z doby minulej, napríklad Straty a nálezy z roku 1975 či Sanitka z roku 1984.
Keď lámali rekordy
Pred 89. rokom československé seriály boli hlavným magnetom pre divákov. Aj po prihliadnutí na vtedy chabý výber kanálov je údaj o ich sledovanosti fascinujúci. Niektoré z nich sledovalo aj 90 percent divákov, ktorí pozerali televíziu.
Niekdajšiu slávu seriálov, či nostalgiu divákov využívajú už roky televízie v Česku. Na svojich začiatkoch po seriáloch siahla aj Markíza. Tie menej kontroverzné z času na čas prinášala v slabšie sledovaných časoch STV na Dvojke.
Keď v roku 1999 odvysielala ČT v hlavnom vysielacom čase Tridsať prípadov Majora Zemana aj s vysvetľujúcim dokumentom Tridsať návratov, prinieslo jej to rekordnú sledovanosť, ale aj vlnu kritiky - protesty politických väzňov, historikov. ČT sa k normalizačným seriálom nevracala.
Problém s normalizačnými seriálmi nemá v posledných rokoch komerčná Prima, ktorá sa sústredí na staršieho diváka. Vysielala seriály ako Žena za pultom, Malý pitaval z veľkého mesta, Majora Zemana, či seriál Dobrá voda.
Slovenské televízie po týchto typoch seriálov nesiahajú. Pred pár rokmi skúsila JOJ nasadiť seriál Chlapci a chlapi, výraznejší záujem to v slovenskom publiku nevyvolalo a po tejto skúsenosti sa k nim nemieni ako JOJ, tak ani Markíza vracať.
„Tým, že sa orientujeme najmä na mestského diváka v produktívnom veku, atmosféra takýchto seriálov nie je podľa našich prieskumov pre túto cieľovú skupinu zaujímavá,“ povedal hovorca JOJ Ľudovít Tóth.
„Nechystáme sa ísť týmto smerom,“ hovorí aj programový riaditeľ televízie Markíza František Borovský. Jeho stanica teraz sústredí sily na výrobu vlastného seriálu z nemocničného prostredia. Podľa Borovského československé seriály môžu mať zmysel len pre verejnoprávnu televíziu. A pre komerčné možno skôr tie kontroverznejšie, ako to bolo v prípade Primy, ale Markíza sa týmto smerom nechystá ísť.
„Punc tých seriálov sa vytratil,“ povedal Borovský. „Myslím si, že slovenský divák takéto seriály neocení, nepovažuje ich za „kultové“,“ podobne reagoval aj Tóth z JOJ.
Aj keď STV chce oprášiť československé seriály, s kontroverznými ako Žena za pultom, Muž na radnici, či Inžinierska odysea experimentovať nechce.
„V seriálovej tvorbe pred rokom 1989 nájdeme aj menej kontroverzné seriály, takže zatiaľ neplánujeme uvedenie Majora Zemana, či Ženy za pultom,“ povedal pre SME výkonný riaditeľ STV Roman Lipták.
Nemocnica sa nechytila
Priemerný podiel sledovanosti Nemocnice počas prvých dvoch týždňov zatiaľ ohromujúci nebol, dosiahol 14,1% - čo je len mierny nárast oproti sledovanosti pred nasadením seriálu na Jednotke.
STV si to vysvetľuje atraktívnou športovou ponukou na Dvojke, ktorá získala percentá najmä na úkor Jednotky. Lipták sa však spolieha na postupný nárast záujmu, na tzv. nabaľovací efekt seriálov.
„Podľa prieskumov vieme, že veľká skupina divákov hľadá programovú alternatívu a práve tú mu chceme postupne ponúkať,“ povedal Lipták.
Ďalšia séria
Kultový československý seriál bol deviatym seriálom Jaroslava Dietla. Natáčať sa začal v roku 1976. Primára Sovu hral pôvodne herec Karel Höger, ten však niekoľko mesiacov po spustení natáčania zomrel a do úlohy primára bol obsadený Ladislav Chudík. Po úspechu prvých dielov pribudla v 80. rokoch druhá séria.
V roku 2003 bola natočená Nemocnica po dvadsiatich rokoch, na ktorú dala súhlas manželka zosnulého Dietla. Seriál mala najprv natáčať Nova, no neskôr ho realizovala Česká televízia. Úspech sa nedostavil a kritika pokračovanie nešetrila.
V súčasnosti STV vysiela druhú sériu, po nej pôjde Nemocnica po dvadsiatich rokoch z roku 2003. V Česku chystá ďalšie pokračovanie, ale s úplne iným tímom tvorcov ako v roku 2003, herci sa meniť výrazne nemajú. STV sa chce do prípravy zapojiť a v súčasnosti rokuje s ČT o koprodukcii.
„Náš vklad bude úmerný našim možnostiam, ale považujeme za veľmi dôležité, aby bola práve STV koproducentom tohto kultového seriálu,“ povedal výkonný riaditeľ STV Roman Lipták. Nový seriál by sa mal na obrazovkách objaviť na budúci rok.
(hr)