Tajomstvo Robinsonovcov potvrdzuje smutnú pravdu, ktorú naznačilo Chicken Little: filmové štúdiá Walta Disneyho nie sú na špičke. Nevedia prísť s novým, sviežim príbehom, originálnymi hrdinami, pôvodným nápadom. Dokážu už len zručne recyklovať – a neštítia sa pri tom preváraní sto ráz prevareného šupnúť do hrnca i cudzie nápady.
Keď sa po viacerých neúspechoch rozhodli skončiť s klasickým 2D animovaným filmom, bolo len ich ilúziou a zbožným želaním, že neúspechy vyplývajú z nezáujmu publika o kreslený film ako taký. Japonský majster Hayao Myiazaki očaril svet filmami až po tomto disneyovskom verdikte.
V úsilí robiť dobré animované filmy kúpila spoločnosť Walta Disneyho počítačové štúdiá Pixar, lebo tie špičkou sú. Lenže špičkový animovaný film formátu Hľadá sa Nemo či Autá vzniká roky, a tak disneyovci prichádzajú i s vlastnými, nepixarovskými snímkami.
Autor námetu Robinsonovcov – detskej knižky A Day with Wilbur Robinson William Joyce spolupracoval na Toy Story a bol producentom Robotov, režisér Stephen J. Anderson sa spolupodieľal na Tarzanovi, Vladárovej novej tvári a Medvedích bratoch, no Tajomstvo Robinsonovcov je jeho celovečerný debut. Obaja páni majú mnoho skúseností a sú zruční remeselníci, no ich dielku chýba vízia, originalita, nápaditosť aj hravosť.
Neoriginálny je už námet v štýle československého televízneho seriálu Návštevníci či sci-fi klasiky Návrat do budúcnosti. Všetko je od začiatku jasné, o tajomstve, napätí či prekvapivosti nemôže byť ani reči. Nepôvodné sú i postavy. V jednej spoznáme poľudštenú rybku Doree z Nema, ďalšie ani čo by vypadli zo skicára Rodinky Úžasných a iné zasa z Robotov, kde sme videli i podobné, no predsa len originálnejšie a hravejšie futuristické mestá budúcnosti.
Za zmienku stojí dynamická pasáž, v ktorej sa sirôtka Lewis zoznamuje so svojráznou famíliou Robinsonovcov, tu to na chvíľku zavanie Futuramou, ale zvyšok ani čo by bol určený pre menej náročné deti predškolského veku. No príznačné disneyovské vyzdvihovanie „tradičných rodinných hodnôt“ by svojou kŕčovitosťou a násilnosťou odradilo či uspalo aj tie.
Film však teraz u nás nemá konkurenciu, a tak sa rodičia, bažiaci po spoločnej návšteve kina s deťmi, môžu sami presvedčiť, že tým najlepším na Tajomstve Robinsonovcov je – slovenský dabing.