V časoch najväčšej slávy mala skupina Nerez iba v Bratislave päť koncertov a všetky boli vypredané. Jej stálu popularitu dokazujú mnohé pesničky, ktoré sa stále hrávajú, ale napríklad aj existencia internetovej stránky www.nerez.sk.
Teraz sa na Slovensku dvaja zakladajúci členovia Nerezu objavili pod značkou Neřež, ktorú prevádzkujú od druhej polovice 90. rokov. Prišli po dlhšej pauze, aby si zahrali v štyroch mestách. Začali v utorok v Bratislave, cez Košice a Prešov doputovali do Pezinka, kde sa predstavia o 20.00 h v kultúrnom dome. Turné dvojčlennej zostavy súvisí najmä s reedíciou starých albumov s bonusovým dévedéčkom A basta fidli!, ktoré vyšli v týchto dňoch.
„Inak by sme prišli s celou kapelou. Rozhodli sme sa urobiť štyri komorné večery. Je to pohodlné a viac k veci, pretože chceme na pódiu aj viac hovoriť,“ vysvetľuje pre SME v jednej z bratislavských reštaurácií Vít Sázavský. „A chceme aj premietnuť archívne zábery z bonusového dévedečka, pretože tie sú z celého kompletu najzaujímavejšie.”
Podľa jeho dlhoročného kolegu Zdeňka Vřešťála tvoria dva CD a jedno DVD dôstojnú bodku za kariérou starého Nerezu a sú zároveň splatením obrazového dlhu fanúšikom: „Nikdy sme neboli estrádnou kapelou. Karel Gott a Helenka Vondráčková sa v televízii objavovali vtedy aj dnes. No v Triangli sme mali klip Do posledního dechu, v ktorom som so Zuzanou Navarovou v posteli. Ten sa, žiaľ, nenašiel. Je to možno lepšie, pretože bol dosť škandálny, to sa nedá uverejniť!“ smeje sa spevák a gitarista.
Na DVD uvidíte aj záznam z festivalu Zahrada z roku 1994, kde trojica Navarová, Sázavský, Vřešťál spieva ukrajinskú ľudovku. Je to trochu prekvapivé, pretože Nerez od začiatku staval predovšetkým na vlastných veciach a rýchlo si vytvoril unikátny vlastný štýl.
„Ľudovky z celého sveta, najmä z Latinskej Ameriky, začala nosiť Zuzana. V 90. rokoch sme sa im dosť venovali. Chceli sme si spestriť repertoár a brali to ako cestu ako preraziť v zahraničí. Ešte za 'totáča' sme boli na Kube a počas novembra ’89 v Španielsku,“ spomína Sázavský.
Ponúkajúcu sa otázku o ďalších zahraničných úspechoch predbieha Vřešťál s ďalšou menej známou historkou: „My sme dokonca urobili anglickú verziu albumu Ke zdi. Preklady textov urobil náš kamarát. Poctivo, doslovne, s rovnakou dĺžkou slabík. Ako veľkú krížovku. Keď to však počul jeden Američan, spýtal sa ’Čo to je za jazyk?’ Malo to melódiu a rytmus češtiny, no výslovnosťou pripomínalo angličtinu. Je to nahrané, ale nikomu to nikdy nedám. Znie to hrozne.”
Práve Nerez bol jednou z kapiel, ktoré počas svojej existencie nenahrávali často, no o to silnejšie albumy po nej zostali. Pôvodné platne Masopust (1986), Na vařený nudli (1988) a Ke zdi (1990) už raz vyšli na CD, teraz sú tu znova - s lepším digitálnym masteringom, a niekoľkými bonusmi.
Nerez sa navyše dokázali rozísť na vrchole a vyhli sa tak slabším nahrávkam. Comeback sa stal nemožným po smrti Zuzany Navarovej v roku 2004. Ako vidia rozchod s odstupom času jej kolegovia? „Mali sme taký valec s ryžou, ktorým sa rytmicky chrastilo. Dvadsiateho decembra 1994 sme ho otvorili a ryža bola úplne čierna. Keď sme ju uvarili a zjedli, prišlo nám zle. To je verzia pre bulvár,“ smeje sa Vřeštál, no vzápätí zvážnie: „Rozišli sme sa v dobrom. Každý z nás išiel vlastnou cestou a niečo ešte urobil.“ Sázavský už len dodá, že spolu sa im to už, žiaľ, nepodarí, no život ide ďalej.
Fanúšikov však poteší, že Nerez sa dal dokopy aspoň na pár sekúnd. Virtuálne. Na konci DVD nájdete krátky videoklip, animáciu z fotografií všetkých troch zakladajúcich členov kapely, ktorú urobil Jakub Fried.