Či dvojičky oddelia u nás, rozhodne lekár

Zdravotné poisťovne tvrdia, že ak bude treba, nemajú problém financovať operáciu siamských dvojčiat v zahraničí.

BRATISLAVA. Siamské dvojčatá Michal a Marek, ktorí sú zrastení dolnou časťou hrudníka a majú spoločnú pečeň, čaká zrejme viacero náročných operácií.

S liečbou siamských dvo­jčiat nemajú skúsenosti ani zdravotné poisťovne. O tom, či sa budú deti operovať na Slovensku, však budú na základe odporúčaní odborných lekárov rozhodovať práve ony.

V ktorej poisťovni rodičia deti poistia, sa musia podľa zákona rozhodnúť do 60 dní. Dovtedy sú deti poistencami tam, kde bola v čase pôrodu poistená ich matka. Poisťovne nemôžu pacienta na základe zdravotného stavu odmietnuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku sa od 70. rokov objavili len tri prípady zrastených novorodencov a naše zdravotníctvo má preto s podobnými zákrokmi málo skúseností. Naposledy siamské dvo­j­čatá úspešne operoval tím lekárov Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave pred siedmimi rokmi.

Michal a Marek sú zrastení v oblasti brušnej dutiny a majú spoločnú pečeň.

Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová tvrdí, že pri rozhodovaní, či bude pacient operovaný v cudzine, je rozhodujúci názor ošetrujúceho odborného lekára.

Schuster si vraj vybral

Vyjadrenia exprezidenta Rudolfa Schustera z leta 2002, ktorý po absolvovaní operácie v Rakúsku tvrdil, že podobne sa môže dať operovať každý pacient, komentovať nechcela. „V prípade, že návrh na liečbu v cudzine spĺňa podmienky a je odôvodnený, poisťovňa ho schváli.“

SkryťVypnúť reklamu

Podobne sa vyjadrili aj ďalšie poisťovne. „Liečbu v zahraničí indikuje zdravotnícke zariadenie, v ktorého starostlivosti sa pacient nachádza. Ak by v tomto, ani v inom špecializovanom zariadení na území Slovenska nebolo možné starostlivosť zabezpečiť, poisťovňa by liečbu v cudzine schválila a hradila,“ povedala Zlatica Orišková z poisťovne Union. „Ak by nebolo možné operáciu vykonať na Slovensku, schválili by sme ju v zahraničí,“ tvrdí aj Andrea Devánová z Dôvery.

Európska zdravotná poisťovňa mlčí

V poisťovni Apollo sa domnievajú, že siamské dvojčatá by mohli byť operované aj u nás, pretože „zdravotná starostlivosť poskytovaná na Slovensku v tomto odbore je na nadštandardnej úrovni“. V prípade, že by neboli iné možnosti, schválili by sme liečbu v zahraničí, dodala však hovorkyňa Radoslava Miklášová.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca Európskej zdravotnej poisťovne Maroš Sýkora o možnostiach liečby nechcel špekulovať.

Musia cvičiť

Michal a Marek ležia na novorodeneckom oddelení intenzívnej starostlivosti. Lekári musia najskôr zistiť, či majú dostatočne vyvinutý tráviaci trakt, ktorý im bude spoločne fungovať

Aj keď majú deti tráviaci trakt oddelený, lekári musia overiť, či sú orgány funkčné. V prípade, že je všetko v poriadku, matka môže dieťa dojčiť alebo ho kŕmiť z fľašky.

„Aj pre tieto deti je najvhodnejšie materské mlieko,“ hovorí primárka Oddelenia patologických novorodencov detskej nemocnice na Kramároch Eva Franková.

Zrastení novorodenci potrebujú špeciálnu rehabilitáciu, s ktorou začínajú už v nemocnici. „Polohujeme ich, aby sme zabránili vzniku otlakov,“ povedala Franková.

SkryťVypnúť reklamu

Deti, ktoré lekári neoddelia v skoršom štádiu potrebujú aspoň základnú dojčenskú gymnastiku a masáž. Pri plánovanom oddelení v neskoršom veku je dôležité, aby im neochablo svalstvo.

Rodičia siamských dvojčiat si starostlivosť o svoje deti môžu nacvičiť ešte predtým, ako ich prepustia z nemocnice. Nie je to však výnimočná ponuka. Podobným nácvikom prechádzajú tiež rodičia iných bábätiek, ktoré majú rôzne problémy.

(dagu)

Anomália sa dá skoro odhaliť V prípade, ak lekár zistí vývojovú chybu dieťaťa, oznámi to matke, tá sa rozhodne, či ho donosí.

Anomália zrastených dvojčiat nie je genetický problém. Tvrdí to dok­torka Edita Halasová, primárka Centra lekárskej genetiky Fakultnej nemocnice v Bratislave. Hovorí, že „preto rodičia môžu mať neskôr zdravé dieťa, problém sa nezvykne zopakovať. Príčina je síce neznáma, ale predpokladá sa, že ide o vonkajší negenetický podnet“.

SkryťVypnúť reklamu

Do úvahy podľa nej prichádza napríklad vplyv žiarenia alebo iného negatívneho prvku znečisteného životného prostredia na matku alebo prekonanie virózy počas tehotenstva. Nie je pravda, ako by sa mohli niektorí ľudia domnievať, že takáto anomália je výsledkom hormonálnej liečby alebo prípadne aj asistovanej reprodukcie, v tom prípade by išlo o dvojvaječné dvojičky. Siamské sú však dvojičky jednovaječné.

Podľa prednostu tej istej kliniky profesora Karola Holomáňa, „každá žena v dvadsiatom týždni tehotenstva absolvuje vyšetrenie ultrazvukom a informácie nám dopĺňajú výsledky krvných vyšetrení, a v prípade podozrenia alebo vyššieho veku rodičky aj odbery plodovej vody.

Celoplošný skríning nám pomáha seriózne zmapovať výskyt vrodených vývojových chýb. Lekár posúdi, či ide o chyby nezlučiteľné so životom“.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé defekty sa dajú riešiť chirurgicky, keď vrodená chyba neohrozuje dieťa na živote, po porade s gynekológom a ďalšími odborníkmi rozhodne matka, či chce dieťa donosiť. Každoročne v priemere 110 ženám prerušia v druhom trimestri tehotenstvo z dôvodu vývojovej chyby dieťaťa, v roku 2005 to bolo 181 žien.

Bude nevyhnutná transplantácia pečene

BRATISLAVA. Lekári nechcú odhadovať budúci vývoj zdravotného stavu dvojičiek. Včera už dýchali samy. Ako problém sa do budúcnosti ukazuje pečeň. Podľa doktorky Ivety Čiernej, detskej gastroenterologičky z II. detskej fakultnej nemocnice v Bratislave, „problémom nie je len jedna chýbajúca pečeň, dôležitá bude aj kvalita jej zásobovania krvou“. Podľa nej za priaznivých podmienok a za predpokladu, že pečeň je funkčná, by mala byť schopná zásobovať obidva organizmy. Človeku totiž staží pre život jeden lalok. Po oddelení budú obe deti potrebovať aspoň jej časť. Ideálnym darcom je matka. U nás sa takéto operácie nerobia. Zdravotné poisťovne operácie v zahraničí hradia v plnej výške."

SkryťVypnúť reklamu

Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu