Asi neexistuje iná krajina, v ktorej by bývalí vojaci toľko zasahovali do politiky, ako Izrael. Pred pár rokmi sa Izraelčania rozhodli pre „civilnejší“ imidž. Nechceli, aby ich vykresľovali ako vojenský štát.
Teraz, po blamáži v Libanone a sklamaniach z korupčných škandálov politikov - civilistov, sa o hlasy občanov päť začínajú uchádzať muži, ktorí toho v armáde veľa dokázali. Spája ich kariéra v prestížnej, tajomnej a na kondíciu mimoriadne náročnej špeciálnej jednotke generálneho štábu - Sayeret Matkal. Vojaci, ktorí ňou prešli sú často považovaní skoro za mýtických hrdinov.
Éra nevojakov
Keď pred viac ako rokom urobila mozgová porážka z vtedajšieho premiéra Ariela Šarona telo bez duše, hovorilo sa, že s jeho odchodom z verejného života sa definitívne končí éra slávnych, aj keď často kontroverzných vojakov-politikov.
Po Šaronovi sa stal premiérom právnik Ehud Olmert a ministrom obrany odborový predák Amir Perec. Ani jeden z nich nebol vojnovým hrdinom. V armáde síce slúžili, obaja však utrpeli ťažké zranenia a tak ju opustili skôr, ako mohli urobiť kariéru, vykonať hrdinský čin alebo veľký prešľap.
Pár mesiacov po tom, čo usadli do vládnych kresiel, vypukla vojna v Libanone. Viac ako mesiac sa najvyspelejšia armáda regiónu trápila s militantmi z Hizballáhu. Vojna sa skončila bez jasného víťaza, ale v Izraeli prevládol pocit, že židovský štát ju prehral.
Začalo sa hovoriť o tom, že za to môžu „nevojaci“ Olmert s Perecom, no aj to, že exgenerál „Arik“ Šaron by do vojny nešiel.
Opozícii rastie popularita
Po vojne padali preferencie Olmertovej strany Kadima, aj Perecových labouristov ako cez vojnu kaťuše na sever krajiny.
Do popredia prieskumov popularity sa zonvu dostal líder opozičného Likudu a bývalý bojovník jednotky Benjamin Netanjahu. V jednotke slúžili aj jeho dvaja bratia, Jonathan zahynul počas slávnej operácie Entebbe. Netanjahuova rétorika je nekompromisná a neľútostná, hlavne proti Iránu. Jeho premiérska minulosť však nebola celkom úspešná. Keď vládol (1996 - 1999), krajine sa napriek tvrdým opatreniam, veľké teroristické útokynevyhli a zlyhali aj mierové rokovania s Arafatom.
Netanjahuov hlavným vyzývateľ v budúcich voľbách má za sebou takisto minulosť v Sayeret Matkal. Dokonca bol jej šéfom. Držiteľ najväčšieho počtu izraelských vyznamenaní a tiež nie príliš úspešný premiér Ehud Barak však najskôr musí vyhrať primárky v Strane práce. Nateraz je ich favoritom, ohrozuje ho však, ako inak, ďalší muž z elitnej jednotky – Danny Yatom.
Hoci izraelskí politici-výsadkári znovu začali ovládať „bojové pole“, tunajší sociológovia upozorňujú, že to už nie sú priamočiari vojaci typu Ariela Šarona. Sú uhladení, akademickí a majú radi americké spôsoby kampane. Izraelčania sú im však ochotní odpustiť chyby. Nie pre americké úsmevy, ale pre „hrdinstvá v mene vlasti“.
Sayeret Matkal
Špeciálna izraelská jednotka vznikla v roku 1957 alebo 1958
Jej hlavnou úlohou sú protiteroristické operácie a špionáž na nepriateľskom území, oslobodzovanie rukojemníkov.
Vyznačuje sa veľmi tvrdým výcvikom aj prísnymi kritériami pre prijímanie nových členov.
Zlikvidovala teroristov, ktorí zmasakrovali izraelských olympionikov v Mníchove v roku 1972.
Autor: Tel Aviv