Spolupráca Okolo Slovenska a Tour sa začala v roku 2004, keď Proudhomme, ktorý pôsobil 18 rokov ako novinár, absolvoval dve etapy našich pretekov.
Čo ste si zapamätali z prvej návštevy Slovenska?
"Objavil som zaujímavé preteky v kopcovitom teréne, aký som nečakal. Všetko fungovalo, bol veľký záujem divákov. Vaše preteky majú bohatú históriu a Picasso povedal, že čo má viac ako päťdesiat ročníkov, ako majú aj slovenské preteky, zaslúži si, aby pretrvalo a zveľaďovalo sa."
Akým smerom by sa mali slovenské preteky uberať?
"Mali by sa stať celonárodnými. Etapy by mali byť vrcholom diania v danom regióne, meste, po nich by mal nasledovať iný program s ekonomickým aspektom. Na tom je založená aj Tour."
Čo vás doteraz počas Tour de France najviac potešilo a čo zarmútilo?
"Vyše stotisíc ľudí pri trati pri stúpaní v Alsasku. Nikdy nezabudnem na smrť cyklistu Casartelliho v roku 1995."
Čím je pre Francúza Tour?
"Aj ten najobyčajnejší Francúz nosí v sebe kus tých pretekov. Sú naším symbolom, prostredníctvom nich sa Francúzi identifikujú. Keď sa blíži štart, Francúzsko akoby sa prebúdzalo a tešilo na veľký sviatok. Tour sa u nás nazýva aj "Veľká slučka", lebo trať obopína celú krajinu a ľudia cestujú stovky kilometrov, aby sa stretli s pelotónom. Hovoríme tomu aj, že prebiehajú trojtýždňové hody."
Už dlho prebieha spor ohľadom zákazu štartu švédsko- belgického tímu unibet.com vo Francúzsku.
"Nebude štartovať ani na Tour de France. Sponzorom je stávková spoločnosť, ktorej reklama je francúzskymi zákonmi na našom území zakázaná. Pripúšťam, že ide o zákon, ktorý je už starý a bol iba nedávno novelizovaný, ale z ministerstva športu nás upozornili, že ak zákon porušíme, potrestajú nás."
Každý druhý rok štarty Tour alebo niektoré z etáp bývajú mimo Francúzska. Mohla by byť v budúcnosti etapovým mestom aj Bratislava?
"V ročníku je asi 35 etapových miest, máme na nich 220 záujemcov, z toho 50 zo zahraničia. Na štart máme už teraz žiadosti z Utrechtu, Rotterdamu, Düsseldorfu, Liege, Lugana, Florencie, Monaka, Bilbaa a naposledy aj z Budapešti. Dokonca prišla žiadosť aj z kanadského Quebecu, ktorý má 400 rokov od založenia a chcel by zvýrazniť oslavy. Pre Bratislavu by raz možno bolo reálne, aby sa prípadný štart stal začiatkom nejakého veľkolepého športového podujatia."
Aký je rozpočet Tour?
"Na to sa nedá odpovedať inak, ako percentami - 60 percent nákladov pokrývajú televízne prenosy. Signál ide do 185 krajín. Ďalších 35 percent je z marketingu a 5 percentami sa podieľajú samosprávy krajov, kadiaľ preteky idú."