Bohatá zeleň panelákom pristane

Napriek tomu, že v predstavách ľudí o ideálnom bývaní dominujú rodinné domy vsadené do tichého prostredia zelene, trh s nehnuteľnosťami v mestách zaznamenáva určitý posun v nárokoch na pohodlie. Život v činžiakoch môže byť tiež atraktívny a v ľuďoch ...

Napriek tomu, že v predstavách ľudí o ideálnom bývaní dominujú rodinné domy vsadené do tichého prostredia zelene, trh s nehnuteľnosťami v mestách zaznamenáva určitý posun v nárokoch na pohodlie. Život v činžiakoch môže byť tiež atraktívny a v ľuďoch evokovať atmosféru útulného domova, farieb a pokojného miesta na oddych.

Bytové domy sa opäť dostávajú do popredia záujmu. Romantika vlastného domu sa môže časom vytrácať kvôli nárokom na jeho údržbu, strate súkromia v prehustenej výstavbe v okolí miest, upchatým cestám za prácou. V centrách miest by ste možno za cenu domu nekúpili ani pozemok, a tak ľudia odchádzajú do čoraz vzdialenejších "satelitov". Je pravdou, že dnes viacerí z nich začínajú na to doplácať. Pre niekoho môžu byť prekážkou vysoké múry medzi susedmi, izolácia, nedostatok času na starostlivosť o nehnuteľnosť a jej okolie, preťažené príjazdové komunikácie a s tým spojená únava z večerných príchodov z práce. Mnohým začne po čase chýbať ruch mesta, a aj to, že si nemôžu naplno vychutnať kultúru, športoviská, ľahko dostupné úrady, nákupné alebo zdravotné centrá. Prečo sa majú obávať, že súčasťou mestských činžiakov nie je voľnosť, ticho, vôňa a krása prírody, keď aj tieto atribúty môžu dômyselne naprojektované alebo kvalitne zrekonštruované a precízne udržiavané bytové domy poskytnúť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keď príchod domov hladí dušu

V náručí zelene sa môžu stať aj šedivé a staré paneláky oázou pokoja. Na rozdiel od vybetónovaných plôch slúžiacich na parkovanie, hromadenie odpadkov, psích výkalov a, žiaľ, zároveň i hru detí, trávnaté plochy so stromoradím sú miestom, do ktorého sa ľudia radi vracajú, hoci ide o staršiu výstavbu. Realitní makléri zaznamenávajú vyšší záujem o bytové domy, v ktorých si môžu na priestranných terasách, balkónoch či predzáhradkách obyvatelia i návštevníci vychutnať "kus prírody". V kurze sú najmä staršie tehlové bytové domy, kde sa vždy nájde niekto, kto sa o predzáhradku pravidelne postará.

V slovenských mestách je situácia s úpravou terénu na sídliskách rozdielna. Názory kompetentných sa však zhodujú v jednom: ešte sa musíme naučiť prijímať krásu očami, nie rukami! Rozkrádanie sadeníc, šliapanie, dokonca aj parkovanie na upravených kvetinových a zatrávnených plochách vytvorených mestskými firmami či obyvateľmi sú iba niektoré z bolestivých problémov sídliskového života.

SkryťVypnúť reklamu

V slovenských mestách

Mesto Trnava aj v tomto roku vyhlásila súťaž o najkrajšie upravenú predzáhradku a najkrajšiu kvetinovú výzdobu balkóna. Súťaž načasovali na prelom mesiacov apríl - máj. Zo skúseností, ide o obľúbenú aktivitu, na ktorej si ľudia dávajú záležať. Vyhodnocované bývajú osobitne predzáhradky pri bytových domoch a pred rodinnými domami. "Najlepšie sa starajú o krajší vzhľad pred domami seniori na starších sídliskách, ktorí predzáhradky považujú za náhradu za vlastnú záhradku," hovorí Jarmila Garaiová z Odboru územného rozvoja a koncepcií MÚ Trnava. Pokiaľ obyvatelia trnavských sídlisk prejavia záujem o poskytnutie rastlinného materiálu, mesto obyčajne všetkým vyjde v ústrety za podmienky, že materiál bude vysadený podľa pokynov odborných pracovníkov mestského úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko má svoje pravidlá

