VYSOKÉ TATRY. V Kôprovej doline, v štvrtom stupni ochrany prírody, včera aj napriek protestom ochranárov pokračovala ťažba kalamitného dreva. Aktivista Erik Baláž privolal na miesto policajnú hliadku a žiadal ju, aby ťažbu zastavila.
Obavy ochranárov
„Policajti, ktorí prišli na miesto, konštatovali, že majú príkaz nadriadených, aby ťažbu nezastavovali. Ukázali mi dva doklady z Lesného úradu a odboru životného prostredia v Prešove, ktoré sú právne irelevantné,“ hovorí Baláž.
Ochranári tvrdia, že ťažba v Kôprovej doline porušuje zákon o ochrane prírody a európsku legislatívu, ktorá sa týka ochrany vzácnych biotopov európskeho významu. Ak budú Štátne lesy TANAP-u ťažiť v plánovanom rozsahu, podľa Baláža dôjde k stomiliónovým škodám. O situácii už informovali aj Európsku komisiu. V oblasti hniezdi 30 druhov vtákov. V pralese je aj unikátna 1300-ročná limba. Baláž hovorí, že okrem vzácnych biotopov v divočine žije okolo 40 medveďov, ktoré sa správajú prirodzene a nenapádajú ľudí. Lesníci tvrdia, že ich tam žije polovica. Ak sa po oznámení polícii a Slovenskej inšpekcii životného prostredia ťažba nezastaví, chcú ochranári doliny chrániť sami.
Lesníci: je to manipulácia
Združenie pre certifikáciu lesov Slovenska považuje akcie za účelovú manipuláciu niektorých mimovládnych organizácií s verejnou mienkou o ohrození prírody v dolinách vlastníkmi a obhospodarovateľmi lesov. „V prípade Tichej a Kôprovej lesníkom nejde o vyťaženie kalamity, ale o vykonanie potrebných opatrení na ochranu lesných porastov pred podkôrnym hmyzom, ktorý má ideálne podmienky na vývoj v nespracovanom kalamitnom dreve. Tak ako im to prikazuje zákon o ochrane prírody a krajiny a zákon o lesoch,“ píše združenie.
Združenie je správcom Slovenskej schémy certifikácie lesov, ktorá je súčasťou najväčšieho celosvetového certifikačného programu pre trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov. Jeho predstavitelia považujú kampaň za pokus diskreditovať Štátnu ochranu prírody, lesníkov a vlastníkov lesa.