NOVÁKY. Po tragickom výbuchu munície v delaboračnej hale Vojenského opravárenského podniku v Novákoch sa do menej poškodených objektov vracia život. Rozbehla sa tu civilná výroba, o ďalšom osude vojenskej výroby nie je definitívne rozhodnuté. Konečné slovo bude mať ministerstvo obrany.
Generálny riaditeľ podniku Ján Lasab potvrdil, že záujem o vojenskú výrobu majú naďalej. „Môže to znieť teraz zvláštne, ale som presvedčený, že odborný potenciál na to máme. Napríklad na navrhovanie liniek na likvidáciu munície, čo je na Slovensku špecifikum,“ hovorí.
Červená je riziková
Vstup do podniku je prísne strážený. Každé auto, ktoré vchádza dnu, prechádza kontrolou. Vojaci skontrolujú batožinu a potom vysielačkou presne oznámia, do ktorej zóny vozidlo ide.
Zóny sú rozlíšené podľa farieb. Najprísnejšia je červená, do ktorej majú prístup iba pyrotechnici či vojenská polícia.
„Z jednej zóny do druhej sa nedá prechádzať, prísne sa to sleduje. Dobrovoľne by do červenej nik ani nešiel. Stále tam hrozí riziko,“ povedala nám zamestnankyňa, ktorá pôvodne pracovala v delaboračnej hale. Dnes je nasadená na civilnú výrobu. „Kolegovia pyrotechnici to nemajú jednoduché. Veľmi opatrne, po častiach musia rozoberať spadnuté objekty a hľadať pod nimi aj prípadné nevybuchnuté časti munície. Bývajú poriadne unavení,“ dodala.
Do práce zatiaľ nastúpilo 241 z pôvodných 380 zamestnancov. Títo ľudia sú približne v týždňových intervaloch nasadzovaní na pyrotechnické asanačné práce.
„Je to psychicky aj fyzicky náročná činnosť, preto sa ich snažíme pravidelne obmieňať,“ dodáva Ján Lasab. Zatiaľ je podľa neho predčasné hovoriť, či prácu v obnovených výrobách nájdu postupne všetci zamestnanci, ktorí tu pracovali pred výbuchom. Viac ako stovka zamestnancov zostáva doma a poberá 60 percent platu.
Haly s vetraním
Práca v civilnej výrobe sa zatiaľ rozbehla na troch obnovených pracoviskách. V prevádzke je hala D či pôvodná požiarna zbrojnica. Dokončujú tiež elektroinštaláciu na bývalých garážach. Podmienky na niektorých pracoviskách sú zatiaľ provizórne. „ Výrobné stroje dali kvalitne do poriadku. Horšie je to s oknami, všetky porozbíjala tlaková vlna. Je ich veľa, zatiaľ väčšinu prekryli aspoň fóliami,“ povedal nám pracovník podniku. „Vedenie sľúbilo okná postupne zaskliť. Teraz nám to až tak neprekáža, vonku je príjemne. Sme radi, že sme sa vôbec vrátili do práce,“ dodal pracovník.
Ľudí zatiaľ zamestnali prevažne na výrobu komponentov pre automobilový priemysel.
Krízový štáb je v činnosti
Vyšetrovanie príčin výbuchu pokračuje. Už krátko po nešťastí sa minister obrany vyjadril, že bolo porušených viacero pracovných postupov a nariadení. Za jednu z hlavných príčin nešťastia sa považuje skladovanie veľkého množstva munície a výbušných zmesí v hale a jej blízkosti. V činnosti je stále krízový štáb, ktorý má dohľad nad bezpečnosťou v podniku. Po telách dvoch nezvestných žien sa naďalej pátra.
Rizík je v meste veľa
Mestu chýba kvalitný záchranný systém, štát by mal prejaviť väčší záujem.
NOVÁKY. V priebehu dvoch rokov došlo v Novákoch k trom nešťastiam. V roku 2005 to bola priemyselná havária v Nováckych chemických závodoch, v novembri 2006 nastal masívny prieval hornín v Bani Nováky a nakoniec výbuch vo Vojenskom opravárenskom podniku.
Podľa primátora mesta Dušana Šimku je to dostatočný dôvod, aby sa do zlepšenia bezpečnostnej situácie obyvateľov zainteresoval aj štát. „Máme tu aj Elektráreň Nováky, takže rizík je okolo nás viac ako dosť,“ dodal. Výbuch podľa neho ukázal, že v meste chýba kvalitný záchranný systém. „Nádejne zatiaľ vyzerá aspoň zriadenie rýchlej lekárskej pomoci v meste,“ konštatoval primátor.
Mesto bude žiadať aj skorší začiatok výstavby rýchlostnej komunikácie do Trenčína. Plánuje sa v roku 2013. To je podľa primátora neskoro. Mestu sa nepáči ani rozdeľovanie peňazí zo štátneho fondu životného prostredia.
„Považujeme tento systém za málo transparentný. Do fondu idú ročne z Novák desiatky miliónov, no za posledné roky sa k nám nevrátila ani koruna. Treba to zmeniť,“ myslí si Dušan Šimka.
(eta )