Veľký tresk v únii sa týka aj nás

BRATISLAVA – Rozdiely v rokovaní o vstupe do Európskej únie medzi prvou a druhou skupinou kandidátskych krajín sa tak zmenšili, že podľa pozorovateľov nebude mať únia inú možnosť, ako v prvom kole rozširovania prijať naraz desať štátov. Všetky okre

BRATISLAVA – Rozdiely v rokovaní o vstupe do Európskej únie medzi prvou a druhou skupinou kandidátskych krajín sa tak zmenšili, že podľa pozorovateľov nebude mať únia inú možnosť, ako v prvom kole rozširovania prijať naraz desať štátov. Všetky okrem Rumunska a Bulharska.

Po poslednom, marcovom kole sa najpokročilejšie krajiny druhej skupiny, ktoré začali rokovať len minulý rok, dotiahli na štáty prvej skupiny, rokujúce o členstve v EÚ od roku 1998.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vývoj sa zužuje do istého lievika, ktorým zatiaľ prechádza desať krajín, pričom až konkrétne výsledky rokovaní rozhodnú o tom, koľko a kedy,“ povedal pre SME Jan Figeľ, náš hlavný vyjednávač s EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko a Českú republiku, ktoré s 15 kapitolami uzatvárajú prvú skupinu, dobiehajú Malta a Litva z druhej skupiny s 13 kapitolami. Slovensko má uzavretých 12 kapitol, Lotyšsko 11. Výraznejšie zaostávajú Bulharsko a Rumunsko s ôsmimi a šiestimi kapitolami. Do júna, do konca švédskeho predsedníctva, otvorí druhá skupina všetky kapitoly a počtom uzatvorených kapitol sa bude k prvej skupine už len približovať.

Ako uviedol nemenovaný zdroj z ministerstva zahraničia, big-bang (veľký tresk, ako sa prijatie väčšieho počtu krajín do EÚ označuje v Bruseli) má svoju politickú logiku – ak sa krajina nediskvalifikuje sama, bude ťažké niektorú zo spomínanej desiatky vylúčiť.

„Z finančného hľadiska sa tento scenár rozoberá už dávnejšie, politicky v poslednom čase,“ povedal Figeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Deutsche Bank minulý rok analyzovala tri scenáre rozširovania a rozšírenie EÚ o desať kandidátskych krajín získalo 60-percentnú pravdepodobnosť.

Ďalšie dva scenáre mali 20-percentnú pravdepodobnosť. „Kto v roku 2004–2005 ukončí rokovania a Európska komisia odobrí jeho pripravenosť záverečným hodnotením, bude pri tom. Pre Slovensko je dôležité, aby sme boli v každom realistickom scenári,“ hovorí Figeľ.

V diplomatických kruhoch sa hovorí aj o modeli 9 plus Poľsko mínus X. Ten preferuje najmä Nemecko, ktoré si nevie rozšírenie EÚ bez Poľska predstaviť. Písmenom X si EÚ necháva otvorené zadné dvierka pre prípad, že by sa niektorá z deviatich krajín sama diskvalifikovala.

„Nejde o rozšírený model. Nemci nechcú rozširovať bez Poľska, a tak chcú radšej big-bang. X je o každom kandidátovi okrem Poľska, ktorý sa nejako diskvalifikuje. Potom z hry vypadá,“ vysvetľuje Figeľ.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Slovenska sa otáznik spája s parlamentnými voľbami v roku 2002. Výsledky volieb by sa mohli stať politickým argumentom proti nášmu vstupu do EÚ. Figeľ: „Voľby 2002 u nás budú, samozrejme, o vstupe Slovenska do EÚ a NATO, to bude kľúčová téma. Budeme pred ukončením rozhovorov s EÚ a dva mesiace pred summitom NATO v Prahe.“

Vysokí predstavitelia EÚ nehovoria o scenári rozšírenia o desať krajín nahlas. Komisár pre rozšírenie EÚ Günter Verheugen sa vyhýba priamej odpovedi na početné otázky novinárov, či z politického hľadiska nie je tento scenár najprijateľnejší. EÚ by nakoniec nemusela prispôsobovať fungovanie vnútorných inštitúcií prijatiu malých skupín, ale naraz jednej väčšej. V nedávnom rozhovore pre onlinové vydanie Frankfurter Allgemeine Zeitung Verheugen pripustil, že do úvahy pripadá prijatie desiatich krajín do roku 2004, opakuje však, že rozhodujúce bude splnenie kritérií na vstup, a nie politické dôvody.

SkryťVypnúť reklamu

Mienkotvorný belgický denník La Libre Belgique vo svojom nedávnom komentári tvrdil, že medzi desiatimi najpokročilejšími krajinami nie sú také veľké rozdiely, ktoré by zdôvodňovali postupné rozširovanie o malé skupinky štátov.

Rozšírenie EÚ porovnáva s prijímaním eura, keď na účasť v hospodárskej a menovej únii museli členské krajiny EÚ splniť maastrichtské kritériá.

„Skutočnosť, že Belgicko kritériá zatiaľ neplní, ho z členstva nevylúčilo: politické rozhodnutie prekonalo technické požiadavky,“ dodáva denník.

MIRIAM ZSILLEOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 749
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 577
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 605
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 577
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 371
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 106
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 238
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu