NITRA. Šesť sviečok horelo včera v nitrianskej synagóge za šesť miliónov Židov, ktorí pred 65. rokmi zahynuli v táboroch smrti. Pripomenuli si ich na spomienkovom stretnutí, ktoré pripravilo Múzeum židovskej kultúry a nitrianska radnica.
V Nitre žila pred vojnou šesťtisícová židovská komunita, dnes sa nenájde ani desať Židov, čo je počet potrebný na bohoslužbu.
Po Židoch sa zachovala neologická synagóga, ktorú vlastní mesto a používa ako výstavnú a kultúrnu sieň. Modlili sa v nej bohatší Židia, lekári, právnici či podnikatelia.
„Málokto vie, že v Nitre na Párovciach stála ortodoxná synagóga, na mieste dnešného gymnázia. Slúžila pre obyvateľov tejto chudobnej židovskej štvrte. Vedľa nej bola slávna rabínska škola ješiva, pozostávala z komplexu budov, ktorým hovorili židovský Vatikán,“ povedal lektor Múzea židovskej kultúry v Nitre Viktor Bohon.
Mesto tak bolo metropolou európskeho židovského náboženského života. Na Párovciach študovali mladí ľudia z Ameriky, Francúzska či Belgicka. V roku 1944 to bola posledná funkčná ješiva v nacistami okupovanej Európe. Rabínska škola i ortodoxná synagóga sa zachovali iba na niektorých starých fotografiách. Jednu z nich, leteckú snímku, si mohli pozrieť účastníci včerajšej spomienky.
V Nitre pôsobil rabín Ungar, ktorý sa pobytom v liečebni vyhol poslednej deportácii, ktorá bola 5. septembra 1944. Zomrel krátko pred oslobodením v horách, kde sa ukrýval so synom. Jeho syn sa zachránil a pokračoval v tradícii svojho otca.
„S inými rabínmi vybudoval v Spojených štátoch amerických novú nitriansku ješivu v roku 1946, v Sommerville v štáte New Jersey. O dva roky ju presťahovali do vrchov Wetchester County-Mount Kisco v štáte New York, kde ju možno nájsť aj dnes.
Nitrianska ješiva (The Nitra Yeshiva) patrí k významným ješivám v Spojených štátoch a vedie ju vnuk rabína Ungara,“ pripomenul Bohon. Duch nitrianskych Židov tak symbolicky prežil.