BRATISLAVA. Včerajšie rokovanie sociálnych partnerov neprinieslo konečnú dohodu o podobe novely Zákonníka práce. Účastníci tripartity však vyjadrili nádej, že do budúceho týždňa, kedy začne o novele rokovať vláda, sa dohodnú na čo najväčšom počte sporných bodov.
Existuje možný kompromis
Podľa viceprezidenta odborov Vladimíra Mojša je medzi sociálnymi partnermi sporných asi ešte desať bodov.
„Dohodli sme sa iba na dvoch – agentúrnom zamestnávaní a určení dĺžky týždenného pracovného času,“ povedal. Podľa Mojša budú mať agentúrni zamestnanci už po troch mesiacoch rovnaké podmienky ako kmeňoví zamestnanci podniku. Odbory ustúpili aj z požiadavky určiť maximálnu dĺžku pracovného času, ktorú môže zamestnanec stráviť v práci za týždeň.
Dohody niet
Najväčšie spory vedú sociálni partneri aj naďalej pri zadefinovaní závislej práce, reťazeniu pracovných pomerov, peňažňom postihu zamestnanca, ktorý pred skončením výpovednej lehoty odíde zo zamestnania, súbehu výpovednej lehoty a vyplatenia odstupného, nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času a minimálnych mzdových nárokoch. Rovnako sú stále otvorené otázky okolo posilnenia úlohy odborov.
Podľa viceprezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Jozefa Špirku „odborári pripravili novelu v spolupráci s ministerstvom a až potom ju dali na rokovanie tripartity“.
„To úplne vylučujem,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva práce Emília Kršíková.
Máme svoje prieskumy
Podľa Kršíkovej pripravilo ministerstvo novelu aj na základe názorov ľudí. Na prieskum GfK povedala, že „k tendenčným prieskumom nemám komentár“. Ministerstvo má vraj vlastné prieskumy a podporné ohlasy od občanov. Aké konkrétne, štátna tajomníčka nepovedala.
Ľudia nechcú zmeny v novele
BRATISLAVA. Obyvatelia Slovenska sú proti tomu, aby Konfederácia odborových zväzov verejne podporovala jednu politickú stranu a uzatvárala s ňou predvolebné dohody. Podľa reprezentatívneho prieskumu agentúry GfK, ktorý zadala Republiková únia zamestnávateľov, je skôr proti alebo určite proti tomu takmer 86 percent respondentov.
Konfederácia podporovala pred parlamentnými voľbami v roku 2006 Smer, ktorý v nich zvíťazil.
Z prieskumu vyplynulo napríklad aj to, že šesť z desiatich ľudí je proti obmedzovaniu práce na živnosť. Ministerstvo práce chce týmto obmedzením chrániť ľudí, ktorí sú živnostníkmi z donútenia. Z opýtaných živnostníkov a SZČO však zhruba 78 percent takúto ochranu nechce.
Prieskum ukázal aj to, že podľa 55 percent ľudí odbory skôr nevedia alebo určite nevedia účinne a odborne zastupovať a chrániť zamestnancov.
(ik)