KOŠICE. Nepriaznivý demografický vývoj v Košiciach spôsobuje, že niektoré školy doslova živoria. Od roku 1991 klesol počet žiakov základných škôl z viac ako 32-tisíc na necelých 22-tisíc, teda takmer o tretinu. Samospráva bola už v minulosti nútená z ekonomických dôvodov rušiť školy.
Z pôvodných 51 škôl v roku 1989 v súčasnosti funguje 41 a po plánovanom zrušení ďalších šiestich by ich malo byť len 35. Napriek tomu máloktoré budú plne obsadené.
Návrh na racionalizáciu siete základných škôl prerokuje mestské zastupiteľstvo o dva týždne.
Najväčší zriaďovateľ
V porovnaní s iným slovenskými mestami sú Košice v nepopulárnej racionalizácii siete základných škôl najďalej.
Ich rušenie sa stretáva s odporom pedagógov i rodičov.
„Nemyslím si, že by bol demografický vývoj v meste iný v porovnaní s celoslovenským priemerom. Na prvý pohľad sa teda môže zdať počet zatvorených škôl privysoký. Mesto Košice je však najväčším zriaďovateľom základných škôl na Slovensku. Napríklad v Bratislave sú zriaďovateľmi mestské časti. Keby to platilo aj u nás, museli by k racionalizácii pristúpiť mestské časti. Tam by zrušili jednu či dve školy, možno žiadnu školu a nebilo by to tak do očí,“ argumentuje vedúca oddelenia školstva mestského magistrátu Helena Jeníková. Navrhované riešenie je už treťou etapou racionalizácie.
Aj solidarita má limity
Neustály pokles počtu žiakov sa nepriaznivo prejavuje na financovaní škôl. Mesto hospodári s balíkom normatívnych prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Školy s nedostatočne využitou kapacitou musí dotovať na úkor väčších.
„Keby sme sa striktne pridržiavali projektovanej kapacity škôl a ich naplnenosti, zrušili by sme aj ďalšie. Samozrejme, že financovanie funguje na princípe solidarity. Tá však nemôže byť bezbrehá,“ tvrdí Jeníková. Podľa jej vyjadrenia súčasný systém financovania nedokáže uživiť toľko škôl. „Ak, tak budú len prežívať, aj to s dlhmi.“
Zo 41 základných škôl v Košiciach je podľa Jeníkovej len 11, ktoré by mohli efektívne fungovať. Ušetrených 25 miliónov korún využije magistrát na skvalitnenie vybavenosti škôl i na lepšie odmeňovanie učiteľov. Uvoľnené nehnuteľnosti ponúkne na predaj a prenájom.
Učitelia a rodičia sa búria
Magistrát predpokladá, že o prácu príde približne 45 z 254 učiteľov. Väčšina z nich by mala dostať pracovné zmluvy v tých školách, kde sa žiaci podľa slobodného výberu premiestnia.
„Budeme hovoriť so všetkými riaditeľmi. Chceme dospieť k zmieru,“ povedala Jeníková.
Väčšina učiteľov a rodičov žiakov „postihnutých“ škôl je zásadne proti ich zatvoreniu.
Na Sídlisku KVP, kde majú zaniknúť dve školy, bolo mimoriadne zasadnutie miestneho zastupiteľstva. Poslanci nesúhlasia so zatvorením Základnej školy na Starozagorskej ulici.
„Poslanci boli rozhorčení, že mesto sa chce takýmto spôsobom zbaviť školy, v ktorej sú všetky priestory plne obsadené,“ povedal riaditeľ Milan Tomko. Podľa údajov z magistrátu má však škola s kapacitou 720 miest len 464 žiakov.
Rodičia detí zo Základnej školy na Krosnianskej ulici už chystajú petíciu.
„Nenecháme to len tak,“ reagovala riaditeľka školy Ľubica Agyagosová.