Aj podľa Michala Kaliňáka z MsÚ Prešov predtým, než začnú obyvatelia niečo pred bytovkou vysádzať, je potrebné mať na mysli zopár pokynov. "Aktivity občanov v súvislosti so skrášľovaním svojho okolia majú byť v súlade so záujmami mesta," upozorňuje. Pri upravovaní, ochrane či rozširovaní zelene platí v meste všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého občania nemôžu svojvoľne vstupovať do tvorby chránenej zelene v meste. Prešov síce neorganizuje súťaže v skrášľovaní balkónov a podobne, počas jarného a jesenného upratovania však zabezpečuje distribúciu veľkoobjemových kontajnerov.

Víkendy aj na Fončorde

Skrášľujúce jarné aktivity na sídliskách Radvaň, Fončorda a Podlavice pozná aj Banská Bystrica. Mesto tu organizuje akcie na vyčistenie verejných plôch, najmä medziblokovej zelene. Účelom je spoločne s obyvateľmi vyčistiť verejné priestranstvá, vyhrabať trávniky, pozbierať znečisťujúce predmety a uložiť odpad do vopred pristavených veľkoobjemových kontajnerov. Ak občania prejavia záujem zorganizovať spoločné práce, samospráva spolupracuje pristavením kontajnera na odpad, zapožičaním náradia, prípadne výsadbou drevín v okolí obytných domov.

SkryťVypnúť reklamu

Odvrátená strana - krádeže a nezáujem

Skúsenosti s ničením toho, čo bolo prácne a často s entuziazmom vytvorené majú v každom meste. "Zo záhonov ruží na Švermovej ulici z pôvodnej takmer stovky koreňov zostalo iba sedemnásť. Ostatné ukradli," povedal nám Tomáš Gaboň z Technických služieb mesta Brezno, ktorá sa stará o verejnú zeleň. Podobne si niekto svojvoľne odniesol aj tuje zo sídliska Mazorník. Novovysadené lipy a javory polámali. Na návrh poslankyne mestského zastupiteľstva firma bezplatne ponúkla kvetinovú výzdobu okien majiteľom budov na námestí. Výsledok bol šokujúci - z 28 majiteľov budov prejavili záujem o sadenice iba siedmi.

Existujú však ale aj dobré skúsenosti. "S obyvateľmi viacerých bytových blokov veľa rokov výborne spolupracujeme," hovorí Gaboň. Na požiadanie im bezplatne dovezú zeminu a sadenice letničiek, o ktoré sa občania potom celé leto starajú. Sú radi a my sme tiež spokojní," dodáva. Podobnú spoluprácu rozbehli aj v školách, aby naučili žiakov žiť v prostredí kvetov.

SkryťVypnúť reklamu

Čo s exhalátmi?

Výfukové plyny z enormného počtu vozidiel na sídliskách nedovolia parkovým rastlinám v tesnej blízkosti parkovísk, aby sa rozvinuli. Mnohé vinou exhalátov odumierajú už po dvoch-troch dňoch. V pestovateľskej firme vám poradia, ktoré rastlinstvo je najmenej náročné a odolá aj v ťažko skúšanom teréne.

(tall)

Lodžie ako zimné záhrady

Ľudia stále túžia po tom, čo nemajú. Platí to rovnako aj v prípade kvetov, okrasných kríkov a stromov. "Mnohí obyvatelia činžiakov túžia experimentovať so zeleňou na svojich balkónoch a terasách," hovorí Jaroslav Bella, riaditeľ Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Bratislave. V snahe vyskúšať si čosi iné ako majú ich susedia a kombinovať viaceré druhy okrasného kvetenstva, sa dopúšťajú i niektorých chýb. Jednou z nich je pokus

SkryťVypnúť reklamu

o pestovanie mnohých stredomorských druhov rastlín, ktoré sa zapáčia počas dovolenky turistom. Aby bungévily, ibišteky, oleandre či citrusovníky prežili, podmienkou je vytvoriť im aspoň sčasti vhodné podmienky: dostatok slnka, vlahy a v prípade eukalyptov tienistého alebo záveterného prostredia. Ideálne miesta pre náročné exotické rastliny sú presklenné balkóny, v ktorých sa rastliny cítia ako v zimných záhradách rodinných domov. Prezieravé je, keď sa sadia do mobilných kontajnerov, ktoré sa dajú podľa potreby premiestňovať. V zimnom období však môžu subtropické mandľovníky, granátové jablká a ibízie v mrazivom prostredí na terasách a balkónoch trpieť. Premiestniť ich načas dovnútra, by znamenalo nájsť pre ne chladnejšie miesto, okolo 15 až 20 stupňov Celzia, čo sa vo vykurovanom prostredí bytových domov dá dosiahnuť iba veľmi ťažko. "Ak žijete v južnejších častiach Slovenska, môžete sa pokúsiť o prezimovanie náročnejších druhov, dokonca i niektorých paliem vonku, za dverami balkóna, pokiaľ im doprajete úplné závetrie a ochránenú izolovanú nádobu so zeminou," radí J. Bella. Osvedčenými v podmienkach balkónov a terás sú stálozelené popínavé druhy ihličnanov, borovíc a kríčkov. V lete sú na terasách a balkónikoch efektné letničkové záhony v črepníkoch, popínavé fazule, okrasné paradajky, tekvičky či malé papriky. Nezabudnite na dostatočné odvá-

SkryťVypnúť reklamu

dzanie prebytočnej vody z balkónových kvetináčov mimo steny domu bez toho, aby ste tým "zavlažovali" susedov pod vami.

(tall)

Proti exkrementom

Špeciálne "anti psie" prostriedky v spreji alebo v granulách odpudzujú psy, majú však časovo limitovanú účinnosť,

Bariéry brániace prístupu psov k pestovaným rastlinám. Vhodné sú betónové válovy s vyvýšenými okrajmi, odporúčajú sa pestovať rastliny s jedným úzkym kmeňom, na ktorom sa vo výške košatí koruna kríka. Ihličnany zahustené odspodu, najmä tuje, sa nedokážu brániť agresívnosti psích výlučkov, čoskoro zhnednú a po čase odumierajú. Veľmi účinné sú aj malé ploty, ktoré sa dajú ľahko zhotoviť alebo celé zakúpiť a obkolesiť nimi kmeň stromu či kríka.

SkryťVypnúť reklamu

Koše na psie exkrementy.

Žiadané rastliny pre sídliská

Vtáčí zob je krík, ktorý najčastejšie nájdeme v okolí prístupových ciest a vchodov do činžiakov. Možno ho dobre tvarovať a oddelovať ním predzáhradky od frekventovaného chodníka.

Podľa Ireny Šubertovej zo seneckej predajne ARBOR sa však v husto osídlených častiach sídlisk dobre osvedčila bohato kvitnúca a pritom nenáročná vaigélia. Jar pred panelák spoľahlivo donesie takmer nezničiteľný zlatý dážď, do sídliskovej zástavby je vhodná odolná ruža vráskavá, trojpuk štíhly, výrazne voňajúci pajazmín či tavoľníky. Najpôsobivejší a momentálne veľmi žiadaný je céder. Pri jeho výsadbe je však potrebné prihliadať na to, aby vyrastal v kyslej pôde a bol najmenej dvakrát ročne hnojený. Z listnáčov sa najviac predávajú dub obyčajný a breza. Žiaľ, mladé stromčeky sú ľahkou korisťou pre zlodejov.

SkryťVypnúť reklamu

Z tohto dôvodu sa pred sídliskové vchody niekedy dovážajú už odrastené dospelé stromy, ktoré by sa dali odcudziť len pomocou ťažkých mechanizmov.

Autor: Mária Tallová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 398
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 9 155
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 894
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 263
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 251
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 645
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 527
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu