PEKING, WASHINGTON - Do americko-čínskeho sporu o 24-člennú posádku amerického výzvedného lietadla EP-3 včera vstúpila veľmi vplyvná čínska armáda. Podľa nej nebudú Spojené štáty môcť z konfliktu vycúvať bez toho, aby prevzali za leteckú hávariu EP-3 a čínskej stíhačky zodpovednosť.
Americký viceprezident Dick Cheney však aj včera zopakoval, že Washington sa v žiadnom prípade nechystá ospravedlniť. Za dostatočné považuje vyjadrenie ľútosti nad smrťou čínskeho pilota.
Americký minister zahraničia Colin Powell upozornil, že incident už narúša vzájomné vzťahy. Opäť požiadal o okamžité prepustenie posádky. Americkí predstavitelia trvajú na tom, že neexistujú dôkazy o ich zodpovednosti za nehodu.
Čínski predstavitelia sa chcú vážnemu narušeniu vzťahov s Washingtonom vyhnúť. Akýkoľvek kompromis však musí odsúhlasiť aj armáda. Čínsky minister obrany Či Hao-ťian povedal, že nehodu „zapríčinila absolútne americká strana“, a Čína nedovolí, aby „zhodili vinu na niekoho iného“.
Podľa analytikov sú tvrdé slová z armády signálom, že celý konflikt by sa mohol predĺžiť a prepustenie posádky sa tak môže odložiť. Armáda je ešte stále rozhnevaná pre americké bomby, ktoré dopadli na čínsku ambasádu v Belehrade v roku 1999. Zvýšenú nervozitu ale vyvoláva aj americký plán predaja zbraní Taiwanu a vybudovanie americkej protiraketovej obrany.
Prezident Ťiang Ce-min je na čele čínskych ozbrojených síl. Musí preto hľadať akúsi strednú cestu, aby sa nebezpečne nezhoršili vzťahy s Washingtonom, ale aby si zachoval aj podporu armády.
Čína zadržiava 24 amerických vojakov na ostrove Chaj-nan od začiatku apríla. Americkí diplomati priamo na ostrove žiadajú, aby im Číňania umožnili neobmedzený prístup k posádke. Počas víkendu mohli svojich ľudí navštíviť už tretíkrát. Morálnou podporou pre izolovaných Američanov boli e-maily a posledné športové správy, ktoré im diplomati tlmočili. Kedy sa uskutoční štvrtá schôdzka, nebolo jasné.
(reuters, kos